Kodowanie w kolorze Log jest jedną z opcji nagrywania dostępnych w formacie ProRes na iPhonie 15 Pro i Pro Max. Korzystając z tego formatu, możliwe jest uzyskanie znacznie lepszej jakości wideo podczas nagrywania, szczególnie pod względem rejestracji kolorów, cieni i światła obrazu. Chociaż możliwe jest nagrywanie w ProRes z iPhone'a 13 Pro, kodek Log jest dostępny tylko w najnowszych wersjach telefonu i nie jest domyślnie włączony. W tym samouczku wyjaśniamy, jak włączyć ProRes Log na iPhonie 15 i podajemy rozwiązanie najczęstszych błędów użytkownika podczas korzystania z kamery ProRes.

Najważniejsze informacje:

  1. Aby korzystać z formatu ProRes Log, należy włączyć go w ustawieniach iPhone'a 15 Pro lub iPhone'a 15 Pro Max, a następnie wybrać go w kamerze.
  2. Jako format używany przez profesjonalne kamery, generuje wysokiej jakości wideo, które zajmuje dużo miejsca na dysku.
  3. Częste błędy ProRes Log można rozwiązać z poziomu ustawień urządzenia, wybierając kompatybilny dysk zewnętrzny i odpowiedni kabel.

Wideo ProRes Log wyróżnia iPhone'a 15 Pro i iPhone 15 Pro Max na tle wszystkich poprzednich modeli, a także najlepszych kamer z Androidem. Choć kodek ten umożliwia kompresję i dekompresję nagrań wideo w oszałamiającej jakości, może on również generować błędy, ponieważ wymaga użycia zewnętrznego dysku do przechowywania filmów.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby korzystać z formatu ProRes Log na swoim iPhonie i naprawić najczęstsze problemy.

Jak uzyskać dostęp do opcji kodowania i skonfigurować wideo w formacie ProRes Log na iPhonie 15 Pro / Pro Max

Jeśli nadal nie wiesz, jak korzystać z kodeka ProRes Log lub masz problemy z nagrywaniem wideo w tym formacie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie, czy jest on aktywowany w ustawieniach telefonu komórkowego.

Oto kroki, które należy wykonać, aby go aktywować i skonfigurować:

  1. Przejdź do Ustawień, a następnie do „Aparat”.
  2. Kliknij na „Formaty”.
  3. Przewiń w dół i aktywuj opcję „Apple ProRes”.
  4. Kliknij „Kodowanie ProRes” i wybierz „Log”.

Jak nagrywać wideo i wybrać format ProRes Log w kamerze w iPhonie

Po skonfigurowaniu formatu ProRes Log w Ustawieniach iPhone'a można go używać w dowolnej kamerze telefonu, przedniej lub tylnej. Należy pamiętać, że format ProRes, a tym samym kodowanie Log, nie jest dostępne w trybie kinowym, zwolnionego tempa lub poklatkowym.

Należy również pamiętać, że można nagrywać filmy do 30 FPS w 4K i 60 FPS w HD (1080p).

Oto kroki:

  1. Otwórz kamerę i wybierz Wideo.
  2. W prawym górnym rogu musisz stuknąć przycisk „ProRes LOG”, aby go aktywować.
  3. Naciśnij przycisk nagrywania, aby rozpocząć rejestrowanie wideo w formacie ProRes Log.

Jak naprawić problemy z kompatybilnością dysków zewnętrznych podczas nagrywania do Apple ProRes Log

Aby nagrywać w formacie Log, należy podłączyć zewnętrzny dysk SSD do iPhone'a za pośrednictwem portu USB-C. Jeśli więc nie możesz nagrywać wideo ProRes Log, może to być przyczyną problemu.

Upewnij się, że podłączyłeś zewnętrzny dysk SSD, który ma co najmniej 512 GB pamięci, ponieważ wszystkie filmy Log będą zapisywane bezpośrednio tam i będziesz potrzebował wystarczająco dużo miejsca, aby je przechowywać. Jeśli nie chcesz mieć problemów z miejscem na dysku, dysk SSD o pojemności 1 TB będzie więcej niż wystarczający.

Jak rozwiązać problemy z nagrywaniem wideo ProRes po podłączeniu kabla USB do dysku SSD

Oprócz zainwestowania w dysk zewnętrzny do przechowywania filmów ProRes, dobrym sposobem na uniknięcie problemów jest użycie odpowiedniego kabla USB-C do podłączenia dysku SSD do urządzenia mobilnego.

Najlepiej użyć kabla z dwoma wejściami USB-C, który został dostarczony w pudełku z dyskiem zewnętrznym i unikać używania kabli generycznych, które mogą mieć problemy z wydajnością i kompatybilnością. Podobnie, unikaj używania adapterów do innych wejść USB.

Wreszcie, upewnij się, że kabel jest bezpiecznie podłączony zarówno do iPhone'a, jak i dysku SSD. W ten sposób unikniesz możliwej utraty danych wideo lub problemów z łącznością.

Osobiste wnioski

Kodek wideo ProRes Log firmy Apple jest używany w profesjonalnych nagraniach od lat. Jednak dodanie tego formatu do modeli iPhone 15 Pro jest nowością. Jest to bardzo przydatna funkcja do nagrywania wysokiej jakości obrazu wideo, które można następnie edytować w profesjonalnym oprogramowaniu do edycji, takim jak Final Cut Pro lub Adobe Premiere.

Ponieważ jest to format, którego większość użytkowników nie potrzebuje i ponieważ generuje bardzo duże pliki, które wymagają dysku zewnętrznego, nie jest on domyślnie włączony.

Jeśli więc chcesz nagrywać filmy w ProRes Log, pamiętaj o włączeniu tego formatu w ustawieniach iPhone'a i wybraniu opcji w kamerze. Ponadto, aby uniknąć wszelkich niedogodności, należy pamiętać o wymaganiach i zaleceniach, które przedstawiliśmy w odniesieniu do dysku zewnętrznego i połączenia USB.