Jak odblokować bootloader w Xiaomi Mi 4C bez kodu od Xiaomi

Zazwyczaj do odblokowania bootloadera potrzeba kodu odblokowującego od producenta. Jeśli macie Mi 4C, to możecie odblokować bootloader bez kodu od producenta. Istnieje inna metoda, która pozwala odblokować telefon. Zobacz, jak z niej skorzystać.

Odblokowanie bootloadera jest konieczne, gdy chcemy w telefonie wgrywać nieoficjalne oprogramowanie, zrobić roota czy w ten lub inny sposób zmodyfikować swoje urządzenie. Wielu użytkowników smartfonów Xiaomi narzeka, że podczas odblokowywania bootloadera w urządzeniach Xiaomi klasyczną metodą dochodzi do sytuacji, że producent nie odsyła kodu odblokowania lub program nie może zweryfikować telefonu. W takiej sytuacji przyda się inne rozwiązanie – w Mi 4C możemy odblokować bootloader bez korzystania z oficjalnej metody i bez potrzeby czekania na kod odblokowujący od Xiaomi.

Uwaga! Wszystko wykonujesz tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Poradnik przeznaczony jest tylko dla smartfonów Xiaomi Mi 4C i opisane poniżej pliki oraz instrukcje w 99% nie zadziałają na innych modelach urządzeń.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o wykonaniu kopii zapasowej, gdyż wszystkie dane podczas odblokowywania bootloadera zostają usunięte z telefonu. Oprócz tego warto sprawdzić swoją aktualną wersję oprogramowania. Użytkownik wolkenjaeger, czyli oryginalny autor poniższej metody z forum XDA Developers sugeruje, aby przy wykonywaniu poniższej proceudry korzystać z jednej z poniższych wersji systemu. Wymaganie to wynika z tego, że niektóre nowsze wersje systemu nie obsługują komendy „fastboot oem edl”, która wprowadza telefon w swego rodzaju tryb awaryjny. Ten z kolei jest potrzebny do wgrania odpowiednich plików.

Kompatybilne wersje oprogramowania:

Jeśli masz którąś z tych wersji, to możesz przejść do procesu odblokowywania w następnym kroku. Jeśli jednak masz nowszą wersję, niż te powyżej, to możesz w bardzo prosty sposób zainstalować wersję V6.1.21, czyli jedną z tych, które są kompatybilne z opisywaną tu procedurą. Skorzystamy w tym celu z wbudowanej w system aplikacji do aktualizacji.

Pobierz oprogramowanie V6.1.21 dla Mi 4C

Po ściągnięciu oprogramowania skopiuj plik do pamięci wewnętrznej telefonu. W telefonie uruchom aplikację Aktualizator (Updater), po czym kliknij w ikonę trzech kropek w górnym prawym rogu.

Wybierz tu opcję aktualizacji lokalnej i wskaż plik z oprogramowaniem V6.1.21. Rozpocznie się instalacja oprogramowania. Jeśli plik z aktualizacją nie jest wykrywany przez Aktualizator, to spróbuj zmienić nazwę oprogramowania na „update.zip”.

Gdy masz już odpowiednią wersję oprogramowania zainstalowaną w telefonie, to możesz teraz przejść do właściwego procesu odblokowania bootloadera.

Odblokowywanie bootloadera w Mi 4C

Do odblokowania bootloadera potrzebne będzie pobranie kilku plików. Musimy ściągnąć paczkę Minimal ADB/Fastboot, aby móc wykonywać komendy ADB i Fastboot. Oprócz tego potrzebny będzie program MiFlash do wgrywania oprogramowania w telefonie, a także specjalny obraz systemu w wersji 6.1.7 podatny na odblokowanie bootloadera bez wpisywania kodu od Xiaomi. Wszystkie pliki znajdziesz poniżej:

Gdy już masz wszystko na dysku, to wykonaj poniższe kroki w takiej kolejności, jak zostało to podane.

1. Rozpakuj paczkę Minimal ADB/Fastboot do wybranego przez siebie folderu. Znajdziesz w środku pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe. Póki co nic z nimi nie rób.

2. Rozpakuj paczkę z oprogramowaniem V6.1.7 do wybranego przez siebie folderu. Znajdziesz w środku podkatalog "images" oraz kilka plików typu *.bat.

3. Zainstaluj oprogramowanie MiFlash w wybranym przez siebie miejscu.

4. Uruchom telefon w trybie Fastboot. W tym celu najpierw całkowicie wyłącz go za pomocą przycisku zasilania, odczekaj chwilę, a następnie włącz go ponownie za pomocą kombinacji klawiszy „Przycisk zasilania (Power) + Przycisk ściszania głośności (Volume Down)”. Trzymaj przyciski, aż na ekranie pojawi się komunikat o wejściu do trybu Fastboot.

5. Podłącz teraz telefon do komputera za pomocą kabla USB. Następnie na komputerze otwórz folder z plikami z paczki „Minimal ADB / Fastboot”. Przytrzymaj przycisk Shift na klawiaturze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu z plikami ADB.exe oraz Fastboot.exe. Z rozwijanego menu wybierz „Otwórz okno polecenia tutaj”.

6. Pojawi się nowe okno Wiersza polecenia. Wpisz poniższą komendę, aby uruchomić telefon w trybie awaryjnym:

fastboot oem edl

Potwierdź komendę przyciskiem Enter. Telefon się zrestartuje, a na ekranie będzie się wyświetlać tylko czarne tło.

7. Uruchom program MiFlash i kliknij w przycisk „Browse” (Przeglądaj). W nowym oknie przejdź do folderu, do którego rozpakowałeś oprogramowanie V6.1.7 w drugim punkcie. Wskaż katalog „Images” i kliknij OK.

Następnie w programie MiFlash zaznacz pole „Flash all” u dołu okna, po czym potwierdź instalację przyciskiem „Flash” w górnym prawym rogu. Rozpocznie się instalacja oprogramowania.

8. Poczekaj, aż oprogramowanie się zainstaluje, po czym uruchom telefon ponownie przyciskiem zasilania jeśli sam tego nie zrobił. Poczekaj, aż system się włączy, a następnie uruchom jeszcze raz smartfona w trybie Fastboot, tak, jak w punkcie czwartym.

9. Gdy telefon uruchomi się w trybie Fastboot, to upewnij się, że nadal jest podłączony do kabla USB, a następnie w Wierszu polecenia wpisz poniższą komendę. Jeśli zamknąłeś już okno Wiersza polecenia, to uruchom je ponownie tak, jak zrobiłeś to chwilę wcześniej w punkcie piątym. Komenda do odblokowania bootloadera:

fastboot oem unlock

Bootloader w telefonie zostanie odblokowany i możesz teraz ponownie włączyć telefon. Gratulacje, wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie. Jeśli chcesz, to możesz teraz przejść do kolejnych czynności, takich jak zainstalowanie TWRP Recovery oraz innego oprogramowania.

Komentarze