Wszystko co musisz wiedzieć o zarządzaniu zakładkami w Firefoksie

Menedżer zakładek, czyli zbiór linków do ulubionych i najczęściej odwiedzanych stron WWW, to od lat jeden z najpopularniejszych modułów każdej przeglądarki. Jak wygląda on w Firefoksie i w jaki sposób można w pełni wykorzystać jego potencjał?

Nowe linki do menedżera możemy dodawać w przeglądarce Mozilli za pomocą symbolu gwiazdki umieszczonego na prawym końcu paska adresu. Alternatywnie da się skorzystać ze skrótu klawiszonego Ctrl+D. Ponowne kliknięcie gwiazdki wywołuje niewielkie okienko edycji.

Firefox domyślnie zapisuje nowe linki w katalogu o nazwie Zakładki nieprzypisane. Jeśli chcemy utrzymać porządek wśród naszych ulubionych stron WWW powinniśmy zadbać jednak o posortowanie i pogrupowanie zakładek według określonego systemu.

W tym celu należy przejść do tzw. Biblioteki. Jest ona dostępna w menu opcji pod przyciskiem Firefox lub pod skrótem klawiszowym Ctrl+Shift+B. Najbardziej interesują nas takie elementy jak Pasek zakładek oraz Menu Zakładki.

Ten pierwszy włączamy za pomocą przycisku na prawo od paska adresu. Pojawi się dodatkowy element interfejsu - jest to idealne miejsce na umieszczenie kilku czy kilkunastu najczęściej odwiedzanych, starannie wyselekcjonowanych witryn.

Menu Zakładki pozwala nam na tworzenie nowych podfolderów, grupowanie linków w różnych kategoriach w celu uzyskania do nich później szybszego dostępu (również za pomocą przycisku na prawo od paska adresu). Biblioteka daje też dostęp do Historii czy Pobranych plików.

Wszystkie nieposortowane zakładki dodane od momentu ostatniego porządkowania linków znajdziemy we wspominanej już kategorii Zakładki nieprzypisane. Funkcje administracyjne umieszczono w menu Zarządzaj. Tutaj np. tworzymy foldery.

Jeśli zależy nam na posortowaniu zakładek - chociażby w kolejności alfabetycznej - musimy przejść do menu Widoki i wybrać polecenie Sortuj. Jak się przekonacie jest tutaj naprawdę dużo opcji i kryteriów porządkowania linków.

Menu Importowanie i kopie zapasowe pozwala z kolei na import oraz eksport listy zakładek do pliku HTML. Procedurę tę omówiliśmy dokładnie w jednym z naszych niedawnych tekstów. Funkcja ta jest skierowana raczej do tradycjonalistów, którzy chcą przechowywać URL-e lokalnie.

Jeśli cenimy wygodę aplikacji online i chcemy zapisywać nasze dane na zdalnym serwerze, polecam Wam moduł Firefox Sync. Znajdziemy go na stronie startowej przeglądarki, wśród ikon przy dolnym brzegu ekranu. Umieszczono go też pod przyciskiem Firefox.

Konfiguracja usługi zajmuje raptem kilka minut. Zakładamy konto, a następnie otrzymujemy klucz synchronizacji, który jest zapisywany na dysku twardym komputera (jako plik HTML). Potem dodajemy kolejne urządzenia (np. smartfon lub tablet) używając specjalnych kodów.

Możemy wybrać, jakie elementy synchronizować. Ograniczamy się wyłącznie do zakładek, albo uwzględniamy także hasła czy ustawienia. Wymiana danych będzie działała automatycznie. Możemy także ją wymusić klikając polecenie Synchronizuj teraz pod przyciskiem Firefox.

Jeśli stale korzystamy z paska zakładek w przeglądarce Mozilli, a nie podoba nam się sposób prezentacji linków, mamy do dyspozycji takie rozszerzenie jak Smartest Bookmark Bar. Umożliwia ono m.in. usunięcie etykiet tekstowych z zakładek i wyświetlanie samych ikon.

Bookmark Favicon Changer ułatwia z kolei zmianę ikon towarzyszących poszczególnym zakładkom na ładniejsze czy bardziej dla nas zrozumiałe. Dla zarządzania URL-ami dobry jest Bookmark Deduplicator. Sprawnie wyszukuje on i kasuje duplikaty zakładek.

Komentarze