Dostępna jest już oficjalnie nowa wersja Firefoksa oznaczona numerem 18. Czy wprowadza ona jakieś szczególne poprawki? Okazuje się, że tak!

Od wczoraj można było ściągnąć z serwerów FTP Mozilli najnowszą wersję przeglądarki internetowej Firefox. Początkowo wydawało się, że zmiany nie są duże, a kolejna odsłona będzie tylko zbiorem poprawek oraz ewentualnie funkcji, która nie znajdzie w pełni swojego zastosowania. Dziś można już pobierać nową wersję przeglądarki oficjalnie ze strony producenta.

Mozilla zapowiadała, że 18 wersja przeglądarki wprowadzi dość znaczące usprawnienia dotyczące szybkości przeglądarki. Wygląda na to, że developerzy dotrzymali słowa, a to wszystko za sprawą nowego kompilatora JavaScript, który daje 25% wzrostu wydajności w grach i aplikacjach online. Chcecie sprawdzić, jaką płynność potrafi zapewnić Firefox w aplikacjach 3D? Zagrajcie w BananaBread, grę 3D utworzoną w sieci Mozilla Developer Network przy użyciu technologii HTML5, WebGL oraz JavaScript.

Co znajdziemy jeszcze w nowej wersji Firefoksa? Producenci podjęli pierwsze kroki i zaimplementowali wstępne wsparcie dla technologii WebRTC, która ma pozwolić na komunikację w czasie rzeczywistym między użytkownikami poprzez przeglądarkę. Rozwiązanie to ma pozwalać na rozmowy głosowe, video oraz na dzielenie się plikami w technologii peer-to-peer. To jednak jeszcze kwestia czasu, zanim WebRTC zostanie w pełni wykorzystane.

Poza tym, jest dobra nowina dla użytkowników komputerów Mac. Najnowsza wersja Firefoksa oferuje wsparcie dla wyświetlaczy Retina, co skutkuje lepszą jakością obrazu podczas przeglądania stron, oglądania filmów oraz grania w gry.

Przeglądarkę możecie pobrać z oficjalnej strony Firefoksa.