Download, sterowniki

Microsoft Windows 8, czy kafelki zastąpią okienka?

Od kiedy Microsoft zaprezentował swoją wizję systemu operacyjnego Windows 8, podczas konferencji w 2011 roku, użytkownicy komputerów PC i urządzeń przenośnych podzielili się na dwa obozy.

Autor
Piotrek
Data dodania
04.11.2012
Ilość komentarzy
3

Od kiedy Microsoft zaprezentował swoją wizję systemu operacyjnego Windows 8, podczas konferencji w 2011 roku, użytkownicy komputerów PC i urządzeń przenośnych podzielili się na dwa obozy. Jedni pokochali innowacyjność nowego systemu oraz kafelki, drudzy znienawidzili nowy system giganta z Redmond i zapowiedzieli pozostanie przy systemach XP i 7, które są uważane za najlepsze wydania okienek. Miejmy nadzieję że ten tekst przybliży Cie bardziej do tego pierwszego obozu, który przypadł mi bardzo do gustu.

Windows 8, nowy system Microsoftu, radzi sobie świetnie z myszką i klawiaturą, a także z ekranami dotykowymi. Korzysta z dedykowanych aplikacji, posiada rozbudowane opcje synchronizacji oraz aktualizuje się w czasie rzeczywistym. Patrząc na nową wersję okienek możemy ujrzeć wizję przyszłości, widzianą oczami giganta z Redmond. Jedyną wadą tej wizji jest to, że upłynie trochę czasu zanim się do niej przyzwyczaimy. 

Ekran blokowania systemu Windows 8

Pierwszym krokiem, który miał za zadanie zachęcić posiadaczy starszych wersji okienek do aktualizacji systemu, było wprowadzenie promocji dla właścicieli komputerów z oryginalnym systemem operacyjnym. Wszyscy Ci, którzy zakupili komputery po 2 czerwca 2012 mogą uaktualnić swoją wersję systemu do swojego odpowiednika w Windows 8 za jedyne 64zł. Tak więc posiadacz systemu Windows 7 Professional za 69zł otrzyma klucz produktu dla systemu Windows 8 Professional. Za nośnik DVD z nowym systemem musimy jednak dopłacić 63,99zł. Jest to mimo wszystko bardzo atrakcyjna cena biorąc pod uwagę że dostajemy nowy, oryginalny system operacyjny. Promocja wydawała mi się bardzo atrakcyjna, tak też stałem się posiadaczem wersji Windows 8 Pro, a nośnik DVD z oryginalnym systemem został już do mnie wysłany z Niemiec.

Oprócz systemu Windows 8 na rynku pojawiła się także wersja RT, przeznaczona do współpracy z urządzeniami z procesorami opartymi na architekturze ARM. Windows 8 RT to całkiem inna bajka. Jest to system preinstalowany na wybranych tabletach, które zazwyczaj posiadają w nazwie dopisek „RT”. Urządzenia z Windowsem RT nie mogą korzystać z aplikacji napisanych dla systemu Windows 8, zaś sam sklep Windows Store dla systemu RT jest jak na razie bardzo ubogi.

Z racji innej architektury układów Windows RT pozbawiony jest zagrożeń, które czyhają na właścicieli komputerów oraz urządzeń przenośnych z systemem Windows 8. System Windows 8 RT z pewnością doczeka się osobnej recenzji, obecny tekst będzie opierał się jedynie na dwóch edycjach, które zostały dopuszczone w tej chwili do sprzedaży, czyli Windows 8 Basic oraz Windows 8 Pro.

Dołącz do dyskusji

dddd

19.01.2014

zgadzam się tak jak nie ma montuje się silników benzynowych do ciężarówek tak nie powinno ładować się interfaceu dotykowego w komputerach bez dotykowych ekranów. W domyśle zawsze będą komputery na których interface dotykowy się nie sprawdzi. Nie wyobrażam sobie machania rękami przed dwoma 32 calowymi monitorami oddalonymi o około 80 cm od operatora. to już lepiej srobić interface podążający za wzrokiem ludzkim

Kyen

12.11.2012

Microsoft powinien wydać system z możliwością wyboru interfejsu i kropka. Metro UI nie nadaje się dla użytkowników nie posiadających dotykowych ekranów i innych urządzeń tego typu. Nie jest wygodny w obsłudze i nie wygląda tak rewelacyjnie jak go wyznawcy MS opisują. Założę się, że uruchomie szybciej dowolną aplikację przez pasek START z 7-ki niż ktoś przez macanie pulpitu w 8-ce. Niech każdy sobie mówi co chce dla mnie ten OS to cios w stronę zwykłych użytkowników desktopów. Poza tym co prócz obsługi mobilnych urządzeń wnosi nowy Windows? Praktycznie nic konkretnego a jedynie same pierdoły bez których można się obejść, bo większość użytkowników nie potrzebuje zaawansowanych opcji, lecz prostego i nowoczesnego systemu. MS powinien wydać różne wersje systemu (dla danej grupy odbiorców) i każdy byłby zadowolony.

maras1

05.11.2012

Dobra recenzja. Wydaje się, że Microsoft zrobił krok w dobrym kierunku. Zdaje sobie jednak sprawę, że niektórym osobom będzie niezwykle trudno przyzwyczaić się do nowego interfejsu. Na pewno znacznie łatwiej jest używać Windows 8 z touch-screenem.

comments powered by Disqus