Jak dostosować interfejs Androida do obsługi podczas jazdy samochodem

Korzystasz z telefonu podczas jazdy samochodem i chciałbyś ułatwić sobie korzystanie z telefonu? Zobacz, jak dostosować Androida, aby mieć nawigację, mapy, kontakty, wiadomości i muzykę tuż pod ręką, dobrze widoczne i łatwo dostępne.

Podczas jazdy samochodem powinniśmy jak najmniej korzystać z telefonu i skupić się na drodze, niestety wszyscy wiemy, jak to wygląda w praktyce. Każdego dnia widzimy na drodze osoby ze słuchawką przylepioną do ucha lub zmieniających coś na telefonie.

Skoro już musimy w samochodzie skorzystać z telefonu, to warto w takim wypadku zainstalować sobie odpowiedni tryb samochodowy, który znacznie ułatwia korzystanie ze smartfona i sprawia, że wszystkie funkcje są dostępne pod ręką wraz z widokiem na mapę i nawigację.

Wprowadzamy tryb samochodowy z aplikacją Drivemode

Istnieje duża szansa, że mając oryginalne oprogramowanie w waszym telefonie znajduje się już aplikacja do trybu samochodowego. Nie zawsze jednak oferuje ona wystarczające możliwości personalizacji. W naszym przypadku skorzystamy z aplikacji niezależnej – Car Dashdroid.

Pobierz Car Dashdroid

Car Dashdroid wprowadza wygodny tryb samochodowy z dużymi przyciskami, z poziomu którego możemy szybko wywołać połączenia, muzykę, nawigację czy komendy głosowe.

Oprócz tego możemy wyświetlić pogodę, prędkościomierz, zmienić widok na tryb nocny, obrócić ekran, włączyć lub wyłączyć bluetooth oraz wiele innych. Przydatne do jazdy funkcje znajdziemy również w ustawieniach, które możemy wysunąć poprzez ikonę koła zębatego.

Przydatną opcję znajdą tu osoby korzystające z zestawu słuchawkowego na Bluetooth. Możemy ustawić program w taki sposób, aby po uruchomieniu automatycznie uruchamiał Bluetooth lub odwrotnie – możemy sprawić, aby to program uruchamiał się samodzielnie po tym, jak wybrane urządzenie na Bluetooth zostanie podłączone. Wtedy automatycznie po podłączeniu zestawu słuchawkowego program zostanie uruchomiony.

Program posiada własne, wbudowane przeglądarki kontaktów oraz muzyki, które wyświetlają wszystko w prosty i czytelny sposób. W przypadku kontaktów wyświetlą one w formie dużych bloków ze zdjęciami, które łatwo odczytać i wybrać jedną ręką podczas jazdy.

 

W przypadku muzyki możemy z kolei skorzystać z prostego odtwarzacza z podziałem na playlisty i utwory, jak również podpiąć pod ten przycisk dowolny zewnętrzny odtwarzacz (np. Spotify). Szybki dostęp mamy również do komend głosowych, którymi możemy wyznaczyć drogę czy wykonać połączenie.

Identycznie możemy postąpić w przypadku nawigacji. Po dotknięciu przycisku nawigacji możemy uruchomić standardowe mapy Google z wyborem trasy, jak również możemy podpiąć dowolną inną aplikację z mapami i nawigacją, którą używamy. Z każdego miejsca możemy szybko powrócić do głównego ekranu Dashdroid za pomocą stale aktywnego powiadomienia.

Wystarczy wysunąć górny pasek i dotknąć powiadomienia Dashdroid, a od razu zostaniemy przeniesieni do ekranu wyboru funkcji. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby dodać swoje własne przyciski. Przesuwając palcem w bok znajdziemy cała wolną siatkę przycisków i możemy dodać do nich dowolne działanie, które uruchamia inne aplikacje przydatne podczas jazdy.

W pełnej wersji aplikacji możemy także skonfigurować Dashdroida w taki sposób, aby ustawiał się po uruchomieniu jako główny launcher – wtedy do ekranu głównego możemy przenieść się za pomocą przycisku Home.

Komentarze