Jak zainstalować starszą wersję aplikacji w Androidzie

Twoja ulubiona aplikacja dostała aktualizację, która zmieniła interfejs lub sprawiła, że masz teraz problemy? Nic nie szkodzi. Możesz zainstalować starszą wersję dowolnej aplikacji w Androidzie, a następnie zablokować jej automatyczne aktualizacje i pozostać na obecnej wersji. Jak to zrobić?

Aplikacje są często aktualizowane, co jest rzeczą normalną oraz mile widzianą… w większości przypadków. Aktualizacje naprawiają błędy, optymalizują aplikacje, wzbogacają program o nowe funkcje i generalnie są bardzo pozytywnym zjawiskiem. Są jednak przypadki, gdzie aktualizacja naszej ulubionej aplikacji przyprawia nas o ból głowy. Dlaczego?

Interfejs aplikacji, do którego się przyzwyczailiśmy przez lata, może ulec zmianie w wyniku instalacji uaktualnienia, a niektóre funkcje mogą zostać usunięte, bo twórca stwierdzi, że i tak nikt z nich nie korzysta. Zdarza się również, że nowsza wersje źle działa na naszym urządzeniu, zacina się lub całkowicie wyłącza. Co w takiej sytuacji zrobić? Można zainstalować starszą wersję tej aplikacji. Jak to zrobić?

Krok 1: Odinstaluj aktualną wersję wybranej aplikacji

Zacznijmy od tego, że najpierw trzeba odinstalować obecną wersję aplikacji. Nie da się zainstalować starszej wersji aplikacji, gdy system wykrywa, że jej nowsze wydanie jest zainstalowane. Dlatego pierwszym krokiem jest przejście w Androidzie do ustawień, a następnie do zakładki „Aplikacje”.

Znajdź na liście aplikację, którą chcesz odinstalować, a następnie wejdź w jej szczegóły. Na liście szczegółów wybierz opcję „Odinstaluj”, aby usunąć całą aplikację. Jeżeli aplikacja jest systemowa, to znajdź przycisk „Odinstaluj aktualizację”, aby usunąć najnowsze uaktualnienie.

Po usunięciu aplikacji możemy przejść do następnego kroku, czyli do pobrania instalatora tej samej aplikacji, ale w starszej wersji.

Krok 2: Pobierz starszą wersję wybranej aplikacji

Ze Sklepu Play można pobierać tylko najnowszą, aktualnie dostępną wersję każdej aplikacji, dlatego musimy skorzystać z innego źródła. Android pozwala instalować aplikacje nie tylko ze Sklepu Play, ale również z plików APK, czyli instalatorów lokalnych. Jednym z najlepszych serwisów, w których znajdziemy instalatory popularnych aplikacji, jest APKMirror.

Przejdź do serwisu APKMirror

Zaletą APKMirror jest to, że na tej stronie znajduje się nie tylko mnóstwo popularnych aplikacji, ale również przechowywane są ich starsze wersje. Użytkownik może więc wybrać, którą wersję aplikacji chce, a następnie ją pobrać.

Po przejściu do serwisu APKMirror wyszukaj za pomocą wyszukiwarki aplikacji, której starszą wersję chcesz pobrać. Po znalezieniu wejdź w jej szczegóły, a następnie na liście wersji pobierz tą, która Cię interesuje. Przy każdej wersji znajdziesz nie tylko jej numer, ale również datę wydania, więc łatwo znaleźć odpowiednią. Skorzystaj z przycisku „Download APK”, aby pobrać wybraną wersję.

Jeżeli w serwisie APKMirror nie możesz znaleźć aplikacji, która Cię interesuje, to poszukaj innych podobnych serwisów, które przechowują archiwalne wersje aplikacji.

Pobierz plik APK z wybraną wersją aplikacji. Plik możesz pobrać bezpośrednio na smartfonie lub tablecie z Androidem bądź na komputerze. Jeśli plik pobierzesz na komputerze, to musisz go przekopiować do pamięci wewnętrznej smartfona np. za pomocą kabla USB.

Krok 3: Zainstaluj starszą wersję aplikacji z pliku APK i wyłącz jej aktualizacje w Sklepie Play

Aby móc instalować aplikacje z plików APK, należy włączyć taką opcję. W tym celu wejdź w Androidzie do „Ustawienia > Zabezpieczenia”,a następnie zaznacz pole „Nieznane źródła”, aby móc instalować aplikacje spoza Sklepu Play (po zainstalowaniu aplikacji możesz ponownie wyłączyć tę opcję).

Gdy masz już plik APK w pamięci urządzenia, to uruchom teraz dowolnego menedżera plików (aplikację do przeglądania plików w pamięci wewnętrznej i na karcie SD). Po przejściu do menedżera plików znajdź plik APK z aplikacją i wybierz go, aby uruchomić proces instalacji. Potwierdź instalację przyciskiem „Instaluj”.

Aplikacja w starszej wersji zostanie zainstalowana i jest gotowa do użytku. Zanim zaczniemy z niej korzystać, należy wykonać jednak jeszcze jedną rzecz. Po zainstalowaniu aplikacji należy wyłączyć jej automatyczne aktualizacje w Sklepie Play, gdyż jeśli tego nie zrobimy, to po chwili znowu zostanie pobrana nam automatycznie najnowsza wersja aplikacji.

W tym celu wejdź do Sklepu Play, a następnie znajdź w Sklepie aplikację, której starszą wersję przed chwilą zainstalowałeś/-aś.

Wybierz tę aplikację w Sklepie Play, aby przejść do jej szczegółów. Zauważysz, że jest dostępna aktualizacja do najnowszej wersji – zignoruj ją. W górnym prawym rogu znajdziesz przycisk z trzema kropkami. Dotknij go, aby wysunąć menu, a następnie odznacz w tym miejscu funkcję „Autoaktualizacja”.

 

Teraz ta aplikacja nie będzie już automatycznie aktualizowana i pozostanie w tej wersji, którą zainstalowaliśmy.

Warto także uważać, gdy aktualizujemy inne aplikacje ręcznie w Sklepie Play. Jeżeli mamy kilka aktualizacji do zrobienia, to zazwyczaj dostępny jest przycisk „Aktualizuj wszystkie”. Dotknięcie go spowoduje zaktualizowanie również tej aplikacji, której starszą wersję przed chwilą zainstalowaliśmy. Jeżeli chcesz aktualizować inne aplikacje w telefonie, to nie korzystaj z tego przycisku – zamiast tego korzystaj z indywidualnego przycisku „Aktualizuj” obok każdej aplikacji, którą chcesz uaktualnić.

Komentarze