Masz bibliotekę filmów na komputerze i chcesz je odtwarzać z komputera na telewizorze za pomocą sieci Wi-Fi? Możesz udostępnić w sieci domowej wszystkie filmy z Twojego komputera, a następnie przeglądać i odtwarzać je na dowolnym telewizorze typu SmartTV. Jak to zrobić?

Odtwarzanie filmów z komputera na telewizorze

Jeżeli mamy sporą bibliotekę filmów na komputerze, to z pewnością chcielibyśmy móc je oglądać na dużym ekranie. Oczywiście można podłączyć komputer do telewizora kablem HDMI, ale nie każdy ma taką możliwość w swoim mieszkaniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest udostępnienie w swojej sieci domowej wszystkich filmów z komputera i odtwarzanie je bezprzewodowo na telewizorze typu SmartTV.

Efekt ten można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Przykładowo, w systemie Windows można włączyć funkcję rzutowania multimediów do innych urządzeń w sieci, ale nie obsługuje ona większości napisów. Można skorzystać z oprogramowania dostarczanego przez producenta telewizora, np. Samsung SmartView bądź LG SmartShare, ale w tym poradniku chcielibyśmy się skupić na jednym uniwersalnym rozwiązaniu, które działa z każdym urządzeń, niezależnie od marki.

Dlatego w tym poradniku pokażemy, jak odtwarzać filmy z komputera na telewizorze za pomocą programu Universal Media Server. Rozwiązanie to działa ze wszystkimi telewizorami SmartTV, oferuje obsługę napisów (zarówno wbudowanych jak i zewnętrznych w formacie SRT czy TXT), a także nie sprawia problemów przy przewijaniu filmów na telewizorze.

Krok 1: Zainstaluj Universal Media Server na komputerze

Do odtwarzania filmów z komputera na telewizorze wykorzystamy wspomniany program Universal Media Server. Działa on z systemami Windows, Linux oraz macOS i pozwala na komputerze stworzyć tzw. serwer DLNA.

Serwer DLNA to nic innego, jak usługa udostępniania multimediów z wybranych folderów na dysku do innych urządzeń w naszej sieci. Z takim serwerem mogą się komunikować bez problemu wszystkie telewizory SmartTV, konsole do gier, a także inne urządzenia typu TV Box z Androidem.

Pobierz Universal Media Server

Kliknij w powyższy link, aby wejść na oficjalną stronę programu Universal Media Server, a następnie pobierz go dla swojego systemu operacyjnego, klikając w ikonę Windowsa, Linuksa lub macOS. Po pobraniu programu uruchom jego instalację.

Zainstaluj program przy użyciu domyślnych ustawień i wyraź zgodę na instalację dodatkowych komponentów, takich jak AviSynth. Gdy już zainstalujesz program, to uruchomi się kreator konfiguracji i pojawi się kilka prostych pytań, dzięki którym program zostanie zoptymalizowany do twojej sieci.

Wybierz rodzaj sieci w UMS

Na początku zostaniemy zapytani o wersję językową, a także o to, czy korzystamy z sieci przewodowej czy bezprzewodowej. Jeśli urządzenia (telewizor, komputer) łączą się z routerem przez Wi-Fi, to wybierz sieć bezprzewodową.

Następnie program zapyta, czy ukryć zaawansowane opcje – póki co nie będą one nam potrzebne, więc możesz wybrać „Tak”, aby ukryć te opcje. 

Ukryj niepotrzebne opcje w UMS

Na samym końcu wyświetli się okienko z prośbą o wskazanie folderu, którego zawartość ma być udostępniania. Wybierz w tym miejscu swój katalog na dysku z filmami (później będzie można dodać kolejne jeśli będzie taka potrzeba).

Wybierz folder do udostępnienia

Po wybraniu podstawowego folderu udostępniania pojawi się główne okno programu. Nie musisz tu niczego zmieniać, domyślne ustawienia powinny w większości przypadków wystarczyć. Jeżeli jednak chcesz dodać kolejne foldery z filmami do udostępnienia, to możesz przejść do zakładki „Ustawienia nawigacji / udostępniania”.

W tym miejscu wyświetla się lista udostępnionych folderów. Jeżeli filmy masz porozrzucane po kilku dyskach twardych, to możesz dodać tu dowolną listę folderów do udostępnienia. Wystarczy, że klikniesz w żółtą ikonę folderu, a następnie wskażesz odpowiedni katalog.

Dodaj kolejne foldery do udostępnienia

Po tej konfiguracji możesz zamknąć okno programu. Aplikacja już działa w tle i udostępnia w domowej sieci bibliotekę filmów z wybranych folderów. Możesz je teraz odtwarzać na telewizorze.

Krok 2: Odtwarzanie filmów z komputera na telewizorze SmartTV

Uruchom swój telewizor i upewnij się, że jest on podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, w której znajduje się komputer. Następnie musisz przejść do funkcji odtwarzania filmów z serwera DLNA w telewizorze.

Zazwyczaj taka funkcja jest bezpośrednio zintegrowana z ekranem, na którym wyświetlają się źródła (wejścia) w telewizorze, czyli HDMI1, HDMI2, HDMI3 itd. Wejdź w telewizorze do funkcji wyświetlania źródeł.

Wejdź do listy źródeł

Na liście obok standardowych wejść HDMI czy AV powinna wyświetlić się ikona Twojej udostępnionej biblioteki z Universal Media Server.

Wybierz Universal Media Server na liście, a następnie przejdź do folderu „Filmy” lub innego, który został wybrany w konfiguracji programu do udostępnienia. Pojawi się lista wszystkich udostępnionych filmów.

Odtwórz wybrany film

Przy nazwie każdego pliku z filmem wyświetla się informacja o tym, czy posiada on zewnętrzne napisy, czy też może zintegrowane. Zewnętrzne napisy będą automatycznie dołączone do filmu i wyświetlane. W przypadku wewnętrznych napisów również powinno tak się stać, ale jeżeli nie będą się one wyświetlać, to można spróbować je uaktywnić za pomocą pilota i menu telewizora.