Jednym z najważniejszych parametrów technicznych współczesnych smartfonów jest wydajny akumulator, który wytrzymuje bez zasilania przynajmniej jeden dzień, nawet przy dużym obciążeniu telefonu. Cecha ta to absolutne must have w przypadku urządzeń klasy Premium, jednak czy można spodziewać się baterii, którą wystarczy naładować raz na dwie doby w telefonie za niecałe 700, 800 czy 900 zł? Otóż można, a Xiaomi udowadnia, że nawet powinno się wymagać tego od producentów smartfonów.

Wydajny akumulator – czyli jaki?

Na rynku akumulator o pojemności 4000 mAh uchodzi za dobrą baterię, która zapewnia długie czasy pomiędzy ładowaniami telefonu. Na większe pojemności możemy liczyć w smartfonach klasy Premium, chyba że wybierzemy urządzenia Xiaomi, na przykład budżetowy POCO M3 albo nieco tylko droższy Xiaomi Redmi Note 9.

W produktach tej marki nawet w smartfonach ze średniej i niższej półki cenowej klient może spodziewać się akumulatorów o pojemności 5000 mAh, a nawet większych. Wiele z nich obsługuje szybkie ładowanie i gwarantuje dwa do nawet trzech dni pracy urządzenia bez konieczności korzystania z zasilacza.

Dobra bateria w dobrym telefonie – Xiaomi Redmi Note 9

Smartfon Redmi Note 9 wyposażono w akumulator o pojemności nieco przekraczającej 5000 mAh (5020 mAh). Za pomocą szybkiej ładowarki 18 W można go naładować od 0 do 100% w ciągu 2 godzin. Warto nadmienić, że telefon wyposażony jest w wykorzystywane do zasilania złącze USB C, które rzadko jeszcze spotyka się w niedrogich smartfonach.

Wydajny akumulator Xiaomi Redmi Note 9 na jednym ładowaniu może pracować nawet 2 dni przy średnio intensywnym użytkowaniu, co potwierdzają niezależne testy.

Poza potężną i wytrzymałą baterią, Xiaomi Redmi Note 9 może poszczycić się niezłym procesorem MediaTek Helio G85. Dwa z ośmiu rdzeni działają z częstotliwością 2 GHz, a sześć kolejnych z częstotliwością 1.8 GHz. Za generowanie grafiki odpowiada układ Mali-G52 MC2 taktowany z częstotliwością 1 GHz.

Użytkownicy cenią Redmi Note 9 nie tylko za doskonałą baterię i dobrą specyfikację, ale również za duże możliwości personalizacji (dzięki nakładce MIUI 12), perfekcyjnie działający czytnik linii papilarnych oraz świetny stosunek jakości do ceny.

Poco M3 – superakumulator w budżetowym smartfonie

Poco M3 za mniej niż 750 zł wyposażony został w bardzo dobrą baterię o pojemności 6000 mAh, która obsługuje dodatkowo szybkie ładowanie 18 W. Za pomocą zasilacza 22,5 W dołączonego do zestawu, pełne naładowanie akumulatora osiąga się w czasie około 2,5 godzin, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Warto podkreślić, że długie czasy między ładowaniami to nie jedyne zalety ogniwa smartfona POCO M3. Poza wydajnością, bateria odznacza się świetną żywotnością, która pozwala nawet na 1000 ładowań. Odpowiada to ponad 2,5 rocznej eksploatacji akumulatora bez obniżenia jego jakości. Bateria została zaprojektowana w taki sposób, że pod względem bezpieczeństwa użytkowania smartfona w środowisku o wysokiej temperaturze, przewyższa inne urządzenia dostępne na rynku średnio o 20%.

Poza wysokiej jakości, efektywną baterią, smartfon doceniany jest wśród użytkowników za ciekawy design, staranne wykonanie, niezły aparat i procesor Qualcomm Snapdragon 662, który dobrze radzi sobie z obsługą telefonu.

Czy można przedłużyć żywotność smartfonowego akumulatora? Jak to zrobić?

Wydajny akumulator to z pewnością duża zaleta smartfona, jednak nawet jeśli posiadamy urządzenie z baterią o pojemności 5 a nawet 6 tys. mAh, korzystając z telefonu intensywnie, powinniśmy znać podstawowe sposoby oszczędzania akumulatora. Szybkie jego rozładowanie powodują w szczególności:

  • jasny ekran. Jeśli zależy nam na wydłużeniu czasu między ładowaniami, w miarę możliwości korzystajmy z ciemniejszego ekranu,
  • programy działające w tle. Zoptymalizuj pracę smartfona, nie obciążając baterii niepotrzebnie działającymi w tle programami,
  • niepotrzebnie włączone w danym momencie funkcjonalności takie jak np. Wi-Fi, GPS czy Bluetooth,
  • długi czas przechodzenia smartfona w stan uśpienia. Krótszy czas wygaszania ekranu to więcej energii do wykorzystania na bardziej efektywne działania.

Dobrą opcją dla zoptymalizowania pracy baterii jest tryb automatycznego oszczędzania akumulatora. Warto jednak pamiętać, że po jego włączeniu aplikacje rzadziej się odświeżają, dlatego czekając na ważnego maila, warto odświeżyć zawartość skrzynki ręcznie.