Już od kilku lata koniec listopada kojarzy się z okresem wyprzedaży i dużych obniżek w sklepach. Związane są one z tradycją tzw. Black Friday, czyli czarnego piątku. Tradycyjnie jest to dzień następujący po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Tradycja ta, zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych powoli przeniosła się też na inne kontynenty i zagościła też na dobre w Polsce. Aktualnie oferty promocyjne najczęściej obowiązują dłużej niż tylko tego jednego dnia. Szaleństwo zakupów zapoczątkowane Czarnym Piątkiem to czas przed Bożym Narodzeniem, gdy kupujemy najwięcej rzeczy w ciągu roku. Część z nich to prezenty, część to przedmioty, na które kusimy się ze względu na obniżone ceny. Pytanie brzmi: czy to rzeczywiście się opłaca?

Czy opłaca się kupować na Black Friday?

Często hasła reklamowe kuszą przecenami organizowanymi z okazji tego dnia, obiecując obniżki nawet do 70%. Żeby mieć pewność, czy ta oferta jest zgodna z prawdą, warto najpierw sprawdzić pierwotną cenę produktu oraz oferty konkurencji. Takie promocje nie zawsze muszą być tylko chwytem marketingowym, zdarzają się też prawdziwe okazje. Zazwyczaj dotyczą one sprzedaży dokonywanej tylko tego konkretnego dnia i w ograniczonej liczbie sztuk. Oferty rozciągające się na całe weekendy lub nawet tygodnie będą już zdecydowanie mniej korzystne. Jednak jeśli jest to nawet kilka czy kilkanaście procent mniej od ceny wyjściowej, jest to okazja, aby zaoszczędzić.

Promocje w tym okresie, oprócz zniżki na dany produkt, mogą też dawać jakiś gratis do zakupów. Tutaj także warto podejść do oferty ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli dokładana rzecz jest dla nas kompletnie nieprzydatna, nic tak naprawdę nie zyskamy. Jeśli natomiast jest to produkt, który wiemy, że nam się przyda lub od dawna o nim myśleliśmy, może to być kusząca propozycja, która ostatecznie przekona nas do zakupu. Popularną formą w przypadku tańszych produktów jest też dodatkowa rzecz dodawana, gdy kupimy określoną liczbę. Oferty 3 za 2 lub kup 4, a jedną rzecz otrzymasz gratis, także mogą nam przynieść realne oszczędności.

Co warto kupić na Black Friday?

Aktualnie na przecenach z okazji Black Friday można kupić praktycznie wszystko. Obniżki wprowadzają sklepy z odzieżą, kosmetykami, zabawkami, a także księgarnie. Promocje oferują zarówno sklepy stacjonarne, jak i te działające w internecie. Dużą gratką mogą być zakupy sprzętu elektronicznego lub mebli, oferowanych ze sporym rabatem. Warto w tym okresie śledzić promocje korzystając ze stron takich jak https://www.mediaexpert.pl/lp,black-Friday. Można wtedy spokojnie zapoznać się z ofertą, porównać ją z innymi i podjąć ostateczną decyzję. Taki sposób przygotowania do zakupów oszczędzi nam też pośpiechu w sklepie, nawet gdy zdecydujemy się kupić daną rzecz stacjonarnie.

Co warto kupić na Black Friday? Chciałoby się odpowiedzieć, zależy, czego potrzebujemy. Jeśli trafimy na korzystną ofertę, jest to dobry sposób na zrobienie świątecznych prezentów. Jest to też dobry czas, aby znaleźć w korzystnej cenie sprzęt elektroniczny lub urządzenia AGD, których zakup od dawna rozważamy. Przy droższych rzeczach nawet kilkunastoprocentowy rabat jest odczuwalną kwotą. Jeśli uda się nam skorzystać z większej obniżki, może to nam umożliwić kupno lepszego modelu w zaplanowanym budżecie lub też zdobyć daną rzecz taniej niż pierwotnie zakładaliśmy.