Jeśli jesteś użytkownikiem komputera z systemem Windows 11 na pewno zauważyłeś znaczne zmiany w wyglądzie interfejsu w porównaniu do jego poprzednika. Być może nie każdemu użytkownikowi nowy sposób wyświetlania przypadł do gustu. System operacyjny Windows 11 umożliwia jednak dużą liczbę dostosowań, które pozwalają użytkownikowi wyświetlać różne aspekty interfejsu zgodnie z jego preferencjami, na przykład zaokrąglone rogi okna lub całkowicie kwadratowe.

Windows 11 to system operacyjny, który opiera swoje działanie na oknach, które pozwalają nam skupić się na różnych zadaniach, lokalizacjach i programach, które otwieramy. Okna te mają ustandaryzowane cechy konstrukcyjne, to znaczy, że wszystkie pokazują górny pasek, w którym możemy zobaczyć tytuł, a w prawej górnej części znajdziemy elementy sterujące do minimalizowania, maksymalizowania, przywracania i zamykania okna.

Właśnie wtedy, gdy korzystamy z opcji przywracania okna w systemie Windows 11, widzimy 4 rogi okna, które domyślnie mają zaokrąglony wygląd. Może to naprawdę pozostać niezauważone przez wielu użytkowników, jednak Ci, którzy mają obsesję na punkcie szczegółów, mogą woleć, aby rogi okien były wyświetlane całkowicie kwadratowo (kąt 90º).

Jeśli jesteś użytkownikiem, który chce dostosować według własnych preferencji rogi otwartych okien Windows 11, w tym poradniku pokażemy Ci, jak to zrobić. Dowiesz się, jak aktywować lub dezaktywować zaokrąglone rogi okien Windows 11, wykonując poniższe czynności:

Jak włączyć kwadratowe narożniki okien w systemie Windows 11 (wyłącz zaokrąglone rogi)

1. Pobierz następujący plik odpowiadający oprogramowaniu: Win11DisableOrRestoreRoundedCorners

Uwaga: to małe oprogramowanie należy do dewelopera Valinet opublikowanego na Github

2. Po pobraniu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik .exe i w rozwijanym menu kliknąć: Uruchom jako administrator

3. Otworzy się niebieskie okno, w którym będziesz musiał wybrać: Więcej informacji

4. Teraz pojawi się przycisk, w który musimy kliknąć: Uruchom mimo to

5. Znowu pokaże się nowe okno potwierdzenia, w którym należy kliknąć: Tak

6. Po kilku sekundach wyświetli się CMD z komunikatem: Sukces: proces „dwm.exe” z PID 5728 został zakończony

7. Teraz możesz zamknąć CMD i otworzyć dowolne okno systemu Windows 11, aby zobaczyć, że rogi okien nie są już zaokrąglone. Od teraz będą znowu kwadratowe tak, jak było to w systemie Windows 10.

Jak aktywować zaokrąglone rogi okien w systemie Windows 11.

Zasadniczo musimy powtórzyć pokazane wcześniej kroki, które pomogły nam wyłączyć zaokrąglone rogi okien w systemie Windows 11. Jeśli dezaktywowałeś ten styl rogów, teraz po ponownym uruchomieniu pliku .exe osiągniesz odwrotny efekt, czyli Aktywację zaokrąglonych rogów w oknach Windows 11.