Download, sterowniki

MS Office kontra LibreOffice - czy darmowy pakiet biurowy może zastąpić programy Microsoftu?

Autor
Marek Panek
Data dodania
05.01.2013
Ilość komentarzy
4

Microsoft Office to bez wątpienia najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie. Od lat jest to dla wielu osób pozycja obowiązkowa. Dawniej Office był bezkonkurencyjny. Dziś jednak mamy do wyboru darmowe alternatywy. Czy bezpłatne aplikacje są w stanie zastąpić produkt firmy z Redmond?

Office to, obok Windowsa, jeden z najważniejszych produktów Microsoftu. Znany pakiet biurowy jest na rynku od 1990 r. Składa się z edytora tekstu (Word), arkusza kalkulacyjnego (Excel), edytora prezentacji (PowerPoint), programu do zarządzania bazami danych (Access) i wielu innych składników.

Aktualna wersja oznaczona jest numerem 15, a nazwa handlowa to Office 2013. Office to rozwiązanie kompletne, ale niestety płatne. Najtańsza wersja dla użytkowników domowych kosztuje ok. 300 zł. Właściciel firmy musi zapłacić ok. 700 zł, a wersja Professional to wydatek rzędu 1500-2500 zł.

Najpoważniejszym konkurentem Microsoft Office'a jest LibreOffice, bezpośredni następca znanego od lat programu OpenOffice.org. LibreOffice to dzieło The Document Foundation, niemieckiej organizacji pozarządowej promującej wolne oprogramowanie. Pakiet jest darmowy i wydany na licencji GNU LGPL.

Tu także znajdziemy edytor tekstu (Writer), arkusz kalkulacyjny (Calc), program do tworzenia prezentacji (Impress), edytor grafiki wektorowej (Draw), aplikację do zarządzania bazami danych (Base) oraz edytor formuł matematycznych (Math). Na tym lista się niestety kończy - wybór jest mniejszy niż w produkcie Microsoftu.

Dołącz do dyskusji

Klik

16.01.2014

Microsoft powprowadzał szereg niby udogodnień, to prawda.
Nawet takie, że jak dziewczyny w biurze zainstalowały sobie
pakiety 2010 (o ile dobrze pamiętam) to za nic nie mogły znaleźć czegokolwiek,
aby można było wydrukować dany dokument. Ja jestem w stanie zrozumieć, że
drukarka jest mało przydatna do tego pakietu Offica, ale żeby chować przycisk „Drukuj”
to lekka przesada. Bo po instalacji trzeba ten przycisk dopiero „uaktywnić”
klikając w taki malutki trójkącik.
A to, co ostatnio wychodzi ze stajni Microsoftu, woła o
pomstę do nieba.
Ci ludzie siedzą we własnym grajdołku i nie mają zielonego pojęcia,
co dzieje się na zewnątrz.

Maciej Wypych

16.07.2013

Od lat zajmuje się szkoleniami, także tymi podstawowymi dotyczącymi Office. Nie jest prawdą, że ribbony (wstążki) są mniej praktyczne niż klasyczne niegdyś paski narzędzi. Wstążki są generalnie wygodniejsze, łatwiejsze w użyciu i dużo lepiej wykorzystywane przez użytkowników. W razie czego za pomocą jednego kliknięcia zawsze można trafić do zwykłego okienka, gdzie wszystko można bez problemu wybrać. Trzeba po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia.

A jeśli chodzi pakiety biurowe, to moim zdaniem najlepszy jest dość egzotyczny w układzie, jednak bardzo funkcjonalny i wciąż darmowy Symphony od IBM

Prezes

25.01.2013

dla 90% użytkowników Libre office to aż za dużo tak naprawdę ile osób korzysta z zaawansowanych funkcji Excela ?? od lat używam w firmie Libre (Openoffice) wystarcza do wszystkiego co mi potrzeba. Nawet dokumenty tworzone w MS bez jakiś szczególnych problemów da sie otworzyć edytować.
Jak dla mnie LO jest nr 1 ;)

starol1

05.01.2013

Jak wygląda pakiet Open office na LibreOffice? Około 5 lat temu z niego korzystałem, jednak na dłuższą metę MS Office okazywał się bardziej funkcjonalny (w szczególności MS Excel). Może przez ten czas coś się zmieniło?

comments powered by Disqus