Utrzymanie sprawnie funkcjonującego działu IT w przedsiębiorstwie może wiązać się z koniecznością ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Niejednokrotnie tego rodzaju wydatki są nie do udźwignięcia dla niewielkich firm. Na szczęście, obecnie istnieje wyjątkowe rozwiązanie, dzięki któremu można skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych fachowców w zakresie IT. Mowa tutaj o outsourcingu IT. To rozwiązanie polega na powierzeniu kompetencji w kontekście obsługi IT firmie zewnętrznej. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet najważniejszych informacji na temat outsourcingu IT. Zapraszamy do lektury.

Czym jest outsourcing?

Słowo outsourcing to skrót od angielskiego wyrażenia outside-resource-using, co oznacza wykorzystanie zewnętrznych zasobów. Jaka jest istota outsourcingu? Najważniejszym wyróżnikiem tego rozwiązania jest zlecenie wykonywania konkretnych zadań w ramach przedsiębiorstwa zewnętrznemu, specjalistycznemu podmiotowi.

Dodatkowo, to ten podmiot odpowiada za rekrutację oraz wyszkolenie pracowników. Dzięki temu przedsiębiorstwa korzystające z outsourcingu zyskują dostęp do usług na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie nie muszą ponosić tak dużych kosztów jak w przypadku samodzielnego zatrudniania całych zespołów pracowników.

Outsourcing IT - na czym polega?

Jednym z obszarów, który wymaga bardzo dużych inwestycji, jest dział IT. Zabezpieczenie firmowych danych oraz wydajność aplikacji i oprogramowania to kwestia, która jest niezwykle istotna. Jednocześnie zarobki specjalistów IT są obecnie, w związku z wysokim zapotrzebowaniem na ich usługi, bardzo wysokie. To sprawia, że dla mikro, małych i średnich firm zbudowanie działu IT może okazać się wydatkiem nie do udźwignięcia. Na szczęście, istnieje specjalne, dedykowane dla nich rozwiązanie.

O czym mowa? Chodzi tutaj oczywiście o outsourcing IT Poznań, który zamiennie określa się też mianem outsourcingu informatycznego. Polega to na przekazaniu przez daną firmę różnorakich kompetencji w zakresie obsługi oprogramowania informatycznego oraz działań w tym zakresie profesjonalnej firmie zewnętrznej. Skorzystanie z outsourcingu IT niesie za sobą szeroką liczbę korzyści. Mianowicie:

  • wzrost bezpieczeństwa przetwarzanych danych,
  • ograniczenie ryzyka występowania ataków hakerskich,
  • ograniczenie kosztów,
  • zaoszczędzenie czasu, ponieważ znika konieczność samodzielnego prowadzenia procesów rekrutacyjnych.

Jakie usługi mogą być oferowane w ramach outsourcingu IT?

Warto wiedzieć o tym, że zakres usług świadczony w ramach outsourcingu IT może być mocno zróżnicowany. Oznacza to, że wcale nie trzeba przekazywać pełnych kompetencji firmie zewnętrznej w zakresie obsługi wszystkich procesów w firmie. Każdy usługobiorca samodzielnie podejmuje decyzje w tym zakresie. W ramach outsourcingu mogą zostać zaoferowane usługi takie jak:

  • Przeprowadzanie bieżących napraw i usług serwisowych. Firmy korzystające z outsourcingu IT mogą otrzymać merytoryczne wsparcie w zakresie napraw urządzeń peryferyjnych, systemów naprawczych bądź stacji roboczych.
  • Administrowanie serwerami. Dzięki tej usłudze właściciel firmy ma pewność, że serwery będą w odpowiedniej kondycji, a ryzyko ich awarii będzie ograniczone do minimum.
  • Pełnienie nadzoru nad przetwarzanymi danymi. Kontrola oraz bezpieczeństwo danych to jeden z priorytetów, zwłaszcza, jeśli firma współpracuje z wieloma partnerami biznesowymi. Brak odpowiednich działań w tym zakresie mógłby nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Firmy outsourcingowe są w stanie zapewnić, że firmowe dane będą odpowiednio zabezpieczone.
  • Zarządzanie siecią komputerową. Mogą to być działania takie jak administrowanie usługami w chmurze bądź rejestracja domeny internetowej firmy.

Audyty bezpieczeństwa informatycznego - kiedy warto na nie postawić?

Wielu przedsiębiorców podejmuje także decyzję o tym, aby przeprowadzić specjalne audyty bezpieczeństwa informatycznego. Ich celem jest zweryfikowanie, czy procedury w zakresie bezpieczeństwa przetwarzanych danych są realizowane zgodnie ze współczesnymi standardami. Specjaliści podczas audytu weryfikują także sprawność systemów oraz urządzeń. Na przeprowadzenie takiego audytu warto zdecydować się, gdy mamy wątpliwości co do właściwego funkcjonowania działu IT.

Warto nadmienić też, że jeśli chodzi o zabezpieczenie danych Poznań jest miastem, w którym działa jedna z najbardziej renomowanych firm oferujących usługi w tym zakresie, jaką jest IT Leader. Zatrudniani przez nią specjaliści są w stanie zaoferować kompleksowe wsparcie w zakresie profesjonalnego zabezpieczania firmowych danych.