Jeśli rozpoczynasz inwestowanie, z pewnością napotkasz wiele mitów. Sprawdź najczęściej powielane opinie.

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, powinieneś poznać mity, na które trafisz podczas researchu i rozmów z innymi traderami. Aby oddzielić fakty od fikcji warto sprawdzić najczęściej powielane informacje i zweryfikować ich wiarygodność.

Tylko bogaci inwestorzy handlują na rynkach finansowych

W przeszłości inwestowanie mogło być przeznaczone tylko dla zamożnych. Dziś to mit!

Niektórzy ludzie myślą, że trzeba mieć dużo pieniędzy, aby zacząć inwestować. W rzeczywistości można to zrobić mając zaledwie kilkadziesiąt złotych początkowego kapitału.

Jeszcze nigdy inwestowanie nie było tak łatwo dostępne, nawet przy ograniczonych środkach finansowych. Większość domów maklerskich i giełd dołączyło do grona tych, które nie wymagają wpłat minimalnych lub są one bardzo niskie. Przed wyborem dokładnie sprawdź w co inwestować małe kwoty.

Tylko eksperci mogą zarabiać pieniądze na giełdzie

Kolejnym mitem jest przekonanie, że trzeba być ekspertem, aby zarabiać na inwestowaniu. Niektórzy ludzie boją się handlu, ponieważ zakładają, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy. Są też tacy, którzy uważają, że inwestowanie wymaga specjalistycznej wiedzy.

W świecie finansów istnieją dwa główne sposoby inwestowania pieniędzy: aktywne i pasywne.

Inwestowanie aktywne oznacza poświęcanie czasu na samodzielne poszukiwanie inwestycji oraz samodzielne konstruowanie i utrzymywanie portfela. Inwestowanie pasywne polega na wkładaniu pieniędzy w instrumenty, w których ktoś inny wykonuje ciężką pracę, np. inwestowanie w fundusze. Można też zastosować podejście hybrydowe i skorzystać z pomocy doradcy inwestycyjnego.

Inwestowanie na giełdzie to hazard

To prawda, że inwestowanie i gra w kasynie wiążą się z ryzykiem utraty wpłaconego kapitału. Faktem jest również to, że oba sposoby są wykorzystywane w nadziei na pomnożenie pieniędzy. Nie dają one gwarancji zwrotu i są naznaczone realnym ryzykiem straty. Istnieje jednak jedna, zasadnicza różnica. Polega ona na zdolności inwestora do ograniczenia tego ryzyka.

Inwestowanie na giełdzie to zarządzanie ryzykiem. Im więcej wiesz o spółkach, w które inwestujesz, tym mniejsze ryzyko, ponieważ rozumiesz ich działalność i strategię. Dzięki temu wiadomo, co wiąże się z inwestycją i w jaki sposób ograniczyć ewentualne straty lub jak całkowicie ich uniknąć.

Konto oszczędnościowe to najlepsza inwestycja długoterminowa

Wielu ludzi podziela opinię mówiącą o tym, że podczas gdy giełda papierów wartościowych ma tendencję wzrostową i spadkową, pieniądze na koncie oszczędnościowym stale rosną dzięki oprocentowaniu. Ten sposób ma też zabezpieczać zainwestowane fundusze przed stratami. To prawda, że na kontach oszczędnościowych pieniądze są bezpieczne - bezpieczne od wszystkiego oprócz inflacji.

Jednym z mitów dotyczących pieniędzy jest przekonanie, że samo oszczędzanie pomoże wygodnie przejść na emeryturę. Lepszym pomysłem jest zainwestowanie części swoich oszczędności w zdywersyfikowany portfel.

Kryptowaluty to przyszłość

Jednym z najnowszych i najpopularniejszych mitów jest ten, który mówi, że rynek akcji, jest skazany na upadek, ponieważ to kryptowaluty są przyszłością finansów i inwestowania.

To, że kryptowaluty mogą być przyszłością, nie oznacza, że już nią są. Wiąże się z nimi wiele zagrożeń. Niektóre wynikają z tego, jak bardzo nieuregulowany jest system cyfrowych monet.

Giełdy kryptowalut są również o wiele bardziej podatne na ataki cybernetyczne, co oznacza, że waluty mogą zostać skradzione przez hakerów. Wielu ekspertów finansowych i inwestycyjnych sugeruje, aby zamiast inwestować bezpośrednio, kupować akcje firm, które mają styczność z kryptowalutami.

Najważniejszy jest odpowiedni moment

Nikt nie wie na pewno, jak zachowa się rynek. Spójrz na swój portfel inwestycyjny w taki sam sposób, w jaki patrzysz na swój dom. Gdybyś teraz sprawdził jego wartość i zobaczył, że jest on wart mniej niż zapłaciłeś, czy chciałbyś go od razu sprzedać? Prawdopodobnie nie. W ten sam sposób należy patrzeć na swoje inwestycje.

Podobnie jak rynek mieszkaniowy, giełda przechodzi wzloty i upadki. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest spojrzenie z szerszej perspektywy. Czy nadal dobrze się czujesz ze swoim zestawem inwestycji? Jeśli tak, to najlepiej trzymać się obranego kursu i zachować długoterminową perspektywę.