Wielu pracowników w branży IT po pewnym czasie zastanawia się nad zmianą dotychczasowego miejsca swojego zatrudnienia. Dzieje się tak, gdy czują się "wypaleni zawodowo", oczekują większych zarobków bądź chcą nowych wyzwań. Bez względu na to, jakie motywacje kierują specjalistą IT chcącym zmienić swoje miejsce pracy, należy pamiętać o tym, by się do tego odpowiednio przygotować. Jak bezboleśnie zmienić pracę w branży IT? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku.

Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?

Branża IT uchodzi za taką, w której najlepsi specjaliści są hojnie wynagradzani. W odniesieniu do doświadczonych programistów rzeczywiście jest to prawdą. Firmy, które chcą przyciągnąć najlepszych fachowców, przyciągają nie tylko wysokimi wynagrodzeniami, ale również szeroką gamą benefitów pozapłacowych.

Mimo iż wydawać by się mogło, że w związku z bardzo atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia niewielu fachowców decyduje się na zmianę pracy, w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. W 2020 roku firma No Fluff Jobs przeprowadziała badanie "Dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?", w którym wzięło udział 1444 specjalistów IT na wszystkich poziomach zaawansowania - zarówno juniorzy, midzi, seniorzy jak i liderzy zespołów. Najliczniej reprezentowani byli midzi (34%), seniorzy (30%) oraz liderzy (15%).

Z jakich powodów specjaliści IT podejmują decyzję o zmianie swojego miejsca pracy? Najważniejszym czynnikiem, który został wskazany aż przez 78% respondentów, było... zbyt niskie wynagrodzenie. Dalej uplasowały się następujące powody:

  • niska kultura pracy w firmie - 59%,
  • zła atmosfera w zespole - 53%,
  • brak poczucia bezpieczeństwa - 52%,
  • manager - 48%,
  • używanie starych technologii - 45%,
  • źle dobrany zakres obowiązków - 43%.

Z powyższych danych wynika, że mity mówiące o tym, iż wszyscy specjaliści IT są wyjątkowo dobrze wynagradzani, nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Dowodem jest fakt, że aż 78% respondentów ankiety wskazało zbyt niskie wynagrodzenie jako powód, który zmobilizował ich do zmiany miejsca pracy.

Więcej informacji na temat tego, z jakich powodów specjaliści IT rezygnują z pracy, znajduje się na stronie https://mindboxgroup.com/pl/co-motywuje-specjalistow-it-do-zmiany-pracy/.

Do zmiany pracy trzeba się odpowiednio przygotować. A jak jest w rzeczywistości?

Aby zmiana miejsca pracy przebiegła bezboleśnie, trzeba się do tego właściwie przygotować. Ze wspomnianego badania wynika, że aż 54% ankietowanych zadeklarowało, że zaczyna szukać nowej pracy, gdy są całkowicie pewni podjętej przez siebie decyzji.

Nie brakuje jednak osób, które porzucają swoje miejsce pracy pod wpływem impulsu - do takiego zachowania przyznało się 15% programistów biorących udział w badaniu.

Bezbolesna zmiana pracy w IT - o czym należy pamiętać?

Jeśli chcemy zmienić miejsce pracy w IT, powinniśmy dokładnie rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Tej decyzji nie wolno podejmować w sposób pochopny i impulsywny. Jeżeli nasz pracodawca nas nie docenia, jesteśmy mobbingowani bądź uważamy, że wynagrodzenie jest zdecydowanie za niskie, wówczas warto zacząć działać.

Zanim jednak porzucimy swoją pracę, najpierw poszukajmy nowej. Znalezienie nowego miejsca pracy nie zawsze jest proste i szybkie, dlatego lepiej jest najpierw znaleźć nowe i dobrze płatne zatrudnienie, a dopiero później składać wymówienie w dotychczasowej firmie.

Z ogłoszeniami dla specjalistów IT można zapoznać się na https://mindboxgroup.com/pl/kariera/.