Jak uruchamiać gry na Steam bez aktualizacji

Chcesz uruchomić swoją ulubioną grę, ale Steam wyświetla komunikat, że trzeba ją zaktualizować? Zobacz, jak uruchamiać gry na Steam bez aktualizacji. To przydatne, gdy chcemy po prostu pograć, a nie mamy czasu na wykonanie aktualizacji np. ze względu na słabe połączenie z Internetem.

Steam zawsze stara się aktualizować automatycznie wszystkie gry. Nawet jeśli wyłączymy automatyczne aktualizacje dla danej gry, to i tak przy próbie jej uruchomienia wyświetli się prośba o dokonanie aktualizacji. Na swój sposób jest to bardzo dobre, gdyż zawsze mamy pewność, że mamy najnowszą wersję ze wszystkimi poprawkami. Są od tego jednak wyjątki, które sprawiają, że chcemy uruchamiać gry na Steam bez aktualizacji.

Dlaczego mielibyśmy uruchamiać gry na Steam bez aktualizacji?

Powodem dla chęci grania bez aktualizacji może być np. słabe połączenie i brak czasu na zaktualizowanie gry. Możemy też obawiać się o gry, do których zainstalowaliśmy mody – aktualizacje najczęściej powodują, że mody przestają działać lub powodują problemy.

Tylko jak grać bez instalowania aktualizacji, skoro Steam pobiera je automatycznie lub wymusza ich pobranie przy uruchamianiu gry? Jest na to sposób. Trzeba najpierw wyłączyć automatyczne pobieranie aktualizacji do gier, a następnie skorzystać z niewielkiego programu, który pozwoli uruchamiać gry bez aktualizacji, mimo wyświetlanego komunikatu o dostępnym uaktualnieniu.

Uwaga! Zastosowanie tego poradnika ma jedynie sens w przypadku gier, w które gramy w trybie dla jednego gracza – te tytuły możemy uruchomić na Steam bez aktualizacji i grać dalej tak samo, jak do tej pory. Porada ta nie zadziała jednak na gry wieloosobowe, gdyż te zawsze wymagają najnowszej wersji do zalogowania się na serwery i nie ma możliwości ominięcia tego ograniczenia.

Krok 1: Wyłącz automatyczne aktualizacje gier na Steam

Aby to rozwiązanie miało sens, należy wyłączyć automatyczne aktualizowanie gier tuż po włączeniu Steam. Gdy tego nie zrobimy, to wystarczy, że uruchomimy Steama, a program po chwili rozpocznie automatyczne pobieranie dostępnych aktualizacji gier – a tego przecież nie chcemy. Dlatego jeśli chcemy grać bez instalowania aktualizacji, to musimy najpierw wyłączyć ich automatyczne pobieranie przez Steam.

Jeśli chcesz wyłączyć aktualizacje dla pojedynczych gier, to kliknij w wybraną grę prawym przyciskiem myszy w Bibliotece Steam, a następnie wybierz „Właściwości”. We właściwościach udaj się do zakładki „Aktualizacje”.

W polu „Automatyczne aktualizacje” zmień wartość „Zawsze aktualizuj” na „Aktualizuj tę grę tylko po jej uruchomieniu”. Wtedy samo uruchomienie Steama nie spowoduje pobrania aktualizacji.

Rozwiń główne menu Steam w górnym lewym rogu, a następnie wybierz „Ustawienia”. W ustawieniach przejdź do zakładki „Pobieranie”. W tym miejscu możesz ustawić godziny, w których Steam może automatycznie pobierać aktualizacje. Wystarczy, że ustawimy taki przedział godzinowy, w którym nigdy nie korzystamy ze Steama. Dzięki temu program przestanie cokolwiek pobierać automatycznie.

Zaznacz pole „Aktualizuj automatycznie gry tylko pomiędzy” i wybierz przedział godzinowy, w którym nie korzystasz ze Steama (np. między 5:00 a 6:00 rano).

Od teraz Steam ma możliwość automatycznego pobierania aktualizacji tylko we wskazanym przedziale czasu. Poza tym przedziałem nie będzie niczego automatycznie pobierać, co w praktyce oznacza, że nie będzie pobierać żadnych aktualizacji automatycznie.

Krok 2: Uruchom gry na Steam bez instalowania aktualizacji

Wyłączenie automatycznych aktualizacji sprawia, że te nie są automatycznie pobierane, ale nadal nie rozwiązuje problemu. Teraz po prostu przy niezaktualizowanych grach wyświetla się komunikat  „Wymagana aktualizacja”. Jak to ominąć i uruchomić grę bez aktualizacji? Pomoże w tym program Steam Update Removal Utility. Umożliwia on uruchamianie gier bez aktualizacji na Steam w trybie offline

Pobierz Steam Update Removal Utility

Program domyślnie współpracuje tylko ze standardową biblioteką gier Steam w domyślnym folderze „C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/”. To domyślne ustawienie lokalizacji gier w Steamie.

Jeśli masz więcej bibliotek i gry ze Steam są instalowane w innych folderach lub na innych dyskach, to musisz je najpierw dopisać do pliku konfiguracyjnego script.lua – opisaliśmy to w następnym kroku. Jeżeli jednak Steam został zainstalowany na ustawieniach domyślnych i masz tylko jedną bibliotekę gier na dysku C, to możesz od razu przejść do uruchamiania gier bez aktualizacji.

Aby uruchomić grę bez aktualizacji, wystarczy, że uruchomisz Steam w trybie offline, a następnie skorzystasz z programu Staem Update Removal Utility.

Kliknij w menu Steam w górnym lewym rogu i wybierz „Przejdź w tryb offline”, a następnie poczekaj, aż program uruchomi się ponownie. Następnie otwórz folder z programem Steam Update Removal Utility i kliknij dwukrotnie w plik „start.cmd”.

Program wykryje gry, dla których są dostępne aktualizacje i sprawi, że nie będą one już ich wymagały do uruchomienia.  Teraz możesz po prostu uruchomić wybraną grę na Steam w trybie offline. Gra się uruchomi bez próby wykonywania aktualizacji, mimo tego, że jeszcze przed chwilą wyświetlał się komunikat „Wymagana aktualizacja”.

Jak dodać obsługę dodatkowych bibliotek gier Steam do programu Steam Update Removal Utility?

Jeżeli masz w komputerze utworzone dodatkowe biblioteki (np. na innych dyskach twardych), w których przechowujesz gry ze Steam, to musisz je dopisać do listy bibliotek w programie Steam Update Removal Utility. Bez tego program nie wykryje gier, które są tam zainstalowane, i nie pozwoli na uruchomienie ich bez aktualizacji.

Przykładowo, ja posiadam dwie dodatkowe biblioteki w poniższych ścieżkach:

Aby program rozpoznał gry zainstalowane w tych dodatkowych bibliotekach i pozwolił mi na uruchamianie ich bez aktualizacji, muszę je dopisać do pliku konfiguracyjnego Steam Update Removal Utility.

W tym celu otwieramy za pomocą Notatnika lub Notepad++ plik „script.lua”, który znajduje się w folderze z rozpakowanym programem Steam Update Removal Utility.

Pod koniec pliku znajdziemy sekcję odpowiedzialną za listę bibliotek gier w Steamie wraz ze ścieżkami. Domyślnie wpisana jest tu standardowa biblioteka za pomocą następującego wpisu:

patchlib("C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/")

Musimy w ten sam sposób dodać wpisy odpowiedzialne za kolejne foldery bibliotek. Kopiujemy cały ten wiersz i wklejamy go poniżej, a następnie wpisujemy w nim ścieżkę do naszej biblioteki. Robimy to dla każdej biblioteki gier Steam, którą mamy. U mnie finalnie będzie wyglądać to tak:

patchlib("C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/")
patchlib("D:/Gry/Biblioteka Steam/steamapps/")
patchlib("F:/Gry/Biblioteka Steam/steamapps/")

Pamiętaj, żeby oprócz ścieżki do danej biblioteki uwzględnić także na samym końcu folder „steamapps”. Po dopisaniu tych ścieżek zapisujemy plik i zamykamy go.

Teraz możemy uruchomić Steam w trybie offline, a następnie skorzystać z pliku start.cmd, aby wyłączyć konieczność aktualizowania gier w trybie offline dla wszystkich bibliotek.

Komentarze