YouTube Music to nowa usługa muzyczna od Google, podobna do Spotify, Tidal czy Apple Music. W końcu na liście obsługiwanych krajów jest Polska. Zobaczmy, na jakie urządzenia usługa jest dostępna, co oferuje i w jakiej cenie.

YouTube Music Polska - jak korzystać i co to jest?

 

Usługa muzyczna YouTube Music nie była do tej pory dostępna w Polsce, ale Google postanowił w końcu zapukać do naszych drzwi. YouTube Music jest już oficjalnie dostępne w Polsce i pozwala strumieniować muzykę na urządzeniach z Androidem, iOS, a także na komputerach za pomocą przeglądarki internetowej.

Co to jest YouTube Music?

YouTube Music to usługa strumieniowania muzyki, wykorzystująca bazę muzyki z serwisu YouTube. Usługa jest dostępna w formie aplikacji mobilnej na Androida i iOS, natomiast na komputerze możemy korzystać niej w przeglądarce internetowej, wchodząc na odpowiednią stronę. W gruncie rzeczy jest to po prostu YouTube, który pod kątem interfejsu i prezentacji treści został dostosowany do wykorzystania całej biblioteki muzycznej, która przez lata się tam pojawiła.

YouTube Music działa w oparciu zarówno o materiały udostępnione przez artystów na ich oficjalnych kanałach, jak również w oparciu o piosenki i teledyski udostępnione przez prywatnych użytkowników. To spory plus dla osób, które do tej pory słuchały niszowych artystów, niedostępnych w usługach typu Spotify. W YouTube Music znajdziemy zarówno oficjalne kanały wielkich artystów jak i te niewielkie, amatorskie kanały muzyczne, których nie ma nigdzie poza YouTubem.

YouTube Music - widok playlisty i odtwarzania

Warto zaznaczyć, że YouTube Music to nie tylko muzyka, ale również materiały wideo. W końcu nazwa zobowiązuje – jak YouTube, to muszą być i filmy. Zatem oprócz samych piosenek w formacie czysto dźwiękowym mamy do dyspozycji też teledyski. To jedna z tych funkcji, które najbardziej wyróżniają usługę YouTube Music na tle konkurencji oraz Muzyki Google Play.

Kolejną sporą różnicą jest sposób korzystania z YouTube Music i wyraźne skupienie się na playlistach, a nie na klasycznej bibliotece z podziałem na wykonawców i albumy. Centralnym punktem YouTube Music są playlisty.

YouTube Music - ekran główny i playlisty

Na głównym ekranie aplikacji zawsze przywitają nas propozycje gotowych list odtwarzania z muzyką na każdą okazję. Znajdziemy tu playlisty tematyczne, gatunkowe, okolicznościowe, bazowane na naszym nastroju, i wiele, wiele innych.

Oprócz tego na dolnym pasku znajduje się przycisk „Hotlista”, który przenosi nas do ekranu wyświetlającego listę najpopularniejszych aktualnie utworów i teledysków. Znajdziemy tu utwory, które są aktualnie najczęściej odtwarzane, zupełnie jak w przypadku aplikacji YouTube i najciekawszych aktualnie filmów.

YouTube Music - hotlista

Jak korzystać z YouTube Music?

Jak wspomniałem, aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia mobilne (Android, iOS), jak i na komputery (tylko w przeglądarce). Póki co nie ma żadnych planów, aby uruchomić YouTube Music w formie tradycyjnego odtwarzacza dla systemów Windows na wzór Spotify. Jeśli chcemy korzystać z YouTube Music na komputerze, to musimy to robić z poziomu strony internetowej.

Po zainstalowaniu aplikacji logujemy się na swoje konto YouTube. Wyświetli się ekran pozwalający wybrać, czy chcemy korzystać z darmowej wersji (Basic), czy też z płatnej YouTube Music Premium (różnice opisaliśmy w następnym punkcie). Jeśli w naszych subskrypcjach na YouTube znajdowały się kanały muzyczne, to znajdziemy je również i tutaj. Na ekranie głównym znajdziemy propozycję playlist oraz wykonawców na różne okazje.

Po włączeniu piosenki rozpocznie się jej odtwarzanie w formie filmu. Możemy przełączać się między odtwarzaniem samego dźwięku lub całego filmu.

Ile kosztuje YouTube Music? Czy da się korzystać za darmo?

Z YouTube Music możemy korzystać za darmo lub wybrać opcję płatnego abonamentu. Jeśli jednak planujecie używać YouTube Music za darmo jako dedykowanej aplikacji muzycznej, to musicie przygotować się na rozczarowanie. Zupełnie jak w zwykłej aplikacji YouTube, również i tu darmowa wersja nie pozwala słuchać muzyki w tle. Gdy zminimalizujemy aplikację lub zgasimy ekran smartfona, odtwarzanie zostanie zatrzymane, tak samo, jak w podstawowej aplikacji YouTube. Oprócz tego w darmowej wersji nie możemy przełączać się na tryb odtwarzania samego dźwięku.

Porównanie wersji Basic i Music Premium

Rozwiązaniem tych minusów jest abonament YouTube Music Premium, który kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Aktywuje możliwość odtwarzania muzyki w tle i umożliwia także odtwarzanie samego dźwięku bez wyświetlania wideo. Zdejmuje on także reklamy i pozwala pobierać muzykę do trybu offline. Warto tu zaznaczyć, że ograniczenie odtwarzania muzyki w tle nie występuje w przeglądarce na komputerze – tu możemy minimalizować przeglądarkę, a muzyka i tak dalej się odtwarza nawet w darmowej wersji.

Jeśli usługę uruchomimy do końca maja 2019 r. darmowy okres próbny zostanie wydłużony do trzech miesięcy.