Chmura dla menedżerów IT

Ze względu na swoją naturę zarządzanie zawsze będzie zorientowane przede wszystkim na gospodarowanie zasobami.
Michael Ward

Technologia Cloud zmienia oblicze biznesu, tak jak dawniej zmienił je Internet – takiego zdania są właściciele firm informatycznych i producenci oprogramowania, którzy już w tej chwili widzą ogromny wpływ nowych technologii na myślenie o zarządzaniu i narzędzia, przy pomocy których zmienia się ono na coraz bardziej efektywne.
Biznes jest przestrzenią, która najszybciej adaptuje nowe technologie, ponieważ każdy menadżer zdaje sobie sprawę z tego, że są one tworzone w celu optymalizowania kosztów, ułatwiania pracy i generowania przychodów. Każda nowa technologia to coraz większa automatyzacja, a każda automatyzacja to oszczędność. Trudno się zatem dziwić, że producenci oprogramowania prześcigają się w tworzeniu narzędzi dla biznesu, a biznes kreuje nowe potrzeby i staje się również motorem napędowym w coraz szerszej informatyzacji.
W przeciągu ostatnich miesięcy polski rynek jest coraz bogatszy w rozwiązania cloudowe. Jednym z nich jest Microaudit, który rewolucjonizuje przestrzeń zarządzania sprzętem i oprogramowaniem w firmie i instytucji. Osadzenie usługi w chmurze sprawia, że staje się ona narzędziem wpływającym na zmianę myślenia o zarządzaniu IT: - Dzięki Microauditowi takie procesy jak wykonanie samodzielnie audytu legalności oprogramowania czy też zdalne zarządzanie zasobami informatycznymi, staje się proste w obsłudze niczym ogólnodostępna poczta elektroniczna. Zarządzanie zasobami staje się nie tylko przyjazne, ale pozwala na generowanie oszczędności finansowych oraz czasowych – wyjaśnia Michał Olan, Cloud Product Manager, BTC Sp. z o.o.

Zarządzanie budżetem – automatyzacja zamiast outsourcingu
Oszczędność energii elektrycznej, zmniejszenie liczby kupowanych serwerów, mniejsze koszty użytkowania rozwiązań technologicznych – menedżerowie IT zgodnie z badaniem Citrix Virtualization Index twiedzą, że do 2014 roku blisko 30% budżetów działów IT zostanie zaoszczędzona dzięki zastosowaniu technologii Cloud. Dodatkowe co najmniej 20% oszczędności generuje rozwiązanie służące do zarządzania zasobami IT, takie jak np. Microaudit. Zautomatyzowane procesy pozwalają na oszczędność czasu bądź rezygnację z usług outsourcingowych, a bieżące inwentaryzowanie sprzętu i oprogramowania, które wykonuje system sprawia, że menedżerowie mogą skoncentrować się na decyzjach strategicznych i wykonywaniu innych, priorytetowych zadań, a także świadomie zarządzać budżetem przeznaczanym na IT. – Microaudit sprawia, że każdy menedżer może w dowolnej chwili i niezależnie od miejsca przebywania uzyskać pełną informację na temat stanu posiadanego sprzętu i oprogramowania, legalności oraz zmian, które zachodzą na firmowych komputerach. W tej chwili sprawdzenie np. pojawienia się nielegalnych aplikacji na służbowych komputerach wymaga jedynie zalogowania się do portalu, a wygenerowanie raportu zajmuje od kilku sekund do kilku minut.” – informuje Michał Olan, Cloud Products Manager, BTC Sp. z o.o.
Dodatkowo rozwiązania w technologii Cloud nie wymagają inwestowania ani w infrastrukturę informatyczną, ani w kosztowne oprogramowanie, ani w szkolenie pracowników, którzy obsługują system.

Zarządzanie komunikacją
Wirtualizacja zmienia również sposób komunikowania się. Podobnie jak wymiana skrzynek pocztowych na e-mailowe, osadzenie usług i serwerów w chmurze w znaczący sposób przełamuje kolejne granice komunikacji. Rosnąca liczba osób pracujących zdalnie, często kontaktujących się poprzez urządzenia mobilne, sprawia, że dla ich pracy kluczowy jest sposób sprawnego komunikowania się z firmą lub instytucją, w której pracują. Technologia Cloud daje im praktycznie nieograniczone możliwości. Takie usługi jak Microaudit wymagają jedynie sprawnej przeglądarki internetowej, tak by z każdego miejsca na świecie i o każdej porze można było mieć dostęp do danych firmowych. Microaudit jest również platformą komunikacji z audytorem, który pełni funkcję doradcy. Poprzez wybrany przez Użytkownika kanał komunikacji on-line (od e-maila po komunikatory) pomaga on tworzyć i realizować strategię zarządzania zasobami IT.

Zarządzanie przewagą konkurencyjną Z raportu Computerworld TOP 200 pt. „Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny” wynika, że coraz więcej firm decyduje się na rozwiązania w chmurze. W ubiegłym roku rynek cloud computingu wyceniany był na 67 mln dolarów – w tej chwili stanowi on 20%-25% nowych inwestycji w IT. IDC Poland prognozuje, że do 2015 roku będzie on rósł o ponad 51% rocznie. Tymczasem wzrost sprzedaży tradycyjnych rozwiązań szacuje się na maksymalnie 6% rocznie.
Rosnąca popularność rozwiązań w chmurze wynika m.in. z wpływu nowej technologii na konkurencyjność firmy poprzez zwiększenie dynamiki zarządzania zmianami i informacjami. Microaudit jako system dla menedżerów i właścicieli firm umożliwia elastyczne i szybkie reagowanie na to, co dzieje się na rynku. Niezależnie od branży zmienne zapotrzebowanie i wahania gospodarcze, wymagają natychmiastowych reakcji w postaci zmian decyzji zakupowych, narzędzi negocjacyjnych oraz podziału kompetencji i zasobów wewnątrz firmy, a często również strategii zarządzania. Microaudit poprzez zautomatyzowane procesy oraz bieżący monitoring, dzięki któremu menedżer pracuje na gotowych, najświeższych danych pozwala na szybkie podejmowanie decyzji i ich ewentualne zmiany.
Microaudit jest jednym z przykładów na to, że chmura jest technologią zmieniającą sposób myślenia o zarządzaniu poprzez umożliwienie menedżerom skoncentrowania się na planowaniu strategii, precyzyjnym optymalizowaniu budżetu, generowaniu oszczędności, zwiększaniu jakości i szybkości pracy oraz odciążaniu osób decyzyjnych od konieczności outsourcingowania zadań operacyjnych lub czasochłonnego wykonywania ich samodzielnie. Dzięki temu firmy zyskują co najmniej 20% więcej środków finansowych i mnóstwo zaoszczędzonego czasu oraz energii, które mogą spożytkować na podejmowanie zadań związanych z rozwojem produktów i usług, które zapewniają im przewagę konkurencyjną.

Tylko pełna i bieżąca wiedza na temat aplikacji zainstalowanych na komputerach, legalności, stanu posiadania sprzętu i oprogramowania, a także natychmiastowy dostęp do wiedzy doświadczonych ekspertów daje możliwość szybkiego reagowania na jakiekolwiek zmiany wewnętrzne i zewnętrzne w firmie, co daje jej ogromną przewagę konkurencyjną. Usługi w modelu Cloud sprawiają, że każdy właściciel firmy, zarząd instytucji czy też menedżer IT w prosty i szybki sposób mógł mieć wszystkie zasoby informatyczne stale pod kontrolą. Łukasz Gabryś, audytor wiodący, BTC Sp. z o.o.


Microaudit-prezentacja filmowa