Aaron Swartz – działacz internetowy, który pomógł ustanowić takie instytucje jak Reddit oraz Creative Commons – popełnił wczoraj samobójstwo w Nowym Jorku.

Aaron Swartz miał 26 lat, a na swoim koncie aktywny udział w budowaniu takich serwisów i instytucji jak Reddit oraz Creative Commons. W dniu wczorajszym popełnił samobójstwo przez powieszenie. Nie wiadomo co było dokładnym powodem pozbawienia się życia. Jeden z przyjaciół Aarona poinformował, że Swartz zmagał się już przez długi czas z depresją.

Wiadomość o śmierci została potwierdzona przez portal The Techktóry otrzymał stosowne informacje od wuja i adwokata Aarona Swartza.

Swartz został zaaresztowany w lipcu 2011 roku i oskarżony o kradzież 4 milionów dokumentów z JSTOR, elektronicznej biblioteki zawierającej publikacje naukowe. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i został zwolniony za kaucją w wysokości 100 tys. dolarów. 

Wiadomość o śmierci Swartza pojawiła się kilka dni po tym, jak JSTOR poinformowało, że udostępni publicznie ok. 4.5 miliona artykułów za darmo.