Przeglądarki Chrome i Firefox mają sprawdzanie pisowni wbudowane, ale nie zawsze działa to zadowalająco. Często nie wyłapują niekiedy wszystkich błędów oraz problemów z interpunkcją. Można jednak ulepszyć korektę tekstu za pomocą dodatku LanguageTool.

Sprawdzanie pisowni w Chrome i Firefox

Sprawdzanie pisowni w przeglądarce internetowej jest niezwykle przydatne. Piszemy mnóstwo postów w mediach społecznościowych, w komentarzach na stronach, a także na różnego rodzaju forach internetowych, więc warto zadbać o to, aby prezentować się jako osoba dobrze władająca językiem ojczystym. Przeglądarki internetowe mają wbudowaną opcję sprawdzania pisowni, jednak jest ona często ograniczona i nie zawsze działa tak, jak byśmy tego chcieli.

Domyślna funkcja sprawdzania pisowni może nie wychwycić wszystkich błędów, zwłaszcza interpunkcyjnych. Dlatego warto rozważyć zainstalowanie rozszerzenia do przeglądarki, które będzie dodatkowo sprawdzać wpisywane przez nas treści w pola tekstowe na dowolnych stronach internetowych. Takim dodatkiem jest LanguageTool.

Ulepszone sprawdzanie pisowni w Chrome i Firefox

LanguageTool to narzędzie do sprawdzania ortografii i gramatyki. Dzięki rozszerzeniu do przeglądarki Chrome lub Firefox narzędzie to może sprawdzać poprawność wpisywanego przez nas tekstu na dowolnej stronie internetowej. Działa to znacznie lepiej niż wbudowane w przeglądarkę podstawowe sprawdzanie pisowni.

Pobierz LanguageTool dla Chrome

Pobierz LanguageTool dla Firefox

Wejdź w powyższy link, zgodny z Twoją przeglądarką internetową, a następnie doinstaluj rozszerzenie.

Zainstaluj dodatek w przeglądarce

Po zainstalowaniu rozszerzenia wyświetli się komunikat z informacją, że dodatek w celu sprawdzania pisowni przesyła nasz tekst przez zaszyfrowane połączenie do serwisu LanguageTool.org. Nasze dane nie są nigdzie zapisywane. Aby potwierdzić, kliknij „OK, rozumiem“.

Od teraz dodatek LanguageTool na bieżąco sprawdza wszystkie treści, które wprowadzasz w polach tekstowych na dowolnych stronach internetowych. Działa to wszędzie, nawet na Facebooku.

Korekta błędu interpunkcyjnego przez LanguageTool

Widać to chociażby na powyższym przykładzie. Po wpisaniu zdania „Obraz który wisi na ścianie“ dodatek LanguageTool od razu wykrył, że brakuje tu przecinka i podkreślił ten fragment żółtym kolorem (błąd interpunkcyjny). Po kliknięciu wyświetli się sugestia, którą możemy potwierdzić, aby automatycznie wprowadzić zalecane rozwiązanie.