Jak przygotować telefon z Androidem do sprzedaży

Kupiłeś nowy telefon i masz zamiar sprzedać swojego starego smartfona? Zobacz, o czym należy pamiętać przed sprzedażą telefonu z Androidem. Pokazujemy, jak zabezpieczyć i usunąć swoje dane tak, aby następny właściciel ich nie odzyskał. 

Wiele osób podczas sprzedaży swojego smartfona nie pamięta o odpowiednich krokach, które należy podjąć w takiej sytuacji. Zapominamy o wykonaniu kopii zapasowej swoich danych i nie usuwamy swoich danych z telefonu w odpowiedni sposób, przez co możliwe jest ich późniejsze odzyskanie przez nowego właściciela.

Przed sprzedażą telefonu trzeba się przed czymś takim zabezpieczyć poprzez odpowiednie usunięcie wszystkich danych z telefonu. Należy także wykonać kopię swoich najważniejszych danych, czyli kontaktów, rejestru połączeń, wiadomości, zdjęć, muzyki oraz filmów. Dzięki temu możliwe będzie przeniesienie ich na nowy telefon.

Krok 1: Wykonaj kopię zapasową swoich danych

Najpierw należy wykonać kopię swoich danych z telefonu, zakładając, że planujemy przeniesienie ich do nowego urządzenia. Jeśli masz ochotę „zacząć od zera” i nie chcesz niczego kopiować, to możesz pominąć ten krok. Jeżeli jednak masz zamiar przenieść swoje dane do nowego urządzenia, to poniżej znajdziesz uniwersalną instrukcję, jak to zrobić.

Jeśli posiadasz jednocześnie nowy i stary telefon, to możesz skorzystać z prostego sposobu na bezpośrednie przekopiowanie danych z jednego urządzenia na drugie przez połączenie bezprzewodowe. Posłuży do tego aplikacja CLONEit, którą można pobrać ze Sklepu Play.

Pobierz CLONEit

Dokładną instrukcję korzystania z aplikacji opisaliśmy w naszym poradniku przenoszenia danych z jednego Androida na drugiego.

Wystarczy, że uruchomimy aplikację na obu urządzeniach, jedno oznaczymy jako odbiorcę, drugie jako nadawcę danych, a następnie wybierzemy na liście dane do przesłania. Aplikacja automatycznie przeniesie wybrane dane (takie jak kontakty, wiadomości, zdjęcia czy muzykę) z jednego urządzenia na drugie.

Z powyższego sposobu nie skorzystają osoby, które najpierw planują sprzedać swojego starego smartfona, a dopiero potem zakupić nowego. W takiej sytuacji musisz gdzieś przechować kopię swoich danych, aby potem ją przekopiować do nowego telefonu.

Zdjęcia, muzykę, filmy oraz inne pliki z pamięci smartfona możesz po prostu przekopiować na swój komputer poprzez kabel USB. Podłącz smartfona do komputera kablem USB i wybierz w telefonie tryb przesyłania plików. Twój smartfon wyświetli się w komputerze jako oddzielne urządzenie w oknie „Ten komputer” (lub „Mój komputer” w Windows 7 i starszych).

Zdjęcia i obrazki są w folderze DCIM oraz Pictures, muzyka w folderze Music, a filmy w folderze Videos. Z kolei pobrane pliki z Internetu znajdziesz w folderze Downloads. Możesz zaznaczyć te foldery, a następnie je przekopiować do komputera metodą „Kopiuj – Wklej”.

Do skopiowania zostają jeszcze kontakty, rejestr połączeń i wiadomości SMS/MMS. Do skopiowania tych elementów możesz wykorzystać prostą aplikację o nazwie CM Backup. Umożliwia ona przetrzymywanie w chmurze kontaktów, wiadomości SMS/MMS i rejestru połączeń, a następnie przywrócenie ich w dowolnym czasie na innym smartfonie.

Pobierz CM Backup

Ściągnij aplikację i utwórz nowe konto – możesz zalogować się za pomocą konta Google lub Facebooka bądź utworzyć zupełnie nowe konto. Pojawi się główny interfejs aplikacji i zakładka „Backup”. Zaznacz na liście elementy, które chcesz skopiować do chmury i potwierdź wykonanie kopii zapasowej.

W przyszłości wystarczy, że zainstalujesz aplikację na nowym urządzeniu, zalogujesz się na swoje konto i przywrócisz dane z zakładki „Restore”. Dokładną instrukcję znajdziesz w naszym poradniku tworzenia kopii zapasowej kontaktów, rejestru połączeń i wiadomości SMS w Androidzie.

Krok 2: Zaszyfruj dane przed ich usunięciem z telefonu (opcjonalne)

Ten krok nie jest w 100% wymagany, ale warto go rozważyć. Przed usunięciem wszystkich danych z telefonu warto je najpierw zaszyfrować. Dlaczego? Dlatego, że usunięte dane zawsze da się w mniejszym lub większym stopniu odzyskać. Nawet jeśli wykonasz przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych, to jest szansa, że da się odzyskać usunięte w ten sposób dane.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy najpierw zaszyfrujemy dane, a dopiero potem je usuniemy w zaszyfrowanej formie poprzez skorzystanie z opcji przywracania ustawień fabrycznych. W takiej sytuacji odzyskanie jakichkolwiek usuniętych danych z telefonu będzie znacznie trudniejsze, gdyż nawet jeśli komuś uda się coś odzyskać, to będzie to jedynie zaszyfrowany, niemożliwy do odczytania śmieć.

Opcja szyfrowania może znajdować się w różnych miejscach, ale zazwyczaj znajdziesz ją w „Ustawienia > Zabezpieczenia > Zaszyfruj telefon”. Urządzenie musi być naładowane w min. 80%. Pamiętaj, że proces szyfrowania może potrwać bardzo długo.

Wybierz opcję „Zaszyfruj telefon” i poczekaj, aż operacja zostanie ukończona. Teraz, gdy wszystkie dane w telefonie są przetrzymywane w zaszyfrowanej formie, to możemy je usunąć.

Krok 3: Przywróć urządzenie do ustawień fabrycznych

Android posiada opcję przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych. Opcja ta usuwa wszystkie niepotrzebne aplikacje z telefonu, a także nasze konto Google, nasze ustawienia i wszystkie nasze dane oraz pliki.

Wejdź do „Ustawienia > Kopia i kasowanie danych > Ustawienia fabryczne. Jeśli nie masz takiej zakładki, to poszukaj opcji przywracania danych w innym miejscu. Może być ona np. schowana w opcjach pamięci.

Wyraź zgodę na przywrócenie ustawień fabrycznych – telefon uruchomi się ponownie i rozpocznie się usuwanie danych i przywracanie telefonu do oryginalnego stanu.

Po wszystkim urządzenie uruchomi się ponownie i pojawi się ekran startowy z wyborem języka. W takim stanie możesz już sprzedać telefon.

Podczas przywracania telefonu do ustawień fabrycznych oczywiście zostało automatycznie wyłączone szyfrowanie, dzięki czemu następny właściciel może normalnie korzystać z telefonu. Co jednak najważniejsze, twoje prywatne dane, które zostały usunięte w momencie, gdy była jeszcze włączona opcja szyfrowania, zostały usunięte w zabezpieczonej w formie – nawet jeśli komuś udałoby się odzyskać jakiekolwiek fragmenty tych danych, to i tak będą one nie do odczytania.

Komentarze