Najprostsza metoda instalacji CyanogenMod na Samsungach, HTC i Nexusach

Chcesz zainstalować CyanogenMod na swoim Androidzie ale przeraża Cię ilość przygotowań i operacji, które trzeba wykonać? Jeśli masz kompatybilny model Samsunga Galaxy, HTC One lub któregoś z Nexusów, to CyanogenMod możesz wgrać praktycznie jednym kliknięciem myszy. Zobacz, jak to zrobić.

Twórcy CyanogenModa wypuścili już jakiś czas temu narzędzie, które pozwala początkującym użytkownikom szybko, łatwo i bezpiecznie zainstalować turkusowego Androida na swoich smartfonach i tabletach.

CyanogenMod Installer, bo tak nazywa się wspomniane narzędzie, składa się z dwóch części – aplikacji na Androida i programu na Windows / Mac. Androidowa część była dostępna w Sklepie Play, ale Google ją usunął ze swojej oferty. Pokażemy, skąd ją pobrać i jak zainstalować CyanogenModa na kompatybilnych urządzeniach.

Lista kompatybilnych urządzeń z CyanogenMod Installerem

Krok 1: Zrób kopię zapasową swoich danych

Zainstalowanie CyanogenModa spowoduje utratę wszystkich zainstalowanych aplikacji, zdjęć, piosenek czy wiadomości SMS. Jeżeli chcecie zachować swoje prywatne dane, to należy je przekopiować na zewnętrzną kartę pamięci lub kablem USB na komputer.

Jeżeli macie w smartfonie zainstalowane gry, których postępu nie chcecie utracić, to zachęcam do zapoznania się z poradnikiem robienia kopii zapasowych aplikacji z zachowaniem save'ów i postępu w grze.

Z kolei jeśli potrzebujecie zapisać sobie gdzieś wasze wiadomości SMS, to warto przejrzeć poradnik tworzenia kopii zapasowej SMS w Andoidzie i iPhone. Możemy także zapisać kopię SMS w chmurze.

Całą resztę wspomnianych danych możemy przenieść na kartę pamięci lub po prostu przekopiować kablem USB do tymczasowego katalogu na komputerze.

Krok 2: Włącz w ustawieniach Androida instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł oraz tryb debugowania

Aby CyanogenMod Installer mógł zostać zainstalowany, a następnie wykonać potrzebne operacje na telefonie, należy włączyć w opcjach instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł oraz tryb debugowania.

1. Wejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz na liście „Nieznane źródła”.

2. Wejdź do „Ustawienia > Opcje programistyczne” i zaznacz „Tryb debugowania”. Jeśli nie widzisz opcji programistycznych, to zobacz nasz poradnik gdzie pokazujemy, jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie.

Krok 3: Pobierz i zainstaluj aplikację CyanogenMod Installer na Androidzie

Teraz musimy pobrać aplikację CM Installer na Androida w postaci pliku .apk. Jest to bardzo proste – wchodzimy z poziomu telefonu / tabletu na stronę get.cm i pobieramy aplikację na Androida.

Uruchamiamy pobrany plik *.apk i instalujemy CyanogenMod Installer z pliku OneClick.apk. Następnie uruchamiamy zainstalowaną aplikację.

Na ekranie pojawi się informacja o tym, że nasze urządzenie zostanie zresetowane do domyślnych ustawień. Wybieramy przycisk „Begin”. Aplikacja przeprowadzi nas przez cały proces krok po kroku i poprosi o upewnienie się, że mamy włączone wyżej wspomniane funkcje, takie jak instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.

Gdy już ukończymy proces przygotowania w aplikacji na Androidzie, to przyjdzie w końcu pora na przejście do naszego komputera.

Krok 4: Pobierz i zainstaluj CyanogenMod Installer na komputerze

Teraz przychodzi najważniejsza część poradnika, czyli faktyczne instalowanie CyanogenModa na telefonie. Pobieramy i instalujemy program CyanogenMod Installer w naszym komputerze, a następnie podłączymy telefon kablem USB do PC.

CyanogenMod Installer rozpocznie proces wykrywania urządzenia, a także poprosi o zezwolenie na połączenie się z komputerem. Jeśli na ekranie Androida wyświetli się komunikat o połączeniu, to klikamy OK.

W międzyczasie zostaniemy poproszeni o kilka innych potwierdzeń i ostrzeżeń. Może być także konieczne odblokowanie bootloadera – tym również zajmie się w większości CyanogenMod Installer.

To bardzo proste – gdy dojdzie do konieczności odblokowania bootloadera, to na ekranie wyświetli się odpowiednia opcja, a my będziemy musieli ją tylko potwierdzić. Ekran dotykowy w tym menu nie działa, więc przesuwamy się za pomocą przycisków głośności na „YES” i potwierdzamy przyciskiem zasilania.

Po wszystkim CyanogenMod zostanie zainstalowany, telefon uruchomiony ponownie i gotowe. Całość przy sprawnym działaniu powinna zająć nam nie więcej, niż 10 minut.

Komentarze