Naszą listę staraliśmy się dobrać w ten sposób, aby zaprezentować nie tyle alternatywne wydania Firefoksa, co przeglądarki bazujące na produkcie Mozilli, które posiadają unikalne funkcje. W ten sposób możecie dowiedzieć się, który program posiada przydatne funkcje np. do pobierania torrentów, który jest super lekki, a który przyda się do ochrony naszej prywatności. Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach własnymi spostrzeżeniami i opiniami na temat alternatywnych wydań Firefoksa.

 

1. Light Firefox
Zaczynamy od lekkiego Firefoksa. Jak sama nazwa wskazuje, Light Firefox to lekkie wydanie przeglądarki Mozilli. Twórcy przeglądarki postanowili skupić się na dwóch elementach - szybkości działania oraz minimalnych wymaganiach sprzętowych.

Dlatego też Light Firefox zajmuje bardzo mało miejsca w pamięci RAM podczas pracy. Usunięto wiele zbędnych funkcji, które dostępne są w tradycyjnych wydaniach Firefoksa. Nie znajdziemy zatem wielu narzędzi deweloperskich, obsługi WebM czy Javascript Debuggera. Zmiany te nie wpływają na użytkowanie ze strony zwykłych użytkowników.

Pod względem wyglądu Light Firefox nie różni się od standardowych wydań przeglądarki Mozilli. A zatem, w najnowszych wersjach mamy do czynienia z interfejsem Australis. Instalacja dodatków, personalizacja i współdziałanie z usługami Mozilli działają bezproblemowo.

Cechy charakterystyczne:
- szybkość działania
- minimalne wymagania sprzętowe
- wygląd tożsamy z klasycznym Firefoksem

 

 

 

 

2. K-Meleon
Lekka, szybka i bardzo wydajna przeglądarka internetowa. Szczególnie powinna sprawdzić się w słabszych i starszych komputerach. Twórcy dodają nowe funkcje tylko wtedy, gdy są pewni, że nie wpłyną one na zwolnienie pracy programu. Kiedy jakiś element zostanie dodany, dostępny jest w formie wtyczki, dzięki czemu można ją w łatwy sposób wyłączyć.

Stąd też K-Meleon jest bardzo okrojoną w funkcje przeglądarką. Jeżeli zależy Wam na szybkości działania i podstawowych funkcjach - warto przetestować. Nie znajdziemy jednak w K-Meleonie najnowszych narzędzi i rozszerzeń.

Cechy charakterystyczne:
- szybkość działania
- działa w starszych komputerach
- minimalizm i brak rozbudowanych funkcji

 

 

 

 

3. CometBird
Przeglądarka przeznaczona do pobierania plików multimedialnych z internetu. CometBird cechuje się dwoma dużymi zmianami w stosunku do Firefoksa - posiada rozbudowanego menadżera pobierania multimediów i wbudowanego tłumacza. Dzięki pierwszej funkcji możemy szybko i bezproblemowo ściągać filmy, muzykę oraz animacje Flash na dysk twardy naszego komputera.

Druga funkcja, czyli translator, pozwala na tłumaczenie całych stron internetowych albo wybranych fragmentów tekstu. Możemy skorzystać też z mechanizmu notatek, które pozwolą na zapisywanie istotnych wiadomości w przeglądarce.

Cechy charakterystyczne:
- własne dodatki i rozszerzenia
- ściąganie multimediów
- translator i notatki

 

 

 

 

4. Pale Moon
Szybkość. Tym jednym słowem można scharakteryzować przeglądarkę Pale Moon. Powstała ona w okresie, gdy Firefox borykał się z problemami "zamulania" i jedyną sensowną alternatywą był - jeszcze wtedy - lekki Chrome. Od tego czasu sporo się zmieniło, ale Pale Moon nadal celuje w szybkości. Po uruchomieniu przeglądarki od razu widać różnicę - strony internetowe wczytywane są znacznie szybciej.

Minusem przeglądarki jest brak współpracy z usługami Mozilli. Nie zapiszemy więc ustawień i nie ma możliwości synchronizacji ich za pomocą usługi Firefox Sync. Druga sprawa do dodatki i wtyczki. Jeżeli zależy nam na zauważalnej szybkości, nie ma co instalować rozszerzeń do Pale Moon - prędkość od razu spada.

Jeżeli chodzi o wygląd, to twórcy Pale Moon zdecydowali się nie wprowadzać interfejsu Australis. Dlatego też będziemy mieli do dyspozycji klasyczny, dobrze znany wygląd Firefoksa.

Cechy charakterystyczne:
- szybkie wczytywanie stron
- brak obsługi usług Mozilli
- instalowane osobno spolszczenie

 

 

 

 

5. WaterFox
Czyli coś dla maszyn 64-bitowych. WaterFox to przerobiony Firefox na potrzeby systemu Windows działającego w trybie 64-bitowym. Szerzej na ten temat pisaliśmy jakiś czas  temu, więc zbierzmy tylko do kupy najważniejsze cechy. WaterFox posiada wszystkie funkcje znane z najnowszych wydań Firefoksa - prócz interfejsu Australis. Możemy więc synchronizować ustawienia (Firefox Sync), instalować wtyczki i dodatki.

Wygląd WaterFoksa nie różni się od Firefoksa, może poza małym szczegółem. Alternatywne wydanie przeglądarki Mozilli posiada nieco inną kolorystykę interfejsu. Jest on trochę bardziej niebieski. To jedyne tego typu zmiany wprowadzone przez twórców przeglądarki.

Cechy charakterystyczne:
- wersja 64-bitowa
- brak interfejsu Australis
- integracja z usługami Mozilli

 

 

 

 

6. Comodo IceDragon
Comodo IceDragon oraz Comodo Dragon Internet Browser to przeglądarki oparte na Firefoksie, a rozwijane przez firmę Comodo. To narzędzia przeznaczone do maksymalnego zabezpieczenia internautów. Pod względem wyglądu i zachowania nie wprowadzono większych zmian. Dodano natomiast dodatkowe funkcje ochrony.

Mamy więc technologię Secure DNS Configuration, która chroni nas przed niebezpiecznymi stronami internetowymi. Podobny moduł to Site Inspector dostarczający raport na temat odwiedzanej strony internetowej. Ułatwiono też bezpieczne korzystanie z serwisów społecznościowych takich jak Facebook.

Cechy charakterystyczne:
- Secure DNS Configuration
- Site Inspector

 

 

 

7. Wyzo
Czyli integracja z siecią BitTorrent. Wyzo, mimo że cały czas dostępny jest w wersji beta, oferuje cały zestaw ciekawych narzędzi i rozwiązań. Przeglądarka została odchudzona w stosunku do Firefoksa, dodano więcej zabezpieczeń i narzędzi ochrony, a także szybszy i łatwiejszy dostęp do filmów i muzyki.

Jednak najważniejszy element to integracja z siecią BitTorrent. Pozwala ona na wyszukiwanie, przeglądanie i pobieranie plików za pośrednictwem torrentów. Nie potrzeba instalować żadnych programów czy dodatków - funkcja ta wbudowana jest w Wyzo. W połączeniu z szybkim pobieraniem funkcja ta sprawia, że Wyzo to idealne rozwiązanie dla osób, które często ściągają pliki z sieci BitTorrent.

Jeżeli chodzi o wygląd programu, to interfejs przeglądarki został nieco uproszczony i jest teraz bardziej przejrzysty. Wyzo współpracuje poza tym z wszystkimi usługami Mozilli, pozwala też na instalowanie dodatków przeznaczonych na Firefoksa.

Cechy charakterystyczne:
- integracja z siecią BitTorrent
- narzędzia ochrony użytkownika
- odświeżony wygląd przeglądarki