Formowanie wtryskowe to proces technologiczny, który podatny jest na automatyzację. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w małej i średniej firmie?

Formowanie wtryskowe – czym jest, dlaczego tak wiele firm z niego korzysta?

Technologia formowania wtryskowego pozwala na szybkie wytwarzanie elementów z tworzyw sztucznych. Zapewnia ona możliwość bardzo szczegółowego dopasowania parametrów komponentu do jego zastosowania. Kontrola procesu produkcyjnego, niska cena przetwarzania i ekologiczny charakter (w zależności od tego, jaki rodzaj materiału zostanie przez nas wybrany), a także prostota we wdrożeniu go na naszej linii produkcyjnej sprawia, że proces ten szczególnie chętnie stosowany na szeroką skalę w produkcji np. komponentów samochodowych. Formowanie wtryskowe sprawdza się podczas tworzenia sprzętów o różnym przeznaczeniu, jednak jego rola w sektorze automotive jest szczególnie zauważalna. Jeśli musimy mieć kontrolę nad „fizyką” ostatecznego komponentu – sposobem jego zachowania pod obciążeniem, masą, czy sprężystością, formowanie wtryskowe jest zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań.

Technologie wtryskowe a automatyka

Procedury związane z przetwórstwem polimerów nie należą do najbardziej skomplikowanych. W większości przypadków to kadra zajmuje się obsługą obrabiarek, wtryskarek i pras. Urządzenia te podatne są jednak na automatyzację. Czynności, które wykonywane są podczas formowania, są dosyć powtarzalne. Nie ma więc konieczności, by były one wykonywane przez człowieka. Każdy etap produkcji może zostać wsparty przez nowoczesne ramiona robotyczne. Współczesne rozwiązania z dziedziny automatyki pozwalają na uzyskanie sporej wartości dodanej z funkcjonowania linii przetwórczej. Znacząco usprawniają one procesy, które prowadzą do wytworzenia gotowego komponentu, mają także niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, na którym zostaną wdrożone. Rozwiązania takie jak coboty pozwalają na skuteczne wsparcie człowieka w tych aspektach funkcjonowania linii produkcyjnej, w których nie radzi on sobie najlepiej.

Dlaczego warto postawić na roboty przemysłowe w procesie formowania polimerów?

Jednym z większych problemów, który dotyka linie produkcyjne zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych, jest uciążliwość i żmudność pracy ludzkiej. Uwaga pracowników w trakcie formowania nowych komponentów znacząco spada. Jest to zagrożenie nie tylko dla wydajności i produktywności kadry, lecz także dla jej bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, że osprzęt wykorzystywany podczas formowania wtryskowego wymaga używania siły fizycznej w bardzo powtarzalnych zadaniach. Roboty przemysłowe mogą tu spisać się więc idealnie, wyręczając człowieka z najbardziej uciążliwych zadań.

Roboty przemysłowe Universal Robots – idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują wsparcia swojej linii produkcyjnej

Współcześnie formowanie wtryskowe jest bardzo popularną metodą produkcyjną, która wykorzystywana jest nie tylko w największych zakładach pracy, lecz także mniejszych przedsiębiorstwach. Dlatego firmy coraz częściej tworzą rozwiązania także z myślą o potrzebach produkcji na nieco mniejszą skalę. Roboty przemysłowe produkowane przez markę Universal Robots to rozwiązania wspierające innowacyjność na każdym szczeblu przemysłu. Są one dostosowane do obsługi większości procesów podatnych na automatyzację. Sprawdzają się więc one w wielu różnych gałęziach przemysłu.