Jeśli masz kontroler do Xboxa innej firmy lub inne urządzenie peryferyjne dla konsoli Xbox, takie jak zestaw słuchawkowy, kierownica, mikrofon lub cokolwiek innego, to prawdopodobnie ostatnio pojawił się duży niebieski błąd „Podłączone akcesorium nie jest autoryzowane” (błąd 0x82d60002). Ten komunikat o błędzie to istny koszmar i nie wiąże się z nim żadna dobra wiadomość. Osobiście uważam, że wszystkie powody decyzji Microsoftu są wymówką do zmuszania ludzi do kupowania i używania w przyszłości wyłącznie oficjalnych produktów. Zwykłe naciąganie na kasę…

Niedawne oświadczenie Microsoftu o nadchodzącej zmianie polityki, która zablokuje używanie nieautoryzowanych akcesoriów innych firm z konsolami Xbox, pojawiło się niespodziewanie i zszokowało wszystkich graczy. Zmiana, sygnalizowana komunikatem o błędzie „Podłączone akcesorium nie jest autoryzowane” (błąd 0x82d60002), jest masowa i denerwuje wielu użytkowników Xbox. Mnie również!

Zmiana nie tylko wejdzie w życie prawie bez powiadomienia, ale także zmusi ludzi do wydawania pieniędzy na sprzęt, których prawdopodobnie nie będą mieli. Zresztą wielu nie miałoby powodów, by go wymieniać, jednak Microsoft widzi to inaczej. Po przeczytaniu powodów Microsoftu będziesz jeszcze bardziej zirytowany.

Dlaczego Microsoft wprowadza tę zmianę?

Firma Microsoft wdraża tę zmianę, aby zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo gier na konsolach Xbox. Firma twierdzi, że autoryzowane akcesoria Xbox spełniają rygorystyczne standardy wydajności, bezpieczeństwa i ochrony. Nieautoryzowane akcesoria mogą zagrozić temu doświadczeniu, potencjalnie prowadząc do problemów z rozgrywką, a nawet luk w zabezpieczeniach. W odpowiedzi na te obawy firma Microsoft podejmuje kroki mające na celu ograniczenie korzystania z akcesoriów innych firm, które nie posiadają znaku homologacji Xbox.

Celem tych zasad jest utrzymanie integralności ekosystemu gier Xbox i zapewnienie, że firma Microsoft będzie w przyszłości kierować wszystkie potencjalne zakupy urządzeń peryferyjnych do swoich produktów. Zmusza także firmy chcące wytwarzać produkty dla urządzeń Microsoftu do płacenia dużej opłaty za sprzedaż „autoryzowanych” produktów. W konsekwencji będzie się to wiązało z dramatycznym wzrostem cen. Konsument ostatecznie jest na tym stratny pod każdym możliwym względem.

Kiedy zmiana zacznie obowiązywać?

Polityka ma obowiązywać oficjalnie od 12 listopada 2023 r. Od tej daty na konsolach Xbox nie będzie już można używać nieautoryzowanych akcesoriów innych firm. Gracze próbujący użyć takich akcesoriów otrzymają komunikat o błędzie 0x82d60002, powiadamiający ich o zmianie.

Co możesz zrobić w związku ze zmianą?

Gracze, którzy chcą nadal korzystać z akcesoriów w połączeniu z konsolami Xbox, powinni wziąć pod uwagę pewne kwestie.

  • Sprawdź listę autoryzowanych akcesoriów: Firma Microsoft udostępnia listę autoryzowanych produktów w swojej witrynie internetowej (www.xbox.com/pl-PL/accessories). Graczom zaleca się zapoznanie z tą listą, aby upewnić się, że ich akcesoria są zgodne z nowymi zasadami.
  • Wymień nieautoryzowane akcesoria: Jeśli pojawi się komunikat o błędzie, zaleca się wymianę wszelkich nieautoryzowanych akcesoriów na autoryzowane, aby zapewnić płynną rozgrywkę. Firma Microsoft i licencjonowani partnerzy sprzętowi Xbox projektują autoryzowane akcesoria, aby spełniały wymagane standardy jakości.
  • Skontaktuj się z producentem lub sprzedawcą: Jeśli kupiłeś nieautoryzowane akcesorium, możesz ubiegać się o zwrot lub wymianę u producenta, lub sprzedawcy, u którego dokonałeś zakupu.

Czy są jakieś obejścia?

W chwili obecnej nie są znane żadne rozwiązania umożliwiające ominięcie tej zmiany zasad. Firma Microsoft wdraża tę zasadę, aby celowo ograniczyć nieautoryzowane akcesoria. Należy pamiętać, że każda próba obejścia tej zasady może skutkować niekorzystnymi konsekwencjami, w tym potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa lub zakłóceniami w grze.