Podczas ostatniej Worldwide Developers Conference (WWDC 2024), corocznej konferencji Apple, firma ogłosiła poważne zmiany dla iPhone'ów, począwszy od systemu operacyjnego iOS 18. Od funkcji obsługiwanych przez Apple Intelligence po nowe sposoby dostosowywania ekranu głównego i całkowicie przeprojektowane aplikacje, aktualizacje nowego systemu operacyjnego Apple dla iPhone'a należą do najbardziej ambitnych w ostatnich latach. Oto zestawienie najważniejszych z nich.

Najważniejsze informacje:

 1. Apple Intelligence to sztuczna inteligencja, która zostanie wbudowana w urządzenia Apple i umożliwi generowanie tekstu i obrazów oraz inteligentne wyszukiwanie zdjęć.
 2. Oprócz możliwości AI, nowy system operacyjny iOS 18, który został oficjalnie uruchomiony 10 czerwca 2024 roku, wprowadzi odnowione funkcje i aplikacje na iPhone'a.

Poznaj wszystkie nowe funkcje, które zobaczysz na swoim iPhonie po aktualizacji do iOS 18. W tym artykule opowiemy o najważniejszych aspektach.

Co nowego w iOS 18 dla iPhone'a w 2024: funkcje, obsługiwane urządzenia i premiera

Ujawnienie iOS 18 i Apple Intelligence wstrząsnęło światem technologii, a przede wszystkim użytkownikami iPhone'ów, którzy chcą wiedzieć, co nowego pojawi się w aktualizacji systemu operacyjnego, kiedy zostanie wydana i które urządzenia będą kompatybilne.

Nowe funkcje i możliwości iPhone'a obejmują więcej opcji dostosowywania, zmiany w natywnych aplikacjach Apple i oczywiście integrację z Apple Intelligence AI. Jest wiele aspektów do omówienia w tej kwestii, ale na razie przedstawiamy główne funkcje:

 • Konfigurowalny ekran główny i ekran blokady.
 • Przeprojektowana aplikacja Zdjęcia.
 • Mapy topograficzne w aplikacji natywnej.
 • Obsługa RCS i nowe formaty wiadomości iMessage.
 • Inteligentne kategorie w aplikacji Mail.
 • Nowy „Tryb gry”.
 • Polecane notatki w Safari.
 • Reagowanie gestami na Siri za pomocą słuchawek AirPods.
 • Nowa aplikacja do zarządzania hasłami.
 • Zablokowane lub ukryte aplikacje.

Poniżej opiszemy szczegółowo każdą z nowych funkcji iPhone'a w iOS 18.

Wersja beta iOS 18 jest już dostępna dla uczestników Apple Developer Program. Firma ogłosiła, że w lipcu wyda wersję beta dostępną dla każdego użytkownika z Apple Beta Software Program. Oficjalne wydanie nastąpi poprzez bezpłatną aktualizację dla kompatybilnych urządzeń, ale nie ma jeszcze konkretnej daty.

Obsługiwane urządzenia dla iOS 18

Wbudowane funkcje sztucznej inteligencji - Apple Intelligence (AI w iOS 18) będą dostępne tylko dla urządzeń iPhone 15 Pro / 15 Pro Max i iPhone 16, który nie został jeszcze wydany. Jeśli chodzi o inne nowe funkcje w iOS 18, wszystkie są obsługiwane (z kilkoma wyjątkami) na następujących telefonach.

Lista kompatybilnych modeli:

 • iPhone 15 / Plus / Pro / Pro Max.
 • iPhone 14 / Plus / Pro / Pro Max.
 • iPhone 13 / mini / Pro / Pro Max.
 • iPhone 12 / mini / Pro / Pro Max.
 • iPhone 11 / Pro / Pro Max.
 • iPhone XS / XS Max.
 • iPhone XR.
 • iPhone SE (2. generacji i nowsze).

Co się zmienia w Apple Intelligence? Nowe funkcje AI - sztucznej inteligencji od Apple

Sztuczna inteligencja zostanie w pełni zintegrowana z najnowszą wersją systemu operacyjnego iOS 18 dzięki nowym funkcjom generatywnej sztucznej inteligencji do podsumowywania, edytowania lub przeformułowywania tekstu w dowolnej aplikacji innej firmy (takiej jak media społecznościowe) lub aplikacji natywnej (między innymi Mail, Notatki, Wiadomości).

W narzędziu Image Playground możliwe jest również automatyczne generowanie obrazów i spersonalizowanych „Genmojis” bezpośrednio z Wiadomości lub w określonej aplikacji narzędzia.

Z poziomu aplikacji Zdjęcia, Apple Intelligence będzie mogło tworzyć filmy na podstawie zdjęć i filmów znajdujących się w galerii. Ponadto nowe narzędzie Erase umożliwia dokładne i szybkie usuwanie obiektów z tła zdjęcia.

Jeśli chodzi o asystenta Siri AI, Apple Intelligence obiecuje uczynić go inteligentniejszym i bardziej użytecznym, dzięki możliwości przełączania się między tekstem a głosem w rozmowie z Siri oraz integracji z ChatGPT.

Nowe opcje dostosowywania ekranu blokady, ekranu głównego i Centrum sterowania w iOS 18

W systemie iOS 18 możliwa jest personalizacja Ekranu głównego iPhone'a, ekranu blokady i Centrum sterowania.

Podczas dostosowywania ekranu głównego można edytować lokalizację i wygląd ikon aplikacji i widżetów według własnych upodobań, przypisując je do dowolnego wolnego miejsca na ekranie i zmieniając ich rozmiar.

Na zablokowanym ekranie możesz wybrać, które elementy sterujące są wyświetlane u dołu ekranu lub, jeśli wolisz, usunąć przyciski szybkiego dostępu.

Wreszcie, Centrum sterowania w iOS 18 jest znacznie bardziej elastyczne i konfigurowalne, więc będzie można tworzyć grupy elementów sterujących, edytować lokalizację i rozmiar przycisków oraz dodawać przyciski z kompatybilnych aplikacji innych firm.

Zdjęcia przechodzą metamorfozę: poznaj nowe kolekcje i przeprojektowaną aplikację w iOS 18

Kolejną ekscytującą nowością jest przeprojektowanie aplikacji Zdjęcia i nadanie jej nowego wyglądu. Aplikacja będzie miała ujednolicony widok z karuzelami treści podzielonymi tematycznie.

Oprócz Kolekcji niestandardowych wyszukiwanie zdjęć będzie bardziej wydajne dzięki opcjonalnym filtrom według daty, tematu lub treści.

Mapy topograficzne i szlaki turystyczne w aplikacji Mapy

Aplikacja Mapy Apple będzie teraz zawierać szlaki turystyczne (początkowo tylko w amerykańskich parkach narodowych) i inne informacje topograficzne dostępne w trybie offline. Użytkownicy będą mogli tworzyć i zapisywać niestandardowe trasy oraz dodawać notatki z przydatnymi informacjami na temat wędrówek.

Nowe funkcje w iMessage i Mail (obsługa RCS)

Wiadomości iMessage będą miały opcje formatowania, takie jak pogrubienie, podkreślenie, kursywa i przekreślenie. Dostępne będą również przyciski umożliwiające dodawanie nowych efektów tekstowych do określonych słów, fraz i emotikonów.

Tapbacki będą znacznie bardziej zróżnicowane, ponieważ będą zawierać dowolne emoji lub naklejki. Ponadto możliwe będzie zaplanowanie wysłania wiadomości o określonej dacie i godzinie.

Aplikacja Wiadomości zacznie obsługiwać RCS, który umożliwia wysyłanie treści multimedialnych w bardziej nowoczesnym środowisku niż SMS.

Jeśli chodzi o aplikację Mail, skrzynka odbiorcza będzie miała widok podsumowania, który grupuje wszystkie wiadomości od tego samego nadawcy, a wszystkie przychodzące wiadomości zostaną podzielone na kategorie, które zapewniają nowe sposoby zarządzania skrzynką odbiorczą: Główne, Transakcje, Wiadomości i Promocje.

Tryb gry zapewnia płynniejszą rozgrywkę

Wydajność iPhone'a podczas grania w iOS 18 ma być znacznie lepsza dzięki nowemu trybowi Game Mode, który zmniejsza obciążenie telefonu zadaniami (minimalizuje aktywność) w tle, aby promować płynniejszą rozgrywkę. Według Apple, responsywność kontrolerów bezprzewodowych i słuchawek AirPods będzie również bardziej wydajna, gdy włączony będzie Tryb Gry.

Najważniejsze funkcje Safari oparte na sztucznej inteligencji

W systemie iOS 18 natywna przeglądarka Safari firmy Apple zmieni układ trybu czytnika i doda polecane notatki oraz podsumowanie najważniejszych informacji na otwartej stronie internetowej.

Wyróżnione notatki mogą również podświetlać odpowiednie akapity i linki w artykule internetowym, optymalizując nawigację z poziomu przeglądarki internetowej iPhone'a.

Siri rozumie teraz gesty podczas korzystania ze słuchawek AirPods

Osoby posiadające słuchawki AirPods Pro drugiej generacji będą mogły wchodzić w interakcję z Siri za pomocą gestów, kiwając lub potrząsając głową, aby odpowiedzieć asystentowi AI. Inne interesujące aktualizacje słuchawek AirPods obejmują funkcję dźwięku przestrzennego, zaprojektowaną specjalnie do gier mobilnych, oraz funkcję Voice Isolation, która odfiltrowuje szumy tła podczas połączeń.

Koniec z pękiem kluczy: iOS 18 wprowadza nową aplikację Hasła

Pęk kluczy iCloud zostanie zastąpiony nową aplikacją do zarządzania wszystkimi hasłami. Aplikacja o nazwie Hasła będzie kładła większy nacisk na bezpieczeństwo i ochronę przed lukami w zabezpieczeniach, z funkcją ostrzegania, która poinformuje użytkowników, jeśli padną ofiarą naruszenia danych lub będą używać niezabezpieczonego hasła.

Blokowanie i ukrywanie aplikacji dla prywatności

Aktualizacja iOS 18 wprowadza funkcję ukrywania i blokowania aplikacji, co sprawia, że do ich otwarcia lub wyświetlenia powiadomień konieczne będzie użycie hasła lub Face ID.

Zablokowanie lub ukrycie aplikacji spowoduje umieszczenie jej w folderze ukrytych aplikacji, a jej zawartość zniknie z wyszukiwań systemowych, więc wszystkie informacje będą chronione, dopóki użytkownik ich nie odblokuje.

Osobiste wnioski

Do tej pory staraliśmy się podsumować główne nowe funkcje aktualizacji iOS 18 dla iPhone'ów.

Jak można zauważyć, zarówno system operacyjny, jak i natywne aplikacje będą miały wiele zmian, a dodatkowe funkcje Apple otwierają nowe możliwości dla fanów marki, takie jak dostosowywanie dolnych przycisków na ekranie blokady i wykorzystanie pełnego potencjału sztucznej inteligencji.

W chwili obecnej możemy uzyskać dostęp jedynie do wersji beta programu deweloperskiego, więc będziemy musieli poczekać do oficjalnej premiery, aby wypróbować nowe funkcje, które prawdopodobnie będą miały pewne modyfikacje w stosunku do tego, co zostało ogłoszone przez Craiga Federighi, starszego wiceprezesa Apple ds. inżynierii oprogramowania podczas konferencji Apple Worldwide Developers.