W dzisiejszych czasach obecność w internecie to kluczowy element sukcesu dla każdej firmy. Audytowanie serwisów internetowych pod kątem zgodności z wymogami wyszukiwarek stanowi nieodłączny krok w procesie dbania o widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania. Codziennie natrafiamy na liczne niedociągnięcia, które wpływają negatywnie na osiągane rezultaty. Właściciele stron internetowych często nie zdają sobie sprawy z istotności pewnych elementów, co prowadzi do utraty potencjalnych klientów. Poniżej przedstawiamy 18 najczęściej występujących błędów, na które warto zwrócić uwagę podczas audytu SEO.

 1. Tag noindex

Nowo postawione strony lub odświeżane wersje serwisów czasami są zablokowane przed indeksacją metatagiem noindex, co od razu wyklucza takie domeny z wyników wyszukiwania.

Rada SEO: Gdy nowa wersja serwisu będzie gotowa, zmień tag <meta name=”robots” content=”noindex”> na <meta name=”robots” content=”index”> w sekcji HEAD kodu strony.

 1. Nieunikalne znaczniki Title

Title to jeden z czynników rankingowych – zawarte w nim słowa kluczowe wpływają na pozycję podstrony w wynikach wyszukiwania. Bardzo często spotykamy się z niezoptymalizowanymi Title’ami, których brakuje, są takie same dla kilku podstron, a nawet całego serwisu, nie zawierają fraz istotnych z punktu widzenia pozycjonowania lub wręcz przeciwnie – zostały przyspamowane słowami kluczowymi.

Rada SEO: Ustaw unikalne Title dla każdej podstrony swojego serwisu. Zadbaj o nasycenie ich słowami kluczowymi, a element brandowy dodaj na końcu, co pozwoli Ci uzyskać oryginalność znacznika w obrębie całego internetu, np.

Buty do biegania Nike – tanie buty do biegania – sklep internetowy Biegnij w Dal!

 1. Puste metatagi Description

Chociaż Description oficjalnie nie należy do czynników rankingowych, warto go uzupełniać unikalną treścią, by w ten sposób zachęcić użytkowników do kliknięcia w wynik wyszukiwania prowadzący do naszej witryny.

Rada SEO: Przygotuj dla każdej strony krótkie, chwytliwe i marketingowe opisy. Nie zapomnij o słowach kluczowych, które zostaną pogrubione w wyszukiwarce, gdy użytkownik posłuży się nimi w zapytaniu.

 1. Niewykorzystywanie potencjału nagłówków H1-H6

H1 to najważniejszy nagłówek – zawarte w nim słowa kluczowe podobnie jak <title> wspomagają pozycjonowanie strony internetowej. Na audytowanych stronach często go brakuje albo zawiera przypadkowe wyrażenia, które nie pomagają w zwiększaniu widoczności serwisu w wyszukiwarce. Spotykamy się także z niewłaściwą strukturą nagłówków oraz niestosowaniem H2, H3 itd., co wiąże się z marnowaniem ich potencjału.

Rada SEO: Nagłówek H1 powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe, na które jest pozycjonowana dana podstrona. Pozostałe Hx również warto nasycać frazami, korzystając z długiego ogona lub przemycać zapytania pod direct answer (polecane fragmenty z odpowiedzią). Pamiętajmy o prawidłowej strukturze nagłówków.

 1. Brak treści

Google to wyszukiwarka tekstowa – roboty wyszukiwarki oceniają zawartość strony i jej dopasowanie do zapytania użytkownika na podstawie opublikowanych treści. Jeśli w serwisie nie ma wartościowych tekstów zawierających słowa kluczowe, trudno jest osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Rada SEO: Przygotuj wyczerpujące treści na każdą podstronę serwisu. Zadbaj o frazy, odpowiednie formatowanie tekstu oraz wartościowy content z punktu widzenia użytkownika.

 1. Kopie treści – duplikacja zewnętrzna

Podczas optymalizacji strony internetowej przeprowadzamy audyt treści, sprawdzając, czy opublikowane teksty są unikalne. Duplicate content to jeden z czynników wpływających na obniżenie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, dlatego należy się go wystrzegać!

Rada SEO: Publikuj jedynie oryginalne teksty na stronie internetowej. Wszystkie kopie treści usuń lub przeredaguj. Okresowo sprawdzaj unikalność treści, aby zweryfikować, czy inni właściciele serwisów nie dokonują kradzieży Twojej własności intelektualnej.

 1. Kopie treści na różnych podstronach serwisu – duplikacja wewnętrzna

Powielone treści na kilku podstronach witryny powodują duplikację wewnętrzną, która również nie jest mile widziana przez wyszukiwarkę Google. Własnych tekstów też nie można kopiować i publikować np. w opisie produktu, kategorii lub artykułach blogowych.

Rada SEO: Każda podstrona powinna mieć unikalny content. Nawet jeśli chcesz opisać bardzo podobne kategorie produktów albo asortyment różniący się jedynie kolorem lub rozmiarem, przygotuj oryginalne opisy pod SEO lub zastosuj przekierowanie rel=”canonical”.

 1. Brak optymalizacji grafiki

Dodając grafikę na stronę internetową, nie można zapominać o jej optymalizacji. Jeśli rozmiar plików graficznych będzie zbyt duży i nie zostaną one odpowiednio opisane, nie wykorzystamy potencjału obrazów w procesie pozycjonowania strony.

Rada SEO: kompresuj pliki graficzne, zanim opublikujesz je na swojej witrynie. Koniecznie uzupełniaj atrybut „alt”, przemycając słowa kluczowe, które pozwolą pojawić się obrazom w wyszukiwarce grafik

 1. Stronicowanie powodujące duplikację treści

Paginacja pozwala na zwiększenie wydajności strony oraz ułatwia przeglądanie długich treści lub listy z produktami użytkownikom. Niestety, jeśli stronicowanie nie zostanie poprawnie zaimplementowane, pojawiają się duplikaty treści.

Rada SEO: Korzystaj z przekierowań kanonicznych oraz atrybutów rel=”prev” i rel=”next” w przypadku podstron, gdzie znajduje się paginacja.

 1. Filtrowanie generujące kopie treści

Filtrowanie, podobnie jak stronicowanie, to funkcjonalność, która może powodować kopie treści, jeśli nie zostaną wykorzystane przekierowania kanoniczne.

Rada SEO: Wdróż przekierowania kanoniczne na wszystkich podstronach, na których użytkownik ma możliwość korzystania z filtrów.

 1. Niepoprawne linkowanie wewnętrzne

W wielu witrynach linkowanie wewnętrzne jest zaniedbane – podstrony nie odsyłają do siebie, pojawiają się przypadkowe anchory, a linki mają atrybut „nofollow”.

Rada SEO: Odnośniki wewnętrzne wspomagają proces indeksowania strony, przenoszą użytkowników oraz roboty wyszukiwarki do najważniejszych sekcji lub podstron. Postaraj się wdrożyć linkowanie wewnętrzne za pomocą menu, linków śródtekstowych, tagów, sidebarów, sekcji z polecanymi artykułami, breadcrumps lub stopki.

 1. Nieprzyjazne adresy URL

Użytkownicy nie zapamiętują skomplikowanych i trudnych adresów URL (np. www.domena/index.php?action=blog&p=123&title=co-to-jest-url). Obecność w linku różnych parametrów może sprawić, że zostanie on potraktowany jako spam przez roboty wyszukiwarki, co utrudni indeksowanie serwisu.

Rada SEO: Przyjazne adresy URL są krótkie i pozbawione parametrów, zawierają słowa kluczowe, wykorzystują myślnik jako separator, nie posiadają polskich znaków i wielkich liter.

 1. Niewłaściwie wdrożone przekierowania 301

W zakresie przekierowań dostrzegamy kilka rodzajów błędów:

 • Długie łańcuchy przekierowanych stron zamiast bezpośrednich przekierowań, które są mylące dla robotów wyszukiwarki i wydłużają czas reakcji strony, np.podstrona A -> podstrona B -> podstrona C-> podstrona D zamiast podstrona A-> podstrona D
 • brak przekierowań dla nieistniejących adresów URL,
 • brak przekierowań dla wersji strony z www i bez www, co z punktu widzenia wyszukiwarki powoduje istnienie dwóch serwisów z taką samą treścią (duplikacja wewnętrzna).

Rada SEO: Podczas dokonywania zmiany struktury serwisu i adresów URL, należy zadbać o wdrożenie przekierowań 301, 302 lub tagów kanonicznych.

 1. Niezaktualizowane, uszkodzone lub nieistniejące sitemapy

Sitemapa XML lub HTML ma ułatwić proces indeksowania strony internetowej. Jeśli pojawiają się w niej błędy, np. nieaktualne adresy URL, nie spełniają swojej funkcji.

Rada SEO: Przeprowadzaj aktualizację sitemap, by Googleboty trafiały na listę aktualnych adresów URL Twojego serwisu.

 1. Problemy z poprawnie oznaczonymi wersjami językowymi

Posiadając różne wersje językowe serwisu, należy skorzystać z atrybutów hreflang, aby wskazać robotom Google docelowe strony dla każdej z lokalizacji.

Rada SEO: Posługując się atrybutami hreflang, możesz ustawić zarówno kraj, jak i język odpowiedni dla użytkowników z danego regionu.

 1. Niski wskaźnik PageSpeed i długi czas ładowania strony

Czas ładowania strony ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy użytkownik chce szybko dotrzeć do interesujących go informacji. Im szybciej serwis się wczytuje, tym prawdopodobnie jest lepiej oceniany przez wyszukiwarki.

Rada SEO: Skorzystaj z narzędzia PageSpeed Insights, aby sprawdzić, jaka jest wydajność Twojego serwisu, a następnie zastosuj się do wskazówek optymalizacyjnych.

 1. Nieosadzona wizytówka Google Maps na stronie internetowej

Przy pozycjonowaniu lokalnym znaczenia nabiera wizytówka Google Moja Firma. Wielu właścicieli lokalnych biznesów posiada konta w Google Maps, jednak nie łączy ich ze swoją stroną internetową.

Rada SEO: Osadź wizytówkę Google Maps na stronie internetowej. Dzięki temu wspomożesz pozycjonowanie serwisu w lokalnych wynikach wyszukiwania.

 1. Błędy w implementacji Google Search Console i Google Analytics

Podstawowymi narzędziami pomagającymi w pozycjonowaniu strony jest Search Console i Google Analytics. Zdarza się, że występują błędy w instalacji kodu weryfikacyjnego GSC oraz kodu śledzenia GA.

Rada SEO: Postępuj zgodnie z instrukcjami powyższych narzędzi i wklej skrypty w odpowiednie miejsce w kodzie Twojej strony internetowej na https://www.artefakt.pl/pozycjonowanie.

Eliminacja błędów w optymalizacji strony – przeczytaj uważnie audyt SEO!

Audyt SEO nierzadko stanowi obszerny, wielostronicowy dokument. Warto się z nim dokładnie zapoznać i wdrożyć wszystkie zalecenia optymalizacyjne, aby wyeliminować błędy uniemożliwiające uzyskiwanie wysokich oraz stabilnych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując nasz audyt, warto podkreślić, że eliminacja błędów w optymalizacji strony internetowej jest kluczowym krokiem w zapewnieniu jej wysokiej widoczności i pozycji w wynikach wyszukiwania. Prawidłowo zoptymalizowany serwis to nie tylko szansa na zdobycie nowych klientów, ale również sposób na utrzymanie stałej pozycji w dynamicznym świecie internetu. Wdrożenie zaleceń zawartych w audycie SEO przyniesie wymierne efekty, poprawiając doświadczenia użytkowników i zwiększając szanse na osiągnięcie sukcesu w online. Dlatego zachęcamy do skrupulatnego przeczytania i wdrożenia wszystkich zaleceń zawartych w raporcie, aby cieszyć się stabilną i wysoką pozycją w świecie wirtualnej konkurencji.