Aktualizacja systemu dla iPhonów i iPadów do wersji iOS 8 wprowadziła sporo zmian. Postanowiliśmy zebrać wszystkie nowe gesty, jakie wprowadzono do uaktualnienia. Dzięki nim znacznie ułatwisz sobie korzystanie ze smartfona i tabletu.

1. Powiadomienia
Za pomocą interaktywnych powiadomień możemy szybko odpowiadać na wiadomości, przypomnienia z kalendarza itp. Wystarczy rozwinąć Centrum Powiadomień, a następnie wykonać gest przesunięcia palcem od lewej do prawej po przypomnieniu.

W ten sposób będziemy mogli np. odpowiedzieć na SMS-a z poziomu Centrum Powiadomień, zaakceptować zaproszenie z Kaledarza czy usunąć e-mail do kosza. Wkrótce pojawią się podobne rozwiązania dla aplikacji firmy trzecich, którym przyznamy dostęp do Centrum Powiadomień.

Na wiadomości wysłane za pomocą iMessage (czyli do innych użytkowników iPhone/iPad via internet) możemy również odpowiadać z poziomu zablokowanego ekranu. Wystarczy przesunąć palcem od lewej do prawej. W przypadku zwykłych SMS-ów zostajemy przeniesieni do aplikacji Wiadomości.

2. Mail
W oficjalnej aplikacji pocztowej na iPhony i iPady również pojawiły się zmiany. Przesuwając palcem po wybranej wiadomości od prawej do lewej możemy usunąć/archiwizować/odpowiedzieć na e-mail.

Przesuwając palcem od lewej do prawej po e-mailu możemy zaznaczyć wiadomość jako przeczytaną.

W oknie komponowania nowej wiadomości e-mail możemy przesuwać ją, tak aby uzyskać widok również odebranych wiadomości w aplikacji Mail.

3. Safari
W przeglądarce Safari pojawiło się kilka gestów, z których można korzystać w tabletach iPad. Korzystając z gestu szczypania 3 palcami możemy przełączyć widok do nowego okna. W widoku nowego okna możemy z kolei zamykać otwarte karty przesuwając palcem w lewą stronę.

Jest jeszcze jedna metoda na szybkie zamykanie otwartych kart. Przechodzimy do widoku nowego okna za pomocą gestu szczypania, ale nie puszczamy ekranu. Trzymając ekran, drugą ręką przenosimy karty w lewą stronę. Zostają one zamknięte.

4. Klawiatury
iOS 8 pozwala na instalowanie zewnętrznych klawiatur takich jak np. Swype czy SwiftKey. Umożliwiają one m.in. korzystanie z gestów do szybkiego wpisywania słów. Wystarczy przesunąć palcem po klawiaturze, aby wpisać wybrane słowo czy nawet frazę. Więcej na temat instalowania klawiatur w iPhonach oraz iPadach z iOS 8 pisaliśmy w osobnym tekście.

5. Dostępność
W iOS 8 pojawiło się również kilka funkcji przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. To chociażby funkcja Przeczytaj ekran, która umożliwia włączenie syntezatora mowy, który będzie czytał na głos wszystkie zaznaczone ikony czy opcje w iPhonie.

Funkcja ta przyda się również, jeżeli chcemy, aby syntezator mowy przeczytał nam artykuł z internetu czy nawet cała książkę. Wystarczy uruchomić opcję Przeczytaj ekran (Ustawienia > Ogólne > Mowa > Przeczytaj ekran.).

Teraz, kiedy otworzymy interesujący nas artykuł czy e-booka, przesuwamy dwoma palcami z góry na dół ekranu. Zaznaczony zostanie cały tekst, który zostanie następnie odczytany na głos przez syntezatora mowy.