Jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie spotkałeś się ze skrótem RGB, czy to w grach wideo, edycji obrazu, czy też w ilustracjach. Jeśli nie wiesz, co to jest i jesteś tego ciekawy, to tutaj podamy Ci wszystkie szczegóły na temat tego, co to oznacza, jak go używać i wiele więcej. Zostań z nami i odkryj wszystkie informacje, które przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule.

Najważniejsze informacje:

  1. Kolory służą orientacji, pobudzają zmysły i są wrażeniem zmysłowym światła odbieranym przez człowieka.
  2. Odkąd znany jest termin RGB, ma on duże znaczenie w zakresie reprodukcji obrazu w urządzeniach elektronicznych.
  3. Czerwony, zielony i niebieski są podstawą tego terminu, który przedstawimy.

Wciąż nie rozumiesz, co to znaczy? Nadszedł czas, abyśmy opowiedzieli ci wszystko o RGB i o tym, jak jest on używany w życiu codziennym, gdzie możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Może nawet masz związaną z tym pracę, ale nie zwracasz na to wystarczającej uwagi. Od teraz zmień to i dowiedz się, co RGB może zrobić w różnych działaniach.

Co oznacza oświetlenie RGB (trzy kolory podstawowe) w wyświetlaczach, grach wideo, oznakowaniach wideo lub dziełach sztuki? Podstawowe kolory RGB!

RGB to termin, który swoją nazwę zawdzięcza trzem kolorom (red, green, blue), czyli czerwony, zielony i niebieski. Odnosi się bezpośrednio do kolorów podstawowych i sposobu ich tworzenia lub mieszania na różne sposoby w celu uzyskania innych rodzajów kolorów. Każdy kolor, który jest wytwarzany z tych trzech składników, mieści się w widzialnym spektrum dostępnym dla ludzkiego oka za pomocą światła.

Interesujące jest to, jak działają one podczas tworzenia kombinacji tych kolorów, ponieważ jeśli użyjesz 100% każdego z nich, możesz uzyskać białe światło. Z drugiej strony, jeśli zmieszasz 0% każdego z nich, wynikiem będzie czerń lub ciemność. Zupełnie odwrotny efekt do CMY (cyjan, magenta i żółty), które po zmieszaniu 100% każdego z nich dają ciemność lub czerń, a jeśli jest odwrotnie, biel lub światło.

Te trzy podstawowe kolory mogą mieć intensywność od 0 do 255, dzięki czemu można wymienić do 256 gradacji na kanał. Innymi słowy, jeśli dodasz je wszystkie, dla każdego dostępnego koloru, możesz mieć ponad 16 milionów kombinacji kolorów. Być może w pewnym momencie widziałeś 16,7 miliona kolorów, które są częścią tego systemu.

W programowaniu wartości RGB mają fundamentalne znaczenie, ponieważ są znane jako wartości szesnastkowe. Są one używane w kaskadowych arkuszach stylów, dzięki czemu kolory mogą być dobrze reprezentowane w przeglądarkach. Ponadto na stronach internetowych odgrywają one istotną rolę, aby móc łączyć się z użytkownikami.

Jak działają kolory w modelu RGB (barwy podstawowe) i gdzie są używane?

Kolory te są mieszane lub łączone przez dodawanie, tworząc ostatecznie kolor postrzegany przez ludzkie oko. W przypadku monitora komputerowego piksele są łączone ze sobą, tworząc cały obraz na ekranie. Każdy piksel ma trzy subpiksele, które są oparte na kolorach podstawowych RGB, a zatem mają pełną addytywną mieszankę kolorów.

Wszystkie urządzenia pracujące z kolorami mają ten system dzięki pikselom. Są one idealne do wyświetlania i wizualizacji obrazów emisyjnych w dobrej rozdzielczości. Jest on często stosowany w podświetlanych ekranach używanych w takich urządzeniach jak telewizory, monitory lub ekrany laptopów, smartfonów i tabletów.

Właśnie dlatego drukarki pracują obecnie w systemie czterech kolorów CMYK (cyjan magenta żółty kluczowy czarny), ponieważ jest to model odblaskowy. Dzięki temu druk może być wykonany w lepszej jakości i skalibrowany, podczas gdy wyświetlacze są kalibrowane za pomocą RGB.

Jak działa RGB w grach wideo? Zastosowanie RGB

W świecie gier RGB staje się funkcją, która zapewnia zmienne oświetlenie niektórym modelom, które można skonfigurować. Pomaga to wybrać sposób, w jaki kolory mogą działać, niektóre wzory, a nawet zabezpieczyć je w określonym kolorze. Obecnie, dzięki postępowi, wszystkie komputery mają tę funkcję.

Wiele osób postrzega to jako estetyczne urządzenie, które wyróżnia komputer podczas grania w gry, edytowania obrazów lub tworzenia ilustracji. Niektórzy eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że im więcej RGB, tym wyższa liczba FPS w grach. Jednak do tej pory nie zostało to potwierdzone przez społeczność graczy.

Nadejście LED RGB

RGB, jakie znamy, może zbliżać się do końca wraz z pojawieniem się LED RGB. Odpowiada to nie tylko za podświetlenie ekranu z przodu, ale także z tyłu monitora lub telewizora. Przydałoby się to nawet w myszkach, klawiaturach, płytach głównych, kartach graficznych, a nawet przy montażu komputera.

Otwiera to dostęp do innych typów urządzeń, które można podświetlić, aby uzyskać bardziej lepsze wrażenia. Niektórzy nie uważają tego za konieczne, ale inni chcą korzystać z dostępności wielu kolorów, tworząc wciągające oświetlenie. Oświetlenie LED RGB będzie dostarczane z systemami instalacyjnymi połączonymi z trzema diodami LED, które mają podstawowe kolory. Zapewni to znacznie większą intensywność i jasność, dzięki czemu można zobaczyć prawie każdy kolor z innych urządzeń, a nie tylko ekranów.

Osobiste wnioski

Nie ma wątpliwości, że świat chromatyczny RGB opiera się na kombinacji kolorów podstawowych w celu uzyskania prawie każdego innego koloru. Ten model RGB pozwala użytkownikom postrzegać różne odcienie na zdjęciach, filmach lub innych oglądanych treściach. Mieszanka tych trzech kolorów daje dużą liczbę opcji, które mogą różnić się intensywnością, aby uzyskać postrzegalne jasne kolory.

Ponadto każdemu z nich przypisana jest wartość, dzięki czemu można je wykorzystać w innych obszarach, takich jak programowanie. Tak zwane piksele odgrywają kluczową rolę w tym zakresie, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć różne intensywności za pośrednictwem wyświetlaczy. Umożliwia to wyświetlanie całego zakresu możliwych sygnałów luminancji.