Download, sterowniki

Premiera PlayStation 5 – co warto o niej wiedzieć?

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
26.06.2020
Ilość komentarzy
0

Piąta odsłona PlayStation to wydarzenie, na które czekają gracze na całym świecie. Nic dziwnego – od czasu, gdy na rynek wkroczyła czwarta generacja, minęło siedem lat, a Sony w tym czasie nie próżnowało. Co przyniesie premiera PS5?

Premiera PlayStation 5 - co warto o niej wiedzieć?

 

Kiedy premiera PS5?

Sony już jakiś czas temu zapowiedziało kiedy trafi do sprzedaży PS5. Premiera według planu powinna się odbyć w okresie przedświątecznym. Od razu uspokójmy – zgodnie z zapewnieniami firmy, sytuacja pandemiczna nie powinna wpłynąć na tę datę.

DualSense – nowe pady w PlayStation 5

Piąta odsłona konsoli wprowadzi nowe kontrolery. W porównaniu z poprzednimi będą się różnić nie tylko kształtem i kolorystyką, lecz również wprowadzeniem technologii haptycznej. Dzięki niej gracze będą mogli w różny sposób odczuwać palcami fakturę pada, w zależności od czynności wykonywanych w grach.

Co więcej, w kontrolerach DualSense pojawią się spusty, których użycie może się wiązać z różnym oporem w zależności od sytuacji. W praktyce oznacza to, że na przykład napinanie łuku może wiązać się z mocniejszym naciskiem, a przy sterowaniu silniejszą postacią opór może być mniejszy.

Co istotne, kontrolery DualSense będą posiadały także mikrofon z opcją rozpoznawania głosu gracza i mogącym izolować go od dźwięków z jego otoczenia.

W PS5 postawiono na szybkość

Sony w trakcie projektowania PlayStation 5 wiele wysiłku poświęciło zadbaniu o szybkość podzespołów. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zastąpienie dysku HDD przez technologię SDD – choć i to samo w sobie jest ciekawe. Sony dopilnowało jednak, aby sam sposób, w jaki dysk współpracuje z pamięcią, był maksymalnie zoptymalizowany. Zgodnie z relacjami testerów efekt jest bardzo wyraźny – według ich słów gry wczytują się błyskawicznie, podobnie jak kolejne ich etapy. Eliminacja czasu oczekiwania sprawa, że graczom dużo łatwiej wczuwać się w sceny, które widza na ekranie, a to siłą rzeczy czyni satysfakcję z rozgrywki znacznie większa.

Oczywiście to nie wszystko, co wpływa na szybkość PS5. W „wnętrznościach” konsoli kryć się będzie procesor AMD Zen z taktowaniem 3,5 GHz i 16 GB pamięci DDR6. W razie konieczności będzie on w stanie przetworzyć do 448 GB w ciągu każdej sekundy. W połączeniu z bardzo wydajną kartą graficzną można powiedzieć, ze twórcy nowych gier będą mieli naprawdę spore pole do popisu.

Niesamowite obrazy

Skoro mowa o wydajności układu graficznego ukrytego w PS5… Premiera tej konsoli da graczom jeszcze coś. Otóż specyfikacja nowej generacji PlayStation uwzględnia także obsługę technologii Ray Tracing, która pozwoli na niesamowity realizm w wyświetlaniu oraz animowaniu wszelkiego typu obiektów trójwymiarowych. Dodatkowo ten sam mechanizm ułatwia także hiperrealistyczne odtwarzanie dźwięku.

Co ciekawe, do PS5 będzie można podłączyć zestawy Virtual Reality przeznaczone do PS4. Wiadomo, też, ze w przyszłości Sony będzie pracować nad nowymi headsetami, jednak ich następna wersja pojawi się dopiero za jakiś czas.

Tymczasem już teraz w internecie można znaleźć informacje o pierwszych testach grania na „piątce” i łatwo zauważyć, że recenzenci są bardzo entuzjastycznie nastawieni.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus