Jak resetować komputer do stanu pierwotnego przy każdym uruchomieniu?

Poniższa porada raczej nie przyda się tradycyjnym użytkownikom komputerów, ale jeśli ktoś zarządza komputerami w pracy, kawiarence internetowej, szkole lub bibliotece z pewnością chce, aby przy każdym uruchomieniu były sprawne i wydajne. Radzimy, jak przywracać komputer do stanu pierwotnego przy każdym uruchomieniu.

Komputer publiczny – w szkole, bibliotece, kawiarence internetowej etc. – zazwyczaj już po kilku tygodniach pracy traci swoją wydajność, jest zawirusowany, zapełniony zbędnymi i szkodliwymi programami. Czyszczenie dysku, odinstalowywanie programów i dbanie o stan systemu praktycznie każdego dnia jest dość czasochłonne i irytujące. Czy istnieje jakieś rozwiązanie?

Jeśli udostępniamy komputery z systemem Windows XP lub Vista, możemy skorzystać z narzędzia o nazwie Deep Freeze, które jest składnikiem pakietu Windows Steady State. Niestety w systemie Windows 7 oraz 8 powyższe narzędzie nie działa, więc musimy poradzić sobie w inny sposób. Alternatywą jest program Reboot Restore Rx, który współpracuje zarówno ze starszymi systemami, jak również nowszymi odsłonami Windowsa – 7 i 8. Możemy również skorzystać z programu Steadier State, ale on współpracuje tylko z Windows 7 – Reboot Restore Rx jest o wiele bardziej uniwersalną alternatywą.

Podczas instalacji programu Reboot Restore Rx możemy wybrać, które partycje będą odzyskiwane i przywracane do domyślnego stanu przy każdym uruchomieniu komputera. Możemy zostawić jedną partycję, np. na multimedia etc., która nie będzie odzyskiwana przez program, lub zaznaczyć wszystkie partycje z systemową na czele – wtedy program Reboot Restore Rx przy każdym uruchomieniu będzie odzyskiwał pierwotny stan plików, programów etc.

Jak zabezpieczyć program przed wyłączeniem?

Program Reboot Restore Rx jest bardzo prosty w obsłudze. Niestety – zbyt prosty. Po uruchomieniu, narzędzie integruje się z zasobnikiem systemowym przy zegarku i oferuje wszystkie opcje po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w ikonkę. Użytkownik może między innymi wyłączyć usługę przywracania systemu do stanu domyślnego bez podawania hasła, pinu, nazwy użytkownika itp. Takie rozwiązanie jest wygodne, jeśli korzystamy z takiego komputera prywatnie. Jeśli jednak jest to publiczny komputer, możliwość łatwego wyłączenia programu Reboot Restore Rx nie jest jego zaletą.

Najprostszym sposobem, aby zapobiec pojawianiu się ikonki w zasobniku systemowym, jest wyłączenie automatycznego startu w MSConfig lub wygodnym menedżerze startu, jaki możemy znaleźć między innymi w programie CCleaner. Jeśli będziemy chcieli wyłączyć funkcję przywracania programu Reboot Restore Rx, wystarczy, że przejdziemy do lokalizacji zainstalowanej aplikacji na dysku twardym. Domyślna lokalizacja to:

C:\RebootRestoreRx\program files\Shield\shieldtray.exe

Co prawda użytkownicy komputera mogą w każdej chwili zrobić to samo, ale szansa na to, że będą wiedzieli o istnieniu tego programu na użytkowanym komputerze jest dość mała. Możemy również ukryć folder z programem, zabezpieczyć go hasłem lub zaszyfrować za pomocą dodatkowego programu.

Aktualizacja oraz zmiana ustawień systemu

Po instalacji programu Reboot Restore Rx, z pewnością od czasu do czasu będziemy chcieli aktualizować system, programy, dokonać zmian w ustawieniach etc. Przy włączonej funkcji przywracania systemu jest to praktycznie niemożliwe – przy każdym restarcie komputer powróci do poprzednich ustawień. Aby dokonać zmian, trzeba tymczasowo wyłączyć program.

W pierwszej kolejności wyłączamy opcję „Restore on Reboot” odznaczając ją w zasobniku systemowym. Następnie dokonujemy wszystkich zmian w systemie – instalujemy nowe programy, aktualizacje, dodatki, zmieniamy wygląd, ustawienia sieci etc. Po zakończeniu wszystkich operacji i upewnieniu się, że żaden proces nie wymaga restartu systemu, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce w zasobniku i zaznaczamy opcję „Restore on Reboot”. Po zatwierdzeniu opcji, pojawi się komunikat mówiący o tym, że zmiany zostaną zastosowane w punkcie przywracania systemu.

Dostęp do konsoli programu

Przy restarcie systemu pojawia się ekran powitalny programu Reboot Restore Rx. Jeśli podczas rozruchu kilkukrotnie naciśniemy klawisz Home, uzyskamy dostęp do specjalnego menu. I tu znów pojawia się wątpliwość – teoretycznie każdy może uzyskać dostęp do tego menu pod warunkiem, że wie, jaki klawisz nacisnąć i w którym momencie. Z menu możemy wybrać opcję odpowiedzialną za możliwość odinstalowania programu – za jej pomocą usuniemy zarówno program, jak i utworzony przez niego punkt przywracania systemu.

Komentarze