Windows RT (okrojona wersja systemu dla urządzeń mobilnych) domyślnie uruchamia tylko oprogramowanie dostępne w sklepie Windows i działające w środowisku Modern UI. Wyjątkiem jest kilka aplikacji zainstalowanych fabrycznie w systemie. Dziś pojawiły się pierwsze informacje o możliwości usunięcia tych ograniczeń.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku urządzeń mobilnych ze stajni Apple. Tam też nie ma możliwości instalowania aplikacji z innych źródeł niż z Appstore’a – oficjalnego sklepiku z aplikacjami.

Microsoft w swojej najnowszej odsłonie systemu Windows przeznaczonej na urządzenia mobilne wprowadził podobne ograniczenia. Wersja RT uruchamia tylko aplikacje dostępne w oficjalnym sklepie Windows, a co za tym idzie pozwala na pracę głównie w środowisku Modern UI (wyjątkiem jest garść aplikacji dostarczonych wraz z systemem). Microsoft uzasadnia swoją decyzję oszczędzaniem energii, a co za tym idzie dłuższym działaniem baterii. Są jednak osoby, które preferują pracę w środowisku z klasycznym pulpitem.

Jeden z użytkowników znalazł sposób na to, aby zmusić system do instalowania niepodpisanych aplikacji spoza Sklepu Windows. Odpowiednia zmiana dokonywana w pamięci komputera sprawi, że ograniczenie zostanie zdjęte. Należy jednak pamiętać, że na chwilę obecną jest to dość ograniczona przeróbka. Nadal aplikacje napisane pod architekturę x86 nie będą działać, ponieważ muszą być najpierw skompilowane pod urządzenia typu ARM. Co więcej, zmiany trzeba dokonywać podczas każdego uruchomienia systemu, gdyż po restarcie odpowiednie ustawienia wrócą do wartości domyślnych.

Autor „jailbreaka” udostępnił odpowiednie informacje na swoim blogu pod tym adresem.