Jak współdzielić ekran za pomocą przeglądarki lub Gmaila?

Czy kiedykolwiek chcieliście zademonstrować coś na swoim pulpicie innym osob, które akurat nie siedzialy tuż obok komputera? Jeśli tak, to z pewnością mieliście okazje spotkać się z programami do współdzielenia ekranu. Nie trzeba jednak instalować dodatkowych aplikacji na komputerze - dziś już można współdzielić ekran za pomocą Gmaila bądź przeglądarek internetowych.

Aby udostępnić zawartość swojego ekranu znajomym lub współpracownikom, którzy mogą się znajdować nawet w innym państwie, wystarczy skorzystać z rozszerzenia Chrome o nazwie Screenleap. Rozszerzenie pozwala wysłać za pomocą Gmaila linku, który po otwarciu przez innego użytkownika wyświetli mu na komputerze widok naszego ekranu.

Screenleap - pobierz rozszerzenie dla Google Chrome

Po dodaniu Screenleap do Chrome będziemy mogli rozpocząć współdzielenie ekranu z różnych miejsc w naszej poczcie Gmail.

Odpowiednie odnośniki pojawią się w najczęściej odwiedzanych miejscach, takich jak ekran tworzenia nowej wiadomości, karta wybranego kontaktu, okienko chatu z Gtalka czy też chociażby w okolicy nazwy naszego użytkownika.

Gdy klikniemy w któryś z odnośników rozpoczynających transmisję naszego ekranu, Screenleap uruchomi się na pulpicie za pośrednictwem przeglądarki Chrome. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że Screenleap wymaga zainstalowanej w komputerze Javy.

Po zaakceptowaniu uruchomienia appletu Java, Screenleap się uruchomi i rozpocznie się udostępnienie obrazu z naszego ekranu. Na środku przeglądarki pojawi się niewielkie okno z linkiem do naszego pulpitu. Wystarczy skopiować link i wysłać go znajomym lub współpracownikom za pomocą wiadomości e-mail bądź poprzez komunikator internetowy. Osoby oglądające nasz pulpit nie muszą instalować rozszerzenia.

Z kolei na pulpicie wyświetlone zostanie drobne okno programu Screenleap, w którym możemy ustawić, czy chcemy udostępniać cały pulpit, czy też może określony fragment. W przypadku wybrania drugiej opcji, użytkownik może zaznaczyć zielonym prostokątem obszar, który ma być udostępniany.

W każdej chwili możemy zrobić pauze i wstrzymać tymczasowo udostępnianie zawartości ekranu - wystarczy kliknąć w przycisk “Pause sharing”. Z kolei jeżeli chcemy zakończyć nadawanie, to klikamy w czerwony przycisk “Stop sharing”.

Alternatywa dla Screenleap

O ile Screenleap jest dobrym i wygodnym rozwiązaniem, które pozwala błyskawicznie rozpocząć udostępnianie ekranu, o tyle niektóre osoby mogą zostać odstraszone przez konieczność posiadania zainstalowanej Javy na komputerze. Ostatnie miesiące skutecznie zniechęciły użytkowników do oprogramowania firmy Oracle poprzez liczbe dziury i luki w bezpieczeństwie.

Alternatywą niewymagającą zainstalowania Javy jest serwis Join.me. Pozwala on na udostępnienie obrazu z pulpitu przez Internet za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy udać się na stronę Join.me, a następnie kliknąć w przycisk “Start meeting”. Pobrany zostanie ok. 4 megabajtowy plik na nasz dysk, który po uruchomieniu rozpocznie współdzielenie ekranu.


W górnej części ekranu wyświetli się niewielki panel interfejsu, w którym znajdziemy link do naszego strumienia. Aby udostępnić nasz ekran innym osobom, wystarczy, że skopiujemy link, a następnie prześlemy go w dowolny sposób znajomym lub współpracownikom. Podobnie jak w przypadku Screenleap, osoby oglądające nasz strumień pulpitu nie muszą posiadać zainstalowanego programu Join.me.

Komentarze