Minecraft w przeglądarce? Da się! Z okazji 10 urodzin Minecrafta udostępniono darmową wersję gry (Classic), którą można włączyć w przeglądarce i zaprosić znajomych do wspólnej rozgrywki. Jak to zrobić?

Minecraft w przeglądarce za darmo!

W tym roku przypadają dziesiąte urodziny Minecrafta. Z tej okazji twórcy gry postanowili sprawić swoim fanom niespodziankę. Ucieszą się z niej zwłaszcza te osoby, które z Minecraftem są od samego początku, bowiem udostępniona została za darmo przeglądarkowa wersja gry Minecraft Classic. Jak sama nazwa wskazuje, jest to klasyczna wersja gry, stworzona przez Markusa „Notcha” Perssona.

Minecraft w przeglądarce jest, oczywiście, dość ubogi w porównaniu z tym, co gra oferuje dzisiaj. Jest to klasyczna wersja, w której znajdziemy tylko podstawowe bloki, a także… wszystkie błędy, które gra miała oryginalnie. Co tu dużo mówić, Minecraft Classic bardzo wiernie odwzoruje to, czym Minecraft był na samym początku. Grając w przeglądarce możemy bawić się samemu lub zaprosić do gry naszych znajomych – wystarczy udostępnić im link, za pomocą którego połączą się do naszej sesji.

Jak zagrać w Minecraft Classic w przeglądarce?

Uruchomienie Minecraft Classic jest bardzo proste i nie wymaga od użytkownika instalacji czegokolwiek na komputerze. Wystarczy, że wejdziecie w poniższy link z poziomu swojej przeglądarki internetowej.

Uruchom Minecraft w przeglądarce

Po wejściu w powyższy link gra od razu załaduje się w oknie przeglądarki. Możesz wybrać sobie nazwę użytkownika, założyć grę, a także skopiować swój link do zaproszenia. Gdy wyślesz komuś ten link, to dołączy do twojej rozgrywki i będziecie mogli grać razem. Maksymalnie można zaprosić 9 osób.

Minecraft Classic - wybierz imię i udostępnij link do swojej gry

Oprócz tego w grze znajdziemy proste opcje pod klawiszem ESC, pozwalające przełączyć dźwięki oraz muzykę, dostosować zasięg renderowania bloków, wyświetlić FPS oraz zmienić ustawienia sterowania. Jeśli chcesz grać na pełnym ekranie, bez widocznych elementów przeglądarki, to wciśnij skrót klawiszowy odpowiedzialny za wyświetlanie stron na pełnym ekranie – w większości przeglądarek będzie to klawisz F11.

Jako że Minecraft Classic jest oparty na początkowej wersji gry z 2009 roku, to wygenerowany świat jest niesamowicie prosty, a do dyspozycji mamy podstawowe 32 bloki.

Minecraft Classic - gra w przeglądarce

Wielu elementów znanych z dzisiejszej wersji Minecrafta tu nie znajdziemy.  W ustawieniach gry możemy jedynie wybrać rozmiar wygenerowanego świata – dostępne są opcje małego, średniego i dużego świata.

Jest to zatem ciekawostka i nostalgiczna podróż w przeszłość, a także dobry przykład tego, jak gra ewoluowała przez wszystkie lata. Jeśli jesteś ciekaw, gdzie to wszystko się zaczęło, to koniecznie sprawdź klasycznego Minecrafta.