Czy zdarzyło ci się, że jakiś zapalony fan Apple naśmiewał się z Twojego nowego smartfona z systemem Android? Jest na to prosty sposób. Pokaż mu, czego jego iPhone nigdy nie zrobi! Włącz opcje programisty i zmodyfikuj je, jak tylko chcesz.

Różnice między systemami operacyjnymi iOS i Android można by wymieniać długo, ale warto zwrócić uwagę na tę jedną, kluczową. Chodzi o opcje programistyczne, które dostępne są w smartfonach pracujących na Androidzie. Co to takiego? To ukryta (na pierwszy rzut oka) możliwość stosowania pewnych modyfikacji, które pozwalają wprowadzić zmiany w oprogramowaniu i dostosować urządzenia do własnych potrzeb.

Jak włączyć opcje programistyczne?

Do włączenia opcji programistycznych (opcji programisty) potrzebna jest znajomość numeru kompilacji systemu Android. Bez obaw, nie musisz przeprowadzać tak daleko idących ingerencji w urządzenie, jak root smartfona czy instalowanie pozbawionego licencji ROM-u. Wspomniany numer należy wyszukać w ustawieniach smartfona (zaraz wyjaśnimy jak to zrobić). Dopiero po tym będzie dla Ciebie jasne, jak włączyć i wyłączyć opcje programisty. Ale po kolei…

Dlaczego opcje programisty są ukryte? Może lepiej, żeby zwykły użytkownik nie wiedział o ich istnieniu? Nic bardziej mylnego. Wprawdzie producenci sprzętu woleliby, żeby nie ingerować w ich dzieło, ale możliwości programu pozwalają na to, więc czemu z nich nie skorzystać. Co dzięki temu zyskujemy? Możemy na przykład zmodyfikować jego interfejs. Możemy poprawić jego wydajność. Możemy też zmienić swoją lokalizację GPS. Tych opcji jest dużo więcej, warto więc spróbować wejść głębiej, w „bebechy” swojego sprzętu. Więcej o opcji programisty znajdziesz na blogu Mobile Vikings.

Co się stanie po włączeniu opcji programisty?

Przejdźmy do poszukiwania numeru kompilacji. Najszybciej można go znaleźć poprzez wpisanie frazy w wyszukiwarce ustawień telefonu. Można też spróbować wyszukać go w ustawieniach smartfona, co może różnić się w zależności od producenta. Na pewno należy szukać w zakładce „Informacje o urządzeniu” lub „Informacje o telefonie” dostępnych w głównych ustawieniach. Wtedy scrollujemy listę na sam dół i tam powinna znaleźć się informacja o numerze kompilacji.

Co dalej? Kolejny krok, a w zasadzie siedem kroków, bo tyle razy należy kliknąć numer. Nie jest to tajemny szyfr, ale element, który pozwoli uniknąć przypadkowego włączenia opcji programisty. Po kilku kliknięciach Twoje urządzenie najpewniej pokaże Ci komunikat, że za moment staniesz się programistą, a po wykonaniu pełnej liczby kliknięć będzie to informacja o treści „Jesteś programistą”. Co dalej? Możesz nadawać nowe funkcje przyciskom w swoim urządzeniu, a także edytować powiadomienia aplikacji i zmieniać ich treść. W sieci znajdziesz sporo przydatnych funkcji, które nie będą miały dla Ciebie tajemnic po wejściu w opcje programisty. Może to być również podawanie nieprawdziwej lokalizacji GPS, co możliwe jest dzięki takim aplikacjom jak FakeGPS.

Uzbrojony w wiedzę? Teraz kiedy zostałeś programistą, a Twój Android potrafi zmieniać się jak superbohaterowie w filmach Marvela, możesz pokazać geekom od Apple, co to znaczy mieć prawdziwą moc programisty.

Artykuł zewnętrzny