Jak zainstalować Edge na silniku Chromium w Windows 10, 8.1 i 7

Wczesna wersja Edge na silniku Chromium wyciekła i jest dostępna do pobrania. Działa nie tylko w Windows 10, ale również w Windows 8.1 i Windows 7. Skąd pobrać i jak zainstalować wczesną wersję Edge na silniku Chromium?

Microsoft jakiś czas temu zapowiedział, że zaadoptuje projekt Chromium do swojej przeglądarki Edge, aby stworzyć bardziej ujednolicone środowisko webowe i uprościć standardy internetowe. Oznacza to rezygnację ze starego silnika i całkowicie przeniesie Edge na silnik znany z przeglądarek Chrome czy Opera. I tak się stało - w końcu wyciekły pierwsze wersje przeglądarki Edge opartej na silniku Chromium.  

Nowy Edge wykorzystuje silnik renderowania Blink, który jest standardem we wszystkich przeglądarkach opartych na Chromium. Oznacza to, że strony w Edge będą wyglądać, działać i zachowywać się tak samo, jak chociażby w Chrome, co jest znacznym ułatwieniem dla deweloperów.

Przeglądarka Edge ma być także docelowo zgodna ze wszystkimi rozszerzeniami z Google Chrome. Co najciekawsze, Edge działa nie tylko w Windows 10, ale również w starszych wersji systemu – Windows 8.1, Windows 8 i Windows 7.

Skąd pobrać i jak zainstalować Edge Chromium w Windows 10, 8.1, 8 lub 7?

Edge nie został jeszcze udostępniony dla wszystkich oficjalnie przez Microsoft. Dostępne w sieci wydanie to wyciek z wersji Insider Preview, który został udostępniony publicznie przez użytkownika z Chin.

Instalator Edge jest jednak bezpieczny – został przeskanowany przez VirusTotal i nie wykazał oznak jakichkolwiek wirusów, a na dodatek jest oficjalnie podpisany certyfikatem Microsoftu. Najnowsze kompilacje Edge Chromium są udostępniane w formie linków na Twitterze przez użytkownika wbpluto.

Śledząc jego profil otrzymamy informację o dostępności nowej wersji do pobrania. Najnowsza wersja zawsze jest załączona do ostatniego opublikowanego tweeta.

Pobierz Edge na silniku Chromium

Wejdź za pomocą powyższego linku na profil użytkownika wbpluto, a następnie przejrzyj najnowsze wpisy. Wśród nich znajdziesz link do pobrania aktualnej wersji przeglądarki. Link zazwyczaj kieruje do serwisu MEGA, z którego można pobrać archiwum z przeglądarką.

Wypakuj pobrane archiwum w dowolne miejsce. Otrzymasz plik .EXE z instalatorem Edge Chromium. Uruchom go – Edge zostanie automatycznie zainstalowany w systemie, a następnie przypięty do paska zadań. Przeglądarka włączy się samodzielnie i już po chwili naszym oczom ukaże się ekran powitalny.

Co oferuje wczesna wersja Edge na silniku Chromium?

Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlone zostanie okienko, w którym możemy zdecydować, czy zaczynamy od zera („start from scratch”), czy też chcemy zaimportować dane z obecnej przeglądarki („start with your data”).

Jeśli zdecydujemy się na import, to klikając w przycisk „Customize import and sync” możemy dostosować, z jakiej przeglądarki i z którego profilu chcemy przenieść dane (a także jakie dane mają to być).

Po krótkiej konfiguracji możemy przejść do korzystania z przeglądarki. Interfejs jest dostępny póki co tylko w języku angielskim. Dostępna wersja to póki co wczesna pre-alpha, więc część funkcji nie jest jeszcze dostępnych. Mimo tego przeglądarka spisuje się doskonale. Działa sprawnie i szybko, a w interfejsie nie zabrakło ciekawych rozwiązań.

Na uwagę zasługuje ekran pobierania plików. W odróżnieniu od Chrome jest on o wiele bardziej czytelny. Co więcej, po boku znajdziemy zakładki pozwalające filtrować pobrane pliki na podstawie ich typów – PDFy, Dokumenty, Aplikacje, Obrazy, Archiwa skompresowane, Filmy, Audio, Inne. To przydatne, gdy chcemy znaleźć w historii pobierania konkretne pliki, ale nie pamiętamy ich nazwy.

Rozszerzenia dostępne są w sekcji Extensions, dostępnej w wysuwanym menu przeglądarki. Póki co można je pobierać ze Sklepu Microsoft (działającego w przeglądarce) po kliknięciu w przycisk "Get extensions from Microsoft Store". Działają sprawnie i znajdziemy tu kilkadziesiąt popularnych dodatków, które możemy zainstalować. 

Komentarze