Używasz komputera z systemem Windows 11 i obecnie pojawia się błąd niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) Envirtahci.sys? Ten artykuł pokaże Ci kilka kroków rozwiązywania tego problemu i rzeczy, które musisz sprawdzić, aby naprawić ten poważny błąd powodujący awarię systemu. Musisz być przygotowany na wykonanie kilku różnych czynności w celu naprawienia tego błędu.

Komunikaty o błędach niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) to błędy kodu zatrzymania, które automatycznie zatrzymują system i prowadzą do niebieskiego ekranu bez opcji czekania, aż system Windows zbierze niektóre dane i uruchomi się ponownie. Błędy te mogą wystąpić w dowolnym momencie i z dowolnego powodu. Co więcej, czasami są związane z oprogramowaniem, a czasami ze sprzętem, więc ich rozwiązanie może być trudne.

Chociaż informacje wyświetlane na ekranie mogą pomóc zawęzić problem, często są one niejasne, więc trzeba będzie wypróbować wiele różnych rozwiązań, aby zapobiec powtarzaniu się tego samego błędu. Gdy pojawia się BSOD Envirtahci.sys, zwykle jest to spowodowane złym sterownikiem lub jakimś konfliktem sterowników. Zazwyczaj dotyczy to sterownika AHCI Virtual Storage Miniport, ale czasami mogą to być inne rzeczy, które sprawiają, że rozwiązanie problemu naprawdę bywa skomplikowane.

Jak naprawić niebieski ekran Envirtahci.sys w systemie Windows 11?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest odinstalowanie i ponownie zainstalowanie kontrolerów IDE ATA/ATAPI. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności. Jeśli nie widzisz takiej opcji, nie martw się. Możesz pominąć ten krok i przejść do następnego.

  • Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy Start i wybierz Menedżer urządzeń.
  • Teraz zejdź na dół i rozwiń kontrolery IDE ATA/ATAPI (może nie być tego na Twojej liście, więc bez obaw)
  • Znajdź sterownik AHCI Virtual Storage Miniport, a następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Odinstaluj urządzenie.
  • Gdy pojawi się monit o potwierdzenie, kliknij Odinstaluj.
  • Po ponownym uruchomieniu komputera system Windows automatycznie pobierze i zainstaluje najnowszą wersję.

Zainstaluj najnowsze sterowniki chipsetu dla swojego urządzenia.

Jeśli nie widzisz tej opcji, musisz odwiedzić stronę pomocy technicznej producenta płyty głównej lub komputera, aby pobrać najnowsze sterowniki chipsetu. Po ich zainstalowaniu uruchom ponownie komputer. Teraz nie powinieneś mieć już problemów z BSOD.

Wyłącz XMP w systemie BIOS.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest wyłączenie lub zmienienie profilu XMP w BIOS-ie. Jeśli obecnie używasz Profilu 1, spróbuj przełączyć się na inny profil lub całkowicie go wyłączyć.

Uruchom polecenia SFC i DISM, aby naprawić plik Envirtahci.sys.

W twoim systemie występuje jakiś konflikt powodujący ten problem, dlatego warto uruchomić narzędzie Kontroler plików systemowych, aby wyszukać i naprawić wszelkie błędy.

  • Najpierw wpisz CMD w menu Start, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.
  • Po otwarciu wiersza polecenia wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Enter.

sfc /scannow

Może to zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek błędów powinny one zostać automatycznie naprawione. Jeśli proces nie zakończy się prawidłowo Uruchom ponownie komputer w trybie awaryjnym i powtórz go. Jeśli narzędzie SFC zwróciło komunikat o błędzie, otwórz Wiersz polecenia jako administrator, a następnie wprowadź kolejno następujące polecenia.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth