Niedawno testowałam nowe funkcje NVIDIA Super Resolution i HDR, które pojawiły się w systemie Windows 11, ale okazało się, że Windows ma błąd, który nie wyłącza HDR, nawet gdy ustawienie pokazuje, że jest wyłączone. Niezależnie od wybranej opcji, włączonej lub wyłączonej, monitor pozostanie z włączonym HDR. Po wielu problemach udało mi się znaleźć rozwiązanie, więc zapraszam do lektury.

Najważniejsze informacje:

  1. Jak naprawić HDR (High Dynamic Range - szeroki zakres dynamiczny) zablokowany w systemie Windows 11.
  2. Wyłączenie HDR w systemie Windows 11 nic nie daje.
  3. HDR nie wyłącza się w systemie Windows 11. Przełącznik jest wyłączony, ale HDR jest nadal włączony.

Jak naprawić błąd HDR w Windows 11.

Ze wszystkich losowych problemów, na jakie natknęłam się w systemie Windows 11, ten jest jednym z najgłupszych i najbardziej irytujących. Po włączeniu HDR w Ustawieniach Windows, Windows aktualizuje preferencje i włącza HDR. Jeśli jednak spróbujesz wyłączyć tę opcję i przełączyć suwak na Wyłączone, to Windows wykona ruch i wyłączy przełącznik, ale HDR pozostanie włączony. Jest to bardzo irytujący problem, którego rozwiązanie wymaga sporo pracy, więc wykonaj poniższe kroki, aby rozwiązać ten problem.

Czysta instalacja sterowników GPU za pomocą Display Driver Uninstaller. (NVIDIA | AMD)

Gdy masz jakikolwiek problem graficzny, zwłaszcza po aktualizacji sterownika, czysta instalacja sterownika GPU jest z reguły najlepszym rozwiązaniem. Rozpocznij więc poniższy proces.

Najpierw pobierz Display Driver Uninstaller.

  • Następnie pobierz najnowszy sterownik GPU dla swojego sprzętu AMD lub NVIDIA.
  • Wyłącz połączenie internetowe, pobierz sterownik i zainstaluj go na urządzeniu. Wyłączenie połączenia internetowego uniemożliwi systemowi Windows zainstalowanie ogólnego sterownika po ponownym uruchomieniu systemu.
  • Teraz uruchom DDU i wybierz opcję usunięcia wszystkiego (będziesz musiał zaznaczyć pola).
  • Po zakończeniu procesu zaakceptuj żądanie ponownego uruchomienia i pozwól komputerowi uruchomić się ponownie.
  • Po ponownym uruchomieniu komputera zainstaluj sterownik pobrany we wcześniejszym kroku, a HDR powinien być wyłączony. Jeśli tak nie jest, przejdź do ustawień i wyłącz go za pomocą standardowej metody przełączania.

Na wypadek, gdyby to nie zadziałało!

Jeśli czysta instalacja sterowników GPU nie rozwiązała tego problemu, możesz spróbować użyć narzędzia Przywracanie systemu, aby cofnąć się do czasu sprzed włączenia HDR na komputerze. Chociaż w teorii powinno to działać, to próbowałam tego kilka razy i nie miałam zbyt wiele szczęścia. Nawet po przywróceniu do stanu sprzed tygodnia przed włączeniem HDR, był on nadal włączony po przywróceniu systemu.

Zresetuj monitor i wyłącz HDR na monitorze.

Jeśli monitor ma opcję resetowania do ustawień domyślnych, upewnij się, że HDR jest wyłączony na monitorze. Powinno to uniemożliwić systemowi Windows korzystanie z opcji HDR, co pozwoli uniknąć całego problemu.

Zaktualizuj system Windows 11.

Jest to rozwiązanie 50/50, ale i tak warto je sprawdzić. Po prostu upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu Windows 11. Celem jest zainstalowanie wersji, która naprawi ten błąd. Jeśli jednak jesteś pewien, że problem został wprowadzony w najnowszej aktualizacji, to możesz spróbować ją odinstalować.

Jak odinstalować aktualizację systemu Windows 11