Chcesz synchronizować swoje wszystkie wiadomości SMS i iMessage z iPhone'a lub iPada do chmury iCloud na swoim koncie Apple? Teraz jest to możliwe, dzięki czemu w chmurze zawsze będziesz mieć dostęp do kopii zapasowej swoich wiadomości, która może być automatycznie synchronizowana z wybranymi lub wszystkimi urządzeniami Apple, które posiadasz.

Synchronizacja SMS i iMessage w iCloud

Kopia zapasowa wiadomości w chmurze to bardzo przydatna rzecz. Dzięki temu nasze SMS-y oraz wiadomości iMessage nigdy nie przepadną, gdy np. będziemy zmuszeni do zresetowania telefonu do ustawień fabrycznych w wyniku jakiegoś problemu. Nawet jeśli tak się stanie, to po ponownym skonfigurowaniu telefonu i zalogowaniu się na swoje konto Apple wszystkie wiadomości zostaną przywrócone z chmury iCloud.

Co więcej, utrzymywanie kopii zapasowej wiadomości w iCloud sprawia, że może być ona synchronizowana z każdym urządzeniem Apple, z którego korzystasz. Jeżeli masz np. dwa iPhone'y (jeden firmowy, jeden prywatny), to dzięki synchronizacji w iCloud możesz mieć te same wiadomości na obu urządzeniach – zakładając, że na obu urządzeniach jesteś zalogowany/-a na to samo konto Apple ID. Jak skorzystać z funkcji synchronizacji wiadomości w iCloud?

Synchronizacja wiadomości SMS i iMessage z iCloud

Pierwszym krokiem w celu skorzystania z tej opcji jest upewnienie się, że mamy zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS. Co prawda funkcja synchronizacji wiadomości z iCloud została zapowiedziana na konferencji Apple w 2017 roku, ale do użytkowników została dopiero udostępniona w uaktualnieniu iOS 11.4 z końcówki maja 2018 r.

Jeżeli masz wyłączone automatyczne aktualizacje, to aby pobrać najnowsze uaktualnienie należy udać się do aplikacji Ustawienia, a następnie wybrać zakładkę „Ogólne > Uaktualnienia”. W tym miejscu należy włączyć aktualizację w trybie OTA i pobrać najnowszą wersję iOS 11.

Gdy mamy już aktualizację iOS 11.4, to kolejnym krokiem jest włączenie synchronizacji wiadomości SMS i iMessage z naszą chmurą iCloud. Opcja ta domyślnie jest wyłączona, dlatego należy ją ręcznie aktywować.

Wejdź do zakładki z ustawieniami iCloud

Aby włączyć synchronizację wiadomości z iCloud, należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie dotknąć zakładki ze swoim imieniem i nazwiskiem. Wyświetlą się ustawienia Twojego konta. Wybierz z listy zakładkę iCloud, aby przejść do opcji związanych z synchronizacją danych.

W tym miejscu znajdziesz sekcję o nazwie „Aplikacje używające iCloud”. Wyświetla się tu lista wszystkich aplikacji w telefonie, które mają możliwość synchronizacji swoich danych z chmurą iCloud. Wyszukaj na liście aplikacji Wiadomości – zauważysz, że jest ona domyślnie odznaczona. Zaznacz aplikację Wiadomości w ustawieniach iCloud, aby włączyć synchronizację SMS i iMessage z chmurą.

Włącz synchronizowanie wiadomości z iCloud

Od teraz wszystkie Twoje SMS i iMessage z aplikacji „Wiadomości” będą synchronizowane z chmurą iCloud na Twoim koncie Apple ID. Jeżeli w przyszłości utracisz wiadomości, zresetujesz urządzenie do ustawień domyślnych lub po prostu kupisz nowego iPhone'a, to wystarczy ponownie zalogować się na swoje konto Apple ID i w ustawieniach iCloud włączyć synchronizację wiadomości. Wszystkie SMS i iMessage zostaną przywrócone z chmury iCloud.

Synchronizacja wiadomości SMS i iMessage między wieloma urządzeniami Apple w oparciu o iCloud

Opcji tej można używać nie tylko do tworzenia i przywracania kopii zapasowej wiadomości, ale również do synchronizacji na bieżąco wszystkich wiadomości pomiędzy kilkoma urządzeniami Apple.

Przykładowo, jeżeli masz dwa iPhone'y i chcesz na obu mieć te same wiadomości SMS i iMessage, to wystarczy, że na obu urządzeniach zalogujesz się na to samo konto Apple ID, a następnie na obu włączysz synchronizację wiadomości w ustawieniach iCloud.

Oba urządzenia będą synchronizowały wiadomości z chmurą iCloud, a więc na obu będzie ten sam stan wiadomości. Gdy usuniesz wiadomości lub całe rozmowy na jednym urządzeniu, to automatycznie zostaną usunięte również z pozostałych. Działa to trochę tak, jak korzystanie z poczty w oparciu o protokół IMAP, gdzie usunięcie wiadomości w jednym kliencie pocztowym usuwa ją od razu z serwera, a co za tym idzie wiadomość znika także we wszystkich innych klientach pocztowych korzystających z poczty IMAP.