Na pytanie, czy backup WordPressa jest ważny, jest tylko jedna poprawna odpowiedź: tak, i to ogromnie. Bez niego możesz stracić wszystkie dane, pliki i zawartość Twojej strony WWW. Tworzenie backupu jest czynnością niezbędną, jednak zapomnianą przez zbyt wiele osób. Jedną z przyczyn awarii strony może być błąd podczas aktualizacji wtyczek lub silnika systemu.

Co się stanie jeśli Twoja strona przestanie działać?

Co czujesz, kiedy chcesz zrobić zakupy w sklepie internetowym, ale witryna odmawia posłuszeństwa? Albo gdy musisz szybko sprawdzić jakąś informację, ale strona ładuje się tak długo, że w końcu odpuszczasz? Raczej nie chcesz wrócić na tę stronę ani polecić jej innym. Nie pozwól, aby inni odbierali tak Twoją witrynę – niedziałająca strona WWW może negatywnie wpłynąć nie tylko na reputację marki, ale też wyniki sprzedaży w przypadku sklepu internetowego.

Powody awarii stron WWW działających na WordPressie

Dlaczego po wejściu na stronę widzisz komunikat o błędzie 500 lub 503? Czemu część elementów wyświetla się niepoprawnie? Powodów awarii może być wiele i mogą mieć różny stopień złożoności.

Niektóre problemy ze stroną mogą być efektem czynników, na które nie mamy wpływu, takich jak przeciążenie serwera czy atak hakerski. Część wynika z zaniedbania lub roztargnienia - strona zniknie z sieci jeśli na czas nie opłacimy usług internetowych (domena hosting itp.). Może się jednak zdarzyć, że błędy pojawią się po aktualizacji wtyczki, motywu lub silnika CMS-a. Wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z odpowiednikiem windowsowego blue screena, czyli tzw. białym ekranem śmierci (ang. WSOD White Screen of Death). Jak sama nazwa wskazuje, taka awaria objawia się białym ekranem, wyświetlanym bez innych komunikatów podczas próby wejścia na stronę.

Aktualizacje WordPressa

Przez aktualizację najpopularniejszego na świecie CMS-a możemy rozumieć zarówno uaktualnienie samego systemu, jak i pojedynczych, tworzących go komponentów (np. wtyczek). Jeśli Twój WordPress nie działa na najnowszej wersji, to narażasz go na potencjalny atak ze strony hakerów. „Łatki” bezpieczeństwa, które wydają twórcy oprogramowania, są wydawane regularnie i naprawiają podatności znalezione w kodzie. Dzięki temu nawet jeśli hakerzy odnajdą lukę w zabezpieczeniach, programiści mogą ją jak najszybciej poprawić.

Niestety, nie zawsze aktualizacje przebiegają pomyślnie. W takim wypadku może się zdarzyć, że stracisz wszystkie dane swojej witryny. Jeśli jednak posiadasz backup, możesz przywrócić poprzednią wersję strony - tak, aby znów działała poprawnie.

Co to jest backup?

Backup, czyli inaczej kopia zapasowa, to nic innego jak spakowane i zapisane w bezpiecznym miejscu pliki Twojej strony WWW. Wyróżniamy trzy typy kopii zapasowych:

  • pełne – kopiuje się wszystkie dane,
  • przyrostowe – sprawdza się zmiany od ostatniej kopii,
  • różnicowe – tworzy się backup wszystkich zmian od poprzedniej pełnej kopii.

Kopię zapasową możesz wykonać ręcznie, jednak zajmie to sporo czasu. Jednym ze sposobów jest uzyskanie dostępu do serwera zwanego FTP. Za pomocą specjalnego protokołu (ang. File Transfer Protocol – protokół transferu plików) możesz przenieść swoje pliki do innego folderu na serwerze. Oprócz tego warto zapisać te dane również na innym nośniku pamięci. Dlatego w dłuższej perspektywie warto rozważyć automatyzację tego procesu, np. za pomocą jednej z dostępnych wtyczek.

Jak zapewnić sobie dobrze działającą stronę na WordPressie

Wybierając dostawcę hostingu dla WordPressa, sprawdź, czy jego data center znajduje się w Polsce. Wówczas Twoje dane będą przechowywane zgodnie z prawem i standardami obowiązującymi w naszym kraju. Jest to istotne w przypadku przechowywania wrażliwych danych (np. finansowych). Co więcej, Polska należy do EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), dlatego serwery znajdujące się na terenie naszego kraju spełniają również wszystkie standardy RODO.

Oczywiście bardzo ważny jest również sam hosting, na którym utrzymujesz swoje pliki WWW. Warto rozejrzeć się za rozwiązaniem, które ma parametry dostosowane do obsługi WordPressa (np. szybkie dyski SSD czy autoinstalator systemu).

Dobry usługodawca oferuje wykonywanie kopii zapasowych za Ciebie. Mimo to takie kopie warto również wykonywać samodzielnie. Możesz je przechowywać lokalnie (na dysku) lub wirtualnie (np. w chmurze – OneDrive, Google Drive czy Dropbox). Pamiętaj, aby wykonywać je regularnie, np. co 3 dni. W przypadku kopii na własnym dysku konieczne jest stworzenie pełnego backupu.