Gry komputerowe cieszą się niesłabnącą popularnością od dziesięcioleci. Ta forma rozrywki ma swoich entuzjastów zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a dzięki różnorodności dostępnych na rynku propozycji trudno się nią znudzić. Dzisiejsza technologia umożliwia korzystanie z gier online, bez konieczności instalowania ich na swoim komputerze. Jakie jeszcze korzyści przynosi tzw. streaming gier i co jest potrzebne, by zacząć go używać? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest streaming gier?

Streaming gier inaczej nazywany jest graniem w chmurze. To rodzaj strumieniowego przesyłania danych, podobnym do tego, które stosuje się podczas streamingu filmów czy muzyki. Z punktu widzenia użytkownika polega na korzystaniu z treści, które znajdują się na zewnętrznym serwerze. Dostęp do nich uzyskuje się na określonych warunkach, przede wszystkim należy mieć założone konto na platformie streamingowej.

Streaming gier daje wiele możliwości m.in. z tego powodu, że nie wymaga ich instalowania na urządzeniu lokalnym. Korzystając z platformy streamingowej, możesz grać w niezliczoną liczbę gier, nie ryzykując przy tym utraty miejsca na dysku. Biblioteki online są dostępne nie tylko z poziomu komputera, lecz także konsoli, a nawet urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet. Istnieją już też rozwiązania, które umożliwiają korzystanie z usługi bezpośrednio na telewizorze.

Podczas korzystania z gier w chmurze możliwe jest również streamowanie swojej rozgrywki w taki sposób, aby mogli ją oglądać odbiorcy. W ten sposób powstają całe sieci społecznościowe, skupiające się wokół kampanii prowadzonych przez jednego gracza. Gry są zróżnicowane pod względem rodzajów, ale również stopnia trudności, dzięki czemu można dostosowywać wybory m.in. do wieku użytkownika. Korzystanie ze streamingu gier jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i uniwersalnym. Dostęp do tego typu rozrywki jest możliwy praktycznie z każdego miejsca na Ziemi, o ile zostaną spełnione określone warunki.

Co jest potrzebne do streamingu gier? Jak zacząć streamować?

Aby streaming gier był możliwy, potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Najchętniej wybieraną podstawą jest komputer (laptop lub PC) o odpowiednio wysokich parametrach. Podzespoły, na które należy zwracać szczególną uwagę, to: procesor, pamięć RAM, dysk twardy, karta graficzna, karta sieciowa. Im lepszej są jakości, tym łatwiejsze i płynniejsze jest prowadzenie rozgrywek w chmurze.

Niektóre platformy streamingowe pozwalają na prowadzenie transmisji nie tylko z poziomu komputera, lecz także innych urządzeń, takich jak smartfon czy konsola do gier. Pozostałe sprzęty, które są potrzebne do streamingu, to kamera, mikrofon oraz słuchawki. Opcjonalnie można doposażyć się w monitor zewnętrzny (pomocny przy jednoczesnym streamowaniu i komunikowaniu się z widzami na czacie) oraz lampę oświetlającą twarz.

Kiedy zgromadzisz potrzebny sprzęt, musisz zaopatrzyć się jeszcze w program do streamowania, taki jak OBS Studio, Evolve czy Action! Następnie pozostaje Ci już tylko założenie konta na wybranej platformie (najpopularniejsze z nich to Twitch, YouTube Live i Facebook Live) i rozpoczęcie swojej przygody ze streamowaniem.

Nie ulega wątpliwości, że do streamingu gier potrzebny jest również szybki internet. Najlepsze możliwości w tym zakresie przynosi technologia światłowodowa (FTTH), która jest najnowszą, a jednocześnie najstabilniejszą metodą dostarczania usług internetowych. Umożliwia korzystanie z najszybszego możliwego przesyłu danych (aż do 1 Gb/s), a jakość uzyskiwanego za jej pomocą sygnału jest niezależna od czynników zewnętrznych, takich jak zła pogoda czy zakłócenia elektromagnetyczne.

Ważne dla gracza jest także to, że internet światłowodowy ma wyjątkowo niski (w porównaniu do innych rozwiązań) współczynnik PING. Gwarantuje to bardzo małe opóźnienia w dostępie do serwera. Dla uzyskania najwyższej możliwej stabilności internetu zaleca się podczas streamingu podłączenie do sieci metodą przewodową – za pomocą kabla Ethernet.