W małych firmach rotacja pracowników jest o wiele mniejsza niż w korporacjach zatrudniających setki czy nawet tysiące osób. Czy systemy rekrutacyjne mogą do czegoś przydać się w takich działalnościach? Objaśniamy, w jaki sposób małe firmy mogą skorzystać z ATS.

Odpowiednio zaprojektowany proces rekrutacyjny znacznie zwiększa szanse znalezienia prawdziwych „perełek”. Prowadząc rekrutację w chaotyczny, nieusystematyzowany sposób, w natłoku informacji łatwo można zawieruszyć naprawdę wartościowe kandydatury. Dlatego, warto posłużyć się odpowiednimi narzędziami, aby nieco ułatwić sobie wybór.

Na szczęście, obecnie nie trzeba wprowadzać w życie własnych systemów wykonywanych na zlecenie. W sieci dostępne są gotowe rozwiązania w chmurze, udostępniane w modelu SaaS na podstawie subskrypcji. Należy do nich między innymi polskie ElevatoSoftware.

Z takich systemów, określanych mianem ATS (Applicant Tracking System) można skorzystać za darmo w ramach okresu próbnego, aby sprawdzić, czy w pełni odpowiada ci dane rozwiązanie. Warto wypróbować kilka, aby sprawdzić, który z nich najlepiej rezonuje z potrzebami firmy.

Czy system do rekrutacji przyda się w małej firmie?

Zdecydowanie! Warto zainwestować w takie rozwiązanie nawet jeśli twoja firma jest niewielka i zatrudnia tylko kilka czy kilkanaście osób. Powód jest prosty – nawet jeśli nie prowadzisz rekrutacji regularnie i często, otwierając dane stanowisko, możesz zderzyć się z ogromnym napływem CV. Nie ma znaczenia, że biznes jest niewielki – jeśli warunki są atrakcyjne, zgłoszeń może być naprawdę sporo! Wśród wszystkich tych kandydatur nawet najbardziej wprawne oko może przegapić te najlepsze.

Właściciele małych firm doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest trafny dobór pracowników. Zazwyczaj dążą oni do wieloletnich współprac, wiedząc, że w małych zespołach szczególnie ważne jest zaufanie i zgranie się – to właśnie sekret dobrze funkcjonującego mikroprzedsiębiorstwa.

Zatrudnienie pracownika tylko po to, by za chwilę się z nim rozstać, jest nie tylko przykre dla obu stron, ale również czasochłonne. System ATS może pomóc ci w trafnym doborze pracownika, dzięki czemu oszczędzisz sobie takich niepotrzebnych sytuacji.

System do rekrutacji – jak działa?

Korzystanie z narzędzia ATS to świetny sposób na usprawnienie procesu rekrutacyjnego, jego uporządkowanie i zwiększenie jego trafności. Usprawnia on rekrutację na wielu polach, jak na przykład:

#1 Zbieranie i katalogowanie CV

Zamiast zbierać CV osobno za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, platforma gromadzi CV w jednym miejscu, niezależnie od źródła. Dzięki integracji z różnymi platformami (między innymi OLX, Indeed czy Jooble) możesz swobodnie zarządzać ogłoszeniami i aplikacjami napływającymi za ich pośrednictwem.

#2 Zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych

Systemy rekrutacyjne umożliwiają również zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych. W obliczu obowiązującego prawa niezbędne jest wyrażenie przez uczestnika procesu rekrutacyjnego zgody zgodnie z klauzulą RODO. Program umożliwia kategoryzowanie kandydatur zawierających prawidłowo sformułowane zgody i umieszczanie klauzul w formularzach rekrutacyjnych.

Warto pamiętać, że wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w ramach przeprowadzanej rekrutacji nie wiąże się z możliwością przetwarzania ich w przyszłości. Kandydat musi wyrazić na to osobną zgodę. ATS system online zapobiega wszelkim nadużyciom w tym zakresie dzięki katalogowaniu i przechowywaniu zgód. Przypomina również o konieczności odnowienia wygasających zgód.

#3 Automatyzacja procesów

System ATS pozwala na wysyłanie zbiorowych, spersonalizowanych odpowiedzi do kandydatów na każdym etapie rekrutacji i rozsyłania zaproszeń SMS-ami. Dzięki wspieraniu kalendarzy spotkań, planowanie rozmów rekrutacyjnych jest znacznie łatwiejsze.

ATS rekrutacja to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko na potrzeby dużych korporacji, ale również małych firm. Jeśli nie masz pewności, czy chcesz w nie zainwestować, warto skorzystać z okresu próbnego.

Materiał zewnętrzny