W systemach Windows znajdziemy funkcję dzienników zdarzeń oraz Podglądu zdarzeń. Czym są dzienniki, jak je przeglądać za pomocą Podglądu zdarzeń, jakie wiadomości zawierają i kiedy mogą się nam przydać?

Podgląd zdarzeń w Windowsie - do czego służy i jak z niego korzystać

Podgląd zdarzeń może nam się przydać w wielu przypadkach. Zawarte są tam zapisy ze wszystkiego, co dzieje się w naszym komputerze. Zobacz, co warto wiedzieć o tej funkcji.

Czym jest Podgląd zdarzeń?

To funkcja w systemach Windows, która w dość komfortowy sposób pozwala użytkownikowi przejrzeć rejestr wszelkiej aktywności na swoim komputerze. Przede wszystkim znajdziemy tu rozbudowane zapisy dotyczące błędów na komputerze – zapisywane są zarówno błędy występujące w samym systemie, jak również w poszczególnych aplikacjach.

Oprócz tego znajdziemy tu dzienniki działań wykonanych komputerze – możemy np. sprawdzić, o której godzinie komputer był uruchamiany lub zamykany. Generalnie wszystko, co robimy na komputerze, na jakie błędy i problemy napotykamy oraz jakie komunikaty dostajemy, jest zapisywane w formie dzienników zdarzeń, a podgląd zdarzeń pozwala te dzienniki przeglądać.

Jak uruchomić Podgląd zdarzeń?

Uruchomienie funkcji jest bardzo proste – znajdziemy ją w menu Start lub na ekranie startowym Windowsa 8 / 8.1.

Wystarczy wywołać jedno z powyższych menu, a następnie wyszukać opcji Podgląd zdarzeń i uruchomić znaleziony element. Wyświetli się okno podzielone na różne zakładki.

Podgląd zdarzeń - uruchomienie z menu Start

Wszystkie rejestry i zapisy błędów, problemów oraz akcji są umieszczone w odpowiednich kategoriach. Nie należy się przejmować nadmierną ilością błędów – część z nich jest nieszkodliwa, a potrafią się tu wyświetlać zapisy nawet takich błędów, jak chwilowy problem z niedziałającym rozszerzeniem w przeglądarce.

Jak korzystać z Podglądu zdarzeń i dzienników?

Dziennik zdarzeń przydatny jest w celach diagnostycznych, gdyż dzięki niemu możemy dowiedzieć się czegoś więcej o błędach, na które napotykamy podczas np. uruchamiania programów lub gier. Przydaje się także w celach bezpieczeństwa – możemy za jego pomocą m.in. sprawdzić, kto ostatnio włączał lub wyłączał komputer.

Na potrzeby poradnika możemy założyć, że nie działa nam program Firefox – aplikacja się nie uruchamia, ale nie wyświetla żadnego szczegółowego błędu lub komunikatu.

Przeglądanie dzienników zdarzeń

Wystarczy, że przejdziemy do zakładki „Dzienniki systemu Windows > Aplikacja”, a następnie wyszukamy na liście pozycji oznaczonych błędem i czerwonym kolorem. Każdy zapis zawiera informacje o dacie i godzinie wystąpienia problemu. W szczegółach pod spodem dowiemy się coś więcej na temat błędu – jakie dokładnie pliki powodują występowanie problemu, jaki jest kod błędu, jego identyfikator itp. Posiadając takie szczegóły możemy lepiej przeanalizować problem i szukać dalej rozwiązania za pomocą wyszukiwarki Google.

Szczegóły błędu w dzienniku zdarzeń

W podobny sposób możemy przejrzeć ostatnie uruchomienia komputera – wystarczy wybrać zakładkę „Zabezpieczenia” i przejrzeć te zdarzenia, które oznaczone są np. jako logowanie (oznaczają każdorazowe zalogowanie się użytkownika do systemu). Oprócz każdego logowania wyświetla się także dokładna data i godzina włączenia komputera i wejścia do systemu.