Jak szybciej pobrać i zainstalować aktualizacje do Windows

Jeżeli instalujemy system ze starszego nośnika z instalatorem, to otrzymujemy niezaktualizowaną wersję systemu, która za każdym razem musi pobrać wszystkie uaktualnienia poprzez funkcję Windows Update. Ta jednak potrafi strasznie wolno działać i dodatkowo spowalniać nasz komputer. Można jednak przyspieszyć proces pobierania i aktualizowania komputera za pomocą specjalnej aplikacji.

Taką aplikacją jest WSUS Windows Offline Update, która umożliwia masowe pobranie wszystkich aktualizacji w postaci zwykłych plików instalacyjnych. Głównym zastosowaniem programu jjest umożliwienie wcześniejszego pobrania, a następnie zainstalowania aktualizacji w sytuacji utraty dostępu do Internetu, ale z powodzeniem możemy jej także użyć w przypadku, gdy Windows Update chodzi koszmarnie wolno.

Po pobraniu aplikacji należy wypakować ją do dowolnego folderu (należy przy tym jednak pamiętać, że aktualizacje będą pobrane do folderu z programem, więc trzeba zadbąć o odpowiednią ilość wolnego miejsca). Aplikacja składa się z dwóch trybów, które uruchamiamy osobnymi plikami EXE - UpdateGenerator.exe (w głównym katalogu) oraz UpdateInstaller.exe (w podkatalogu “client”). Ten pierwszy służy do wykrywania i pobierania aktualizacji, z kolei za pomocą drugiego możemy masowo zainstalować wszystkie pobrane aktualizacje.

Krok 1: Pobranie aktualizacji dla naszego systemu

Aby uruchomić pobieranie aktualizacji, należy najpierw odpalić plik UpdateGenerator.exe. Wyświetlone zostanie okno programu, w którym musimy zaznaczyć, jakiego rodzaju aktualizacje chcemy pobrać.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zaznaczyć, to rodzaj systemu, jaki posiadamy (lub dla jakiego chcemy pobrać aktualizacje). Update’y możemy pobierać dla Windows Server 2003, Vista, 7 oraz 8. W najnowszej wersji wprowadzono także obsługę Windowsa 8.1. Możemy także pobierać aktualizacje dla pakietu biurowego Office (odpowiednią wersję wybierzemy w zakładce “Office”) a także dla starszych systemów (Windows XP), które znajdziemy w sekcji “Legacy products”.

Po zaznaczeniu wersji systemu możemy także zdefiniować, czy chcemy pobrać zbiorową aktualizację Service Pack (“Include Service Packs”), biblioteki C++ i .NET (“Include C++ Runtime Libraries and .NET Frameworks), aktualizacje do Windows Defender, a także Microsoft Security Essentials. Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe pobranie któregoś z tych komponentów, to wystarczy go zaznaczyć na liście.

Gdy już wszystko ustawimy, to klikamy w przycisk Start. Aplikacja wyświetli okno wiersza polecenia, w którym możemy śledzić pobieranie aktualizacji - dla każdej pozycji widzimy postęp i prędkość pobierania. Po pobraniu wszystkich aktualizacji program automatycznie wyłączy okno wiersza polecenia.

Krok 2: Instalowanie aktualizacji

Po pobraniu aktualizacji pora na ich instalację. Wszystkie pobrane aktualizacje znajdziemy w podkatalogu “client/wsus”. Z tego miejsca możemy je instalować za pomocą plików EXE. Jednak pojedyncze instalowanie byłoby zbyt męczące i czasochłonne.

Wchodzimy zatem do podkatalogu “client” i uruchamiamy plik UpdateInstaller.exe, który umożliwi automatyczną instalację pobranych update’ów. Po uruchomieniu wyświetli się niewielkie okno, w którym możemy dostosować szczegóły aktualizacji. Użytkownik może zaznaczyć lub odznaczyć pojedyncze elementy, które są instalowane wraz z aktualizacjami. Dla przykładu, jeżeli nie chcemy instalować Internet Explorer 10, to możemy go odznaczyć z listy.

Gdy zdecydujemy się już na aktualizację, to wystarczy, że klikniemy w przycisk “Start”. Ponownie otworzy się okno wiersza poleceń, tylko, że w tym przypadku aplikacja nie będzie pobierać a instalować wcześniej ściągnięte uaktualnienia. W każdej chwili możemy zrobić kopię całego folderu z programem i aktualizacji, a następnie przenieść je na inne urządzenie, które również wymaga aktualizacji.

 

Komentarze