Jak z dysku odzyskać zakładki z Chrome, Firefox i Internet Explorer

Nawalił Ci system i nie możesz włączyć komputera, aby zrobić kopię zapasową swoich danych? Muzykę czy zdjęcia możesz łatwo skopiować z dysku po podłączeniu go do innego komputera lub korzystając z Linuksa. A jak odzyskać w ten sposób zakładki z przeglądarek?

Lista ulubionych stron jest równie ważna, co inne dane. Część przeglądarek, np. Chrome, synchronizuje ulubione strony, zapisane hasła i inne dane z naszym kontem Google (jeśli się na nie zalogowaliśmy w programie), dzięki czemu wszystko odzyskamy przy kolejnej instalacji programu. Nie wszystkie przeglądarki tak jednak działają. Zobaczmy, jak w przypadku awarii systemu odzyskać z dysku zakładki z przeglądarek.

Oczywiście najpierw musimy uzyskać dostęp do zawartości dysku. Jeżeli system nie chce się uruchomić, to możemy odpiąć dysk i podłączyć go do innego komputera bądź uruchomić jakąś dystrybucję Linuksa z płyty lub USB (np. Ubuntu) i skopiować dane z jego poziomu. Zobacz więcej szczegółów na temat odzyskiwania plików z uszkodzonego systemu.

1. Internet Explorer

Zakłaki z Internet Explorera znajdują się w postaci plików na dysku. Możemy je przekopiować na inny dysk lub pendrive, a następnie przywrócić po przeinstalowaniu systemu.

W tym celu udajemy się do partycji systemowej Windowsa, a następnie wchodzimy do katalogu „Users\Nazwa_uzytkownika\Ulubione”. Folder „Ulubione” może także się wyświetlać jako „Favorites”.

Kopiujemy całą zawartość katalogu do wybranego przez nas folderu na innym dysku lub na pendrive. Teraz możemy spokojnie przeinstalować system na dysku C, a następnie na czystym Windowsie z powrotem skopiować wszystkie pliki z zakładkami do nowego folderu „Ulubione”.

2. Mozilla Firefox

W przypadku Firefoksa zakładki są częścią całego profilu przeglądarki. Musimy zatem znaleźć profil i go skopiować.

W tym celu udajemy się do katalogu „Users\Nazwa_uzytkownika\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles”. Wyświetli się lista profili z Firefoksa.

Jeżeli nie tworzyliśmy żadnych dodatkowych profili, to wszystkie ustawienia i zakładki będą w katalogu „Default”. Najlepiej skopiować wszystkie foldery w bezpieczne miejsce, a następnie przekopiować je po przeinstalowaniu systemu i Firefoksa w to samo miejsce, z którego je wcześniej pobraliśmy.

3. Google Chrome

Chrome powinien nam przywrócić wszystkie zakładki automatycznie jeśli zalogujemy się na swoje konto Google. Jeżeli jednak wcześniej celowo wyłączyliśmy synchronizacje i nie logowaliśmy się na swoim koncie Google, to jedyną opcją jest odzyskanie zakładek z dysku z uszkodzonym systemem.

Chrome, podobnie jak Firefox, przechowuje zakładki wraz z całym profilem użytkownika przeglądarki w odpowiednim katalogu. Folder ten znajdziemy w„C:\Users\<Nazwa_uzytkownika>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default”.

Tworzymy kopię zapasową całego katalogu „Chrome”, a następnie po przeinstalowaniu systemu i przeglądarki przywracamy go w to samo miejsce.

Komentarze