Pojemny dysk twardy, na którym pomieścisz tysiące zdjęć, filmów i gier, niewielka waga, a może szybki procesor? Jeżeli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa, nasz poradnik pomoże ci w podjęciu decyzji.

Pomoc przy zakupie laptopa

  1. Staranny wybór laptopa
  2. Popularne rodzaje laptopów
  3. Duży ekran czy mniejsza waga?
  4. Zalecane parametry laptopa

Jednocześnie nie zapominaj, że nowy laptop musi odpowiadać twoim rzeczywistym potrzebom. Jeżeli zatem szukasz komputera do użytku domowego, który standardowo nie musi mieć wydajnej karty graficznej, a jednocześnie wiesz, że od czasu do czasu będziesz chciał pograć, uwzględnij ten parametr na etapie zakupu. 

Staranny wybór laptopa

W przypadku komputerów przenośnych określenie rzeczywistych potrzeb użytkownika i wybór komputera, który będzie z nimi zgodny w jak największym stopniu, jest o tyle ważny, że trudno później przeprowadzić jakieś modyfikacje sprzętu. Najczęściej można co prawda wymienić dysk lub dołożyć pamięć RAM, jednak wiąże się to z utratą gwarancji oraz wyższymi cenami niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Sprawy nie ułatwia fakt, że coraz częściej producenci projektują obudowy w taki sposób, aby laptopy był nierozbieralne. Warto więc poświęcić nawet kilka godzin na przejrzenie poradników na temat jak wybrać laptopa, poczytać opinie o poszczególnych sprzętach oraz poradzić się znajomych, aby nie uniknąć ryzyka zakupu złego sprzętu. Poradniki związane z wyborem sprzętu na potrzeby prywatne i biznesowe dostępne są na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-wybrac-laptopa.bhtml, więc warto znaleźć czas na ich lekturę.

Popularne rodzaje laptopów

Chociaż wiele osób wszystkie urządzenia przenośne określa mianem laptopa, to można wyodrębnić przynajmniej pięć typów takich urządzeń. Warto mieć to na uwadze podczas zakupów. Popularne typy to przede wszystkim notebooki (najmniejsze laptopy o słabszych parametrach), netbooki (komputery z ekranami do 13,3 cala, najczęściej wybierane przez osoby, dla których najważniejsza jest mobilność), ultrabooki (nazywane również laptopami biznesowymi - lekkie, z wytrzymałą baterią i solidną obudową) oraz laptopy typu dwa w jednym, a więc tablety połączone z klawiaturą. Oczywiście, podstawowe czynności będzie można przeprowadzić na każdym sprzęcie. Jeżeli jednak zamierzasz dużo pisać, model z odłączaną klawiaturą raczej nie zapewni ci oczekiwanego komfortu. Taki laptop sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które preferują korzystanie z komputera tak, jak z telefonu (a więc wykorzystując przede wszystkim ekran dotykowy). Jeżeli obawiasz się, że dokonasz złego zakupu, sprawdź jeszcze laptopy RTV EURO AGD i zobacz, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem wśród innych klientów oraz jaka jest ich średnia ocen. Na stronie wspomnianego sklepu często dostępne są promocje, dzięki którym możesz kupić lepszy sprzęt w niższej cenie.

Duży ekran czy mniejsza waga?

Kolejną decyzją, którą trzeba podjąć przy zamawianiu laptopa, jest określenie wielkości ekranu. Popularne obecnie modele wyposażone są w ekrany o przekątnych zaczynających się od 13", a kończą na 17". Mniejsza długość przekątnej z reguły przekłada się na niższą wagę sprzętu i ułatwia zapakowanie laptopa do torby lub plecaka. Przykładowo, modele z ekranem 13" ważą nie więcej niż 1,4 kilograma. Wybierając natomiast laptop z ekranem 17" trzeba się liczyć z dużo większą wagą, która może sięgać nawet 3,5-4 kilogramów. Z drugiej strony taki sprzęt zapewni większą wygodę przy wielogodzinnej pracy, graniu oraz oglądaniu filmów. Większy ekran może też wpływać na krótszy czas pracy na baterii. Podobnie jest z procesorem. Wysokowydajny model przyśpieszy działanie sprzętu oraz umożliwi uruchamianie bardziej wymagających programów, ale jednocześnie bateria będzie się szybciej rozładowywała. 

Zalecane parametry laptopa

W celu ułatwienia zakupu nowego sprzętu komputerowego można skorzystać z oferty sklepu RTV EURO AGD, w którym laptopy zostały podzielone według zastosowań. Tym samym, zamiast przeglądać kilkadziesiąt różnych modeli, możesz ograniczyć wybór do komputerów, które spełnią oczekiwania gracza, zapewnią komfortową pracę związaną z obróbką filmów i dźwięku lub sprawdzą się do podstawowych zastosowań domowych.

Jednocześnie nie warto kupować najtańszego laptopa, nawet jeżeli na chwilę obecną chcesz go wykorzystywać tylko do przeglądania Facebooka i oglądania filmów na YouTube. Pamiętaj, że przez cały czas wypuszczane są nowe wersje programów (w tym systemu operacyjnego oraz przeglądarki), co niejednokrotnie wpływa na to, że nowe wersje do prawidłowej pracy wymagają większej pamięci lub szybszego procesora. Tym samym najtańszy laptop z byle jakim procesorem i zintegrowaną kartą graficzną już za kilkanaście miesięcy może mieć problemy z wyświetlaniem treści online, szczególnie jeżeli będziesz chciał oglądać filmy w najwyższej rozdzielczości. Z drugiej strony nie warto przepłacać za najnowszy sprzęt, jeżeli nie zamierzasz grać na komputerze lub uruchamiać na nim specjalistycznych programów.

Materiał zewnętrzny