Jak podkręcić monitor, czyli zwiększyć częstotliwość odświeżania ekranu

Większość monitorów LCD/LED posiada standardową dla tego typu urządzeń częstotliwość odświeżania 60Hz. Oznacza to, że na takim monitorze nie zauważymy więcej, niż 60 klatek na sekundę w grach, nawet jeśli nasze podzespoły będą posiadać wystarczającą moc do uciągnięcia gier w 70 czy 80 klatkach na sekundę. Można oczywiście zakupić droższy monitor, który ma np. 144Hz, ale można też spróbować nieco podkręcić nasz obecny monitor i wymusić np. 72 czy 75Hz.

Częstotliwość odświeżania w wielu wypadkach może być wymuszona do wyższych wartości ponad domyślne 60Hz. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej jakości jest nasz monitor - nie ma standardowej reguły, której mogą podporządkować się wszystkie modele. Ciężko tu nawet mówić o modelach - nawet poszczególne egzemplarze tego samego modelu mogą osiągać inne wyniki, więc wszystko zależy od szczęścia.

Większa częstotliwość odświeżania pozwoli nam uzyskać więcej klatek na sekundę w grach, niż standardowe 60 FPS, oczywiście zakładając, że nasz sprzęt jest w stanie osiągnąć taki wynik. Jeśli gracie z wyłączonym VSync (Synchronizacją pionową), to na waszym ekranie mogą pojawiać się większe liczby, niż 60 FPS. Nie oznacza to jednak, że faktycznie tyle jest wyświetlane - monitor 60Hz nie wyświetli w rzeczywistości więcej klatek, niż 60, chyba, że podkręcimy częstotliwość odświeżania do większych wartości.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że z podkręcaniem monitora jest podobnie, jak z podkręcaniem innych elementów - może to powodować zwiększone "obciążenie" monitora, przez co skróci się jego żywotność. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia, wszystko wykonujecie tylko i wyłącznie na swoją własną odpowiedzialność.

Jak podkręcić częstotliwość odświeżania monitora w kartach NVIDIA (GeForce)

Na szczęście nie wiążę się to z dokonywaniem bezpośredniej modyfikacji na naszym monitorze - inne odświeżanie możemy wymusić za pomocą opcji karty graficznej poprzez utworzenie niestandardowej rozdzielczości. Jeśli po zwiększeniu odświeżania będą jakieś problemy (np.obraz będzie niewyraźny) to wystarczy spróbować mniejszą wartość.

W przypadku kart NVIDIA, odpowiednią opcję znajdziemy w Panelu Sterowania NVIDIA. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Pulpicie i wybieramy "Panel sterowania NVIDIA". Wyświetli się okno ustawień karty graficznej. Z paska bocznego wybieramy zakładkę "Wyświetlanie > Zmiana rozdzielczości".

Po prawej stronie wyświetlą się wszystkie standardowo obsługiwane rozdzielczości. Poniżej znajdziemy opcję "Dostosuj..." - klikamy ją. W nowym oknie pojawi się lista wszystkich niestandardowych rozdzielczości - my musimy utworzyć nową, która będzie miała narzuconą wyższą częstotliwość odświeżania. W tym celu klikamy "Utwórz rozdzielczość dostosowaną".

Pojawi się okno z ostrzeżeniem o tym, że ewentualne zmiany mogą prowadzić do potencjalnego uszkodzenia monitora, jeśli ustawimy zbyt ekstremalne ustawienia. Zapoznajemy się z ostrzeżeniem i klikamy "Akceptuję".

W nowym oknie możemy ustawić nową rozdzielczość i wpisać dowolną częstotliwość odświeżania. Piksele w poziomie i linie w poziomie pozostawiamy bez zmian - to rozdzielczość naszego ekranu i najlepiej zostawić ją na natywnych ustawieniach. Poniżej znajdziemy jednak pole "Częstotliwość odświeżania (Hz)". Domyślna wartość to 60Hz - zmieniamy ją na nieco wyższą, np. 70Hz i klikamy Test.

Opcja "Test" wprowadza nasze zmiany na 30 sekund, abyśmy mogli sprawdzić, czy wszystko wyświetla się prawidłowo. Jeśli na ekranie występują zniekształcenia itp. to klikamy "Anuluj", aby powrócić do domyślnych 60Hz. Jeśli przy teście na ekranie nic się nie wyświetla i widzimy tylko czarny obraz, to wystarczy poczekać, aż upłynie 30 sekund i program automatycznie przywróci domyślne ustawienia. W takim wypadku należy wpisać nieco mniejszą wartość i dokonać testu ponownie, aż w końcu otrzymamy taką wartość odświeżania, która jest większa i nie powoduje żadnych błędów na ekranie.

Gdy już znajdziemy stabilną wartość, to zapisujemy ją przyciskiem "Tak". Niestandardowa rozdzielczość wyświetli się w oknie Panelu sterowania Nvidia na liście rozdzielczości w sekcji "Niestandardowe". Zaznaczamy ją i klikamy "Zastosuj", aby ją ustawić na stałe.

Jak podkręcić częstotliwość odświeżania monitora w kartach AMD (Radeon)

Użytkownicy kart AMD mogą skorzystać z niewielkiego programu, jakim jest CRU - Custom Resolution Utility. Możecie pobrać program z linku poniżej:

Pobierz Custom Resolution Utility

Narzędzia działa praktycznie tak samo, jak wbudowana opcja w Panelu sterowania NVIDIA. Tworzymy niestandardową rozdzielczość, w której ustawiamy wyższy poziom odświeżania. Jeśli ekran jest nieczytelny, to wybieramy niższą częstotliwość i powtarzamy to tak długo, aż w końcu uzyskamy stabilną wartość, która nie powoduje problemów na ekranie.

Po uruchomieniu programu klikamy w przycisk "Add" w sekcji "Detailed resolutions". Wartości w sekcjach "Horizontal" i "Vertical" powinniśmy ustawić, tak, aby odpowiadały naszej natywnej rozdzielczości monitora. Jeśli nie wiemy, co wpisać, to możemy na samej górze w polu "Timing" wybrać opcję "Automatic - LCD Native".

Na samym dole w sekcji "Frequency" znajdziemy pole "Refresh rate". Zaznaczamy je i wpisujemy wyższą wartość niż standardowe 60Hz. Warto zacząć od wartości 70Hz. Jeśli obraz będzie wyświetlać się prawidłowo, to możemy spróbować wyższej wartości - z reguły jednak nie uda się wyciągnąć więcej, niż 75Hz. Po wszystkim zapisujemy rozdzielczość i ustawiamy ją jako domyślną.

 

Komentarze