Pojawienie się Windows 11, znacznie ułatwia wykonywanie wielu czynności, takich jak aktywacja lub dezaktywacja kart sieciowych, zarówno WiFi, jak i Ethernet. Całkowicie uniemożliwia to komputerowi połączenie się z Internetem przez Wifi lub kabel Ethernet.

Powiązane: Jak aktywować stare menu startowe w systemie Windows 11 (klasyczne)

Dzisiejsze komputery zazwyczaj mają bezprzewodowy adapter Wi-Fi i inny adapter Ethernet, który umożliwia połączenie z Internetem za pomocą kabla. Systemy operacyjne Microsoft, takie jak Windows 11, pozwalają kontrolować te adaptery, aktywować lub dezaktywować w zależności od potrzeb użytkownika.

Aktywacja lub dezaktywacja kart sieciowych pozwala nam całkowicie włączyć lub wyłączyć opcję łączenia się z Internetem przez Wifi i/lub Ethernet . Innymi słowy, jeśli na przykład dezaktywujemy bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi, nasz komputer z systemem Windows 11 nie będzie mógł wyszukiwać ani znajdować sieci Wi-Fi, ponieważ sprzęt odpowiedzialny za to będzie dezaktywowany.

Te ustawienia na kartach sieciowych komputera są dostępne w poprzednich wersjach systemu Windows. Jednak w nowej wersji systemu operacyjnego Microsoft, Windows 11, zmieniły swoje miejsce i po aktualizacji do tej wersji możemy nie wiedzieć, gdzie znajdują się ustawienia włączania lub wyłączania kart sieciowych ( Bezprzewodowe i Ethernet)

To powiedziawszy, w tym samouczku pokazujemy 2 sposoby aktywacji lub dezaktywacji kart sieciowych (Wifi) lub Ethernet w systemie Windows 11 :

Jak włączyć lub wyłączyć kartę WiFi lub Ethernet w ustawieniach systemu Windows 11

1. Użyj skrótu klawiaturowego: klawisz Windows + I

2. Spowoduje to otwarcie aplikacji Ustawienia systemu Windows 11

3. Będąc tutaj będziesz musiał przejść do: Network i Internet (sieć i Internet)

4. Będąc w tej sekcji, przewiń główną część okna w dół, aż znajdziesz i wybierz opcję: Zaawansowane ustawienia sieci

5. Spowoduje to przejście do nowego okna, w którym zobaczysz sekcję: Network Adapters

6. W tej sekcji znajdziesz adapter Wi-Fi i Ethernet. Każdy z nich możesz wyłączyć lub włączyć niezależnie, klikając odpowiedni przycisk.

Jak włączyć lub wyłączyć kartę WiFi lub Ethernet z Panelu sterowania systemu Windows 11

1. Otwórz narzędzie Uruchom za pomocą skrótu: klawisz Windows + R

2. W oknie narzędzia musisz wpisać:

ncpa.cpl

3. Po naciśnięciu klawisza Enter, Panel sterowania otworzy się w określonej sekcji kart sieciowych.

4. Tutaj zobaczysz wszystkie karty sieciowe dostępne na komputerze z systemem Windows 11.

5. Kliknij prawym przyciskiem myszy adapter, który chcesz dezaktywować, a następnie w menu kontekstowym kliknij opcję: Wyłącz