Download, sterowniki

World of Warcraft po polsku, czyli jak zainstalować spolszczenie do WoWa

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
06.07.2020
Ilość komentarzy
0

World of Warcraft po polsku nie jest oficjalnie dostępny, ale to nie znaczy, że nie można pograć w języku polskim. Dostępne jest fanowskie tłumaczenie, zarówno wersji Retail jak i Classic. Jak zainstalować spolszczenie do World of Warcraft? Nie jest to trudne.

World of Warcraft po polsku. Jak zainstalować spolszczenie?

Wielu graczy World of Warcraft od lat marzy o tym, aby zagrać w swoją ulubioną grę w języku polskim. Niestety, o ile Blizzard bardzo chętnie wydaje większość swoich gier w języku polskim, o tyle World of Warcraft nie doczekał się nigdy oficjalnego tłumaczenia. Nie powstrzymało to jednak fanów przed stworzeniem własnego spolszczenia. Od lat jestem bowiem rozwijany projekt WoW po polsku, którego celem jest umożliwienie rozgrywki w World of Warcraft w języku polskim. Projekt dostępny jest w formie addonów, które pozwalają spolszczyć zarówno "główną gałąź" gry, czyli Retail (grę z najnowszym dodatkiem), jak i World of Wacraft Classic.

World of Wacraft po polsku. Jakie elementy zostały spolszczone?

Przy tak ogromnym projekcie, jakim jest przetłumaczenie tekstu w World of Warcraft, należy mierzyć siły na zamiary, a także uwzględnić naturę gry, czyli fakt, że mamy do czynienia z gatunkiem MMO. W takim wypadku należy przetłumaczyć to, co jest najbardziej konieczne, a także pozostawić celowo niektóre elementy w języku angielskim, aby spolszczenie nie utrudniało graczowi komunikacji z innymi osobami używającymi anglojęzycznej wersji gry.

W związku z tym projekt WoW po polsku dzieli się na kilka mniejszych elementów:

WoWpoPolsku-Quests - najbardziej rozbudowany addon, który tłumaczy treści zadań (questów). To jednocześnie najważniejszy element układanki, gdyż to właśnie treści zadań są najbardziej pożądane w języku polskim. Addon tłumaczy pełne treści questów, ale jednocześnie celowo pozostawia kluczowe informacje (nazwy miejsc czy przeciwników) w angielskiej wersji, aby nie utrudniać komunikacji między graczami lub wyszukiwania informacji w sieci.

WoWpoPolsku-Bubbles - addon odpowiedzialny za tłumaczenie treści wypowiadanych przez NPC. Tłumaczy wszystkie te elementy, które wyświetlają się w "dymkach" nad postaciami.

WoWpoPolsku-Movies - addon odpowiedzialny za tłumaczenie napisów w przerywnikach filmowych, cutscenkach itp.

WoWpoPolsku-Books - addon odpowiedzialny za tłumaczenie treści książek, na które można trafić w świecie World of Warcraft

WoWpoPolsku-UI - addon tłumaczący podstawowe elementy interfejsu użytkownika

Addony można pobrać z oficjalnej strony projektu i zainstalować ręcznie w folderze World of Warcraft lub skorzystać z klienta Twitch do tego, aby pobrać dodatki z witryny Curse i błyskawicznie je w przyszłości aktualizować. Pamiętaj, że projekt WoW po polsku jest cały czas w fazie rozwoju, więc nie wszystko jest jeszcze przetłumaczone w 100%.

Ręczna instalacja addonów WoW po polsku

Jeżeli chcesz pobrać i zainstalować dodatki ręcznie, to udaj się do działu pobierania na oficjalnej stronie projektu WoW po polsku:

Pobierz addony WoW po polsku

Na powyższej stronie znajdziesz wszystkie wymienione wyżej dodatki. Pobierz każdy z nich dla posiadanej przez siebie wersji World of Wacraft (najnowsza Retail lub Classic).

WoW po polsku - pobierz dodatek

Gdy już pobierzesz dodatki, to kolejnym krokiem jest wypakowanie ich w odpowiednie miejsce. Wypakuj je do folderu z grą, czyli:

folder World of Warcraft/Interface/AddOns

Po wypakowaniu AddOnów uruchom grę, a następnie na ekranie wyboru postaci przejdź w dolnym prawym rogu do listy zainstalowanych dodatków. Upewnij się, że dodatki WoWpopolsku są zaznaczone. Możesz teraz wejść do gry i cieszyć się grą po polsku.

Instalacja spolszczenia WoW po polsku za pomocą klienta Twitch

Jeżeli chcesz mieć szybki dostęp do aktualizacji AddOnów, a więc do wszystkich nowych przetłumaczonych treści, to warto skorzystać z klienta Twitch. Jest on zintegrowany z platformą Curse, na której znajduje się repozytorium AddOnów do World of Warcraft. Dzięki temu możesz otrzymywać powiadomienia o dostępnych aktualizacjach i jednym kliknięciem uaktualniać wszystkie AddOny do najnowszej wersji.

Pobierz aplikację Twitch

W aplikacji Twitch zaloguj się i przejdź do zakładki Mody. Na liście gier znajdź World of Warcraft - gra powinna zostać automatycznie wykryta, ale jeśli tak się nie stanie, to wybierz opcję znalezienia gry i wskaż folder, w którym WoW jest zainstalowany.

Przejdź do modów w aplikacji Twitch

Następnie po wejściu do gry World of Wacraft w aplikacji Twitch wybierz opcję Znajdź więcej dodatków. W wyszukiwarce wpisz "WoWpopolsku" - znalezione zostaną kompatybilne addony w najnowszych wersjach. Wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj obok każdego z nich i gotowe.

Zainstaluj dodatki WoWpopolsku

Uruchom teraz grę i na ekranie postaci wybierz opcję "AddOns" w dolnym lewym rogu. Upewnij się, że dodatki WoWpopolsku są zaznaczone. Możesz teraz wejść do gry i cieszyć się spolszczeniem.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus