Osoby, które wciąż testują nowy system Microsoftu korzystając z nieopłaconych wersji testowych Windows 8, powinny zacząć podejmować decyzję, co zamierzają zrobić dalej. A to dlatego, że już niebawem wersje te stracą swoją ważność i będzie trzeba dokonać płatnej aktywacji systemu.

15 stycznia 2013 roku wszystkie trzy przeglądowe wersje Windowsa 8 – Developer Preview, Consumer Preview oraz Release Preview – stracą swoją ważność i trzeba będzie za nie zapłacić, by móc dalej normalnie korzystać z systemu. Pozostanie zatem płatna aktualizacja bądź powrót do jednej ze starszych wersji systemu.

Microsoft już jakiś czas temu ujawnił, co się stanie po upłynięciu bezpłatnego okresu testowego. Taka wersja systemu będzie się automatycznie uruchamiać ponownie co godzinę lub dwie, a już na dwa tygodnie przed końcem ważności na ekranie będą pojawiać się okienka informujące o konieczności aktualizacji systemu do płatnej edycji.

Każdy użytkownik poglądowej wersji powinien też pamiętać o tym, że nie wszystkie trzy przedpremierowe wydania pozwalają na bezproblemowe przeniesienie wszystkich aplikacji, plików i ustawień do „pełnoprawnej” wersji systemu. W przypadku aktualizacji dwóch pierwszych wydań – Developer Preview oraz Consumer Preview – wszystkie pliki zostaną przeniesione do folderu o nazwie windows.old, z którego trzeba będzie ręcznie odzyskać potrzebne nam pliki. Z kolei wersja Release Preview pozwoli na przeniesienie plików osobistych.

A Wy jaką decyzję zamierzacie podjąć? Dokonacie płatnej aktualizacji czy raczej zdecydujecie się na powrót do starszej odsłony Windowsa?